Svētdien, 29. oktobrī, ar izcila ungāru ērģeļmūzikas improvizatora Lāslo Fassanga koncertu “Melnbaltās variācijas” noslēdzās trešais Starptautiskais ērģeļmūzikas festivāls “ORGANismi”, kas šogad priecēja gan ar Latgales vēstniecībā GORS nebijušu Ivetas Apkalnas solo koncertu, gan īpašu uzvedumu, kurā ērģeļu “nedarbiem” ļāvās arī Renārs Kaupers. Festivālā izskanēja trīs dažādas koncertprogrammas, kuras raisīja plašu apmeklētāju interesi.

Festivāla atklāšanas koncerts 25. oktobrī šoreiz bija tradicionālā Ivetas Apkalnas, ērģeļu un Rēzeknes bērnu sadarbība, kurai trešajos “ORGANismos” pievienojās arī mūziķis Renārs Kaupers. Uzvedums, kuru veido paši rēzeknieši, ir jau ļoti gaidīts notikums. Pirmajā festivālā, kas notika 2015. gadā, uzvedums tapa Raiņa gada noskaņās, pērn Iveta un bērni ļāvās sapņošanai, bet šogad dzīvespriecīgā un sirsnīgā koncertstāstā “Viens prāts ar otru” tika izdzīvotas un izdziedātas Renāra Kaupera zināmās dziesmas bērniem no cikliem “Māci mani, Degunlāci!” un “Sasauc smieklus izklīdušus”, kuras ieguva jaunu, ērģeļmūzikas caurvītu skanējumu. Viens prāts ar otru, Renārs un Iveta, satikās šī gada Latgaliešu kultūras gada balvas “Boņuks” ceremonijā, kurā Iveta uzrunāja Renāru kopīgai sadarbībai, kas nu īstenojusies uzvedumā, kuru paši dalībnieki un festivāla rīkotāji, Latgales vēstniecība GORS, noteikti gribētu piedzīvot vēl kādu reizi. Uzvedumā ērģeļspēlei ļāvās arī Renārs, pēc tam atzīstot, ka tas bijis brīnišķīgs, mazs “nedarbs”. Ja koncertstāstam ar prieku sekoja gan lielie, gan mazie Latgales vēstniecības GORS apmeklētāji, tad otrajā festivāla dienā, 26. oktobrī, sev interesējošu nodarbi atrada jaunākie apmeklētāji, piedaloties zinātniskā teātra “Laboratorium.LV” šovā “Skaņas noslēpumi”, simboliski mēģinot atklāt festivāla galvenā vaininieka, digitālo ērģeļu, skanēšanu.

Piektdien, 27. oktobrī, uz solo koncertu aicināja pati festivāla mākslinieciskā vadītāja, ērģelniece Iveta Apkalna. Pirms koncerta apmeklētājiem bija lieliska iespēja tikties gan ar Ivetu, gan muzikoloģi Ilzi Medni, lai izzinātu koncertā skanošos skaņdarbus vēl vairāk. Tā kā trešo “ORGANismu” motīvs bija tieši skaitlis “trīs” – koncerta programma tapa, domājot par un ap Johanu Sebastiānu Bahu, Svēto Trīsvienību mūzikā, viņa nemirstīgo muzikālo mantojumu un ietekmi gadsimtu garumā. Taču līdzās Baham spožā Ivetas izpildījumā skanēja arī Šostakoviča un Lista darbi.

Festivāla noslēguma koncertā, 29. oktobrī, uzstājās viens no pasaules labākajiem ērģeļmūzikas improvizatoriem, Parīzes konservatorijas pasniedzējs, ungāru ērģelnieks Lāslo Fassangs (László Fassang), kuru uz festivālu īpaši uzaicināja Iveta Apkalna. Abi ērģelnieki iepazinušies pirms piecpadsmit gadiem prestižajā jauno ērģelnieku konkursā Kalgari (Kanādā), kā arī tolaik Lāslo atklāja “Hammond” ērģeļu iespējas, kuras aizrāva viņa turpmāko radošo ceļu. Tieši izcila “Hammond” ērģeļmūzikas improvizācija un melnbaltā kino burvība noslēdza festivālu Rēzeknē.

Iveta Apkalna festivāla izskaņā vēlreiz atzinīgi novērtēja ērģeļu iegādi 2014. gadā, kas raisīja ideju par festivāla tapšanu. Tagad jau no pašiem pirmajiem “ORGANismiem” ērģeļu iespējas ļauj brīnīties pašiem un likt brīnīties citiem, kā ar it kā tik zināmo instrumentu vēl var pārsteigt, piedzīvot eksperimentus un aizraut gan pašus dalībniekus, gan skatītājus. Nākamā ērģeļmūzikas festivāla “ORGANismi” norise iecerēta 2019. gada rudenī. Starptautiskā ērģeļmūzikas festivāla norisi atbalstīja Rēzeknes pilsētas dome un Valsts kultūrkapitāla fonds projektā “Daudzpusīgas profesionālās mākslas pieejamība Latgales vēstniecībā GORS”.

Informāciju sagatavoja Kristīne Caune, Latgales vēstniecības GORS (SIA “Austrumlatvijas koncertzāle”) Mārketinga nodaļas vadītāja

0 Komentāru

Komentāri

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

*

Sazinies ar mums

Nosūtiet mums ziņu un mēs ar Jums sazināsimies.

Sūta
©2022 Rēzeknes valstspilsētas pašvaldība

Log in with your credentials

Forgot your details?