20. oktobrī Rēzeknes Centrālās bibliotēkas lasītavā, UNESCO LNK tīkla ”Stāstu bibliotēkas” ietvaros, noritēja pasākums “Daugavas stāsti”. Bibliotēkā viesojās un stāstos dalījās Dabas aizsardzības pārvaldes Latgales reģionālās administrācijas vecākā valsts vides inspektore Irēna Skrinda. Pasākuma laikā viņa iepazīstināja klātesošos ar stāstiem par Daugavu, tai pieguļošo teritoriju, kas iekļauta Aizsargājamo ainavu apvidū “Augšdaugava”, un ļaudīm, kas tajā dzīvo.

Daugava – viens no mūsu nacionālajiem simboliem, kurš apdziedāts dziesmās un iekļauts neskaitāmos literārajos darbos, kā arī citu tautu hronikās, sāgās un citos senajos tekstos – ir mainījusies vēstures gaitā, taču savu nozīmību saglabājusi joprojām. Lai izceltu šo nozīmību un saglabātu daudzās dabas un kultūras vērtības, ir izveidots Aizsargājamo ainavu apvidus “Augšdaugava”. Tajā atrodas vairāki mikroliegumi, dabas un kultūras pieminekļi, dabas parks “Daugavas loki” – “Natura 2000” teritorija, kas iekļauta UNESCO Latvijas nacionālajā sarakstā. Šī Daugavas senleja ar unikāliem un mūsdienās ļoti reti sastopamiem ģeomorfoloģiskiem veidojumiem un īpatnējo mikroklimatu ir ievērojams ainavu apvidus, kurā atrodas retu augu un dzīvnieku sugu populācijas.

Vides inspektore savos stāstos pieminēja daudzus dabas pieminekļus, stāstīja par daudzām unikālām augu un dzīvnieku sugām šajā teritorijā. Interesanti un vērtīgi bija stāsti par cilvēku un dabas sadarbību un līdzāspastāvēšanu, atsevišķiem stāstiem vēstot pat par cilvēku postošo ietekmi, kuru rezultātā ir zudušas ievērojamas nacionāla un pat pasaules mēroga dabas un kultūras vērtības.

Tika minēti arī stāsti, kas vēstīja par pretējo. Piemēram, atsauce uz sabiedrības noraidošo attieksmi pret Daugavpils HES būvniecību pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados. Atkāpe: tieši rūpes par pieaugošo vides degradāciju Latvijas PSR, bija viens no iemesliem, kālab aizsākās Trešā atmoda. Neaptverami, ka politikas veidotāji valstī par Daugavpils HES iespējamu būvniecību diskutēja vēl piecus gadus atpakaļ.

Pasākuma laikā vides inspektore sniedza nelielu ieskatu arī par blakus esošo Baltkrievijas nacionālo parku “Braslavas ezeri”. Noslēgumā bibliotēkas abonementā tika aplūkota fotoizstāde “Zili zaļā galerija”. Izstāde aplūkojama līdz 14. decembrim. Tajā iekļauti darbi par rakstā minētajām Latvijas un Baltkrievijas pierobežas īpaši aizsargājamajām dabas teritorijām. Plašāk par izstādi lasiet http://www.rezeknesbiblioteka.lv/index.php/centrl-bibliotka/izstazu-apskati/2057-aplukojama-fotoizstade-zili-zala-galerija.

Paldies Dabas aizsardzības pārvaldes Latgales reģionālās administrācijas pārvaldei par sadarbību un nozīmīgo darbu dabas bagātību apzināšanā un aizsardzībā.

Rēzeknes CB IT nodaļas vadītājs Artūrs Bondars

0 Komentāru

Komentāri

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*

SAZINIES AR MUMS

Atsūtiet mums ziņu un mēs sazināsimies ar Jums tiklīdz tas būs iespējams.

Sūta
©2021 Rēzeknes pilsētas dome

Log in with your credentials

Forgot your details?