Vēlētāju tiesības iesniegt likumprojektus ir būtiska konstitucionāla demokrātiskās valsts vērtība atbilstoši Latvijas Republikas Satversmē 101. panta definētajam, ka ikvienam Latvijas pilsonim ir tiesības likumā paredzētajā veidā piedalīties valsts un pašvaldību darbībā.

Satversmē noteikts, ka ne mazāk kā vienai desmitai daļai vēlētāju ir tiesības:

  • iesniegt Valsts Prezidentam pilnīgi izstrādātu Satversmes grozījumu projektu vai likuma projektu, kuru Prezidents nodod Saeimai;
  • ierosināt tautas nobalsošanu par Saeimas atsaukšanu.

Izmantot šīs tiesības vēlētāji var 12 mēnešu laikā no dienas, kad Centrālā vēlēšanu komisija iniciatīvu reģistrējusi.

Saskaņā ar likuma “Par tautas nobalsošanu, likumu ierosināšanu un Eiropas pilsoņu iniciatīvu” 22.panta otro un trešo daļu un Centrālās vēlēšanu komisijas instrukciju “Kārtība, kādā apliecināmi vēlētāju paraksti likumu ierosināšanai” katram vēlētāja parakstam jābūt apliecinātām pie zvērināta notāra, dzīvesvietas deklarēšanas vietā pašvaldībā, bāriņtiesā, kura veic notariālās darbības, vai novadā pie pagasta vai pilsētas pārvaldes  vadītāja.

Rēzeknes pilsētas domē parakstu var apliecināt Iedzīvotāju apkalpošanas centrā (Atbrīvošanas aleja 93, Rēzekne) darbdienās no plkst. 9.00 līdz 12.00 un no 13.00 līdz 16.00.

Ar 2015. gada 10. septembra Rēzeknes pilsētas domes lēmumu Nr.1303 par paraksta īstuma apliecināšanu saistībā ar parakstu vākšanu par likumprojektu vai Latvijas Republikas Satversmes grozījumu projektu Rēzeknes pilsētas domes dzīvesvietas deklarēšanas vietā (Iedzīvotāju apkalpošanas centrā) noteikta maksa 0,50 eiro.

Vairāk informācijas par parakstu vākšanas kārtību – Centrālās vēlēšanu komisijas interneta vietnē www.cvk.lv sadaļā “Vēlētāju iniciatīvas”.

Iniciatīvas, par kurām notiek parakstu vākšana vai kuras iesniegtas reģistrēšanai Centrālajā vēlēšanu komisijā, pieejamas sadaļā “Aktuālās iniciatīvas”. Iniciatīvas, par kurām parakstu vākšana noslēgusies vai kuru reģistrēšana atteikta, publicētas sadaļā “Arhīvs”.

0 Komentāru

Komentāri

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*

SAZINIES AR MUMS

Atsūtiet mums ziņu un mēs sazināsimies ar Jums tiklīdz tas būs iespējams.

Sūta
©2021 Rēzeknes pilsētas dome

Log in with your credentials

Forgot your details?