Rēzeknes ansamblis L’Chaim (tulkojumā no ivrita – “lai dzīvo!”) ar koncertiem uzstāsies Latvijas ieslodzījuma vietās. Pateicoties Latvijas Valsts kultūrkapitāla fonda finansiālam atbalstam mērķprogrammā “Latvijai 100” un sadarbībai ar Latvijas Ieslodzījumu vietu pārvaldi, biedrība “Excelsus” (Rēzekne) organizēs astoņus koncertus astoņās Latvijas ieslodzījuma vietās. Pirmais koncerts notiks Jēkabpils cietumā jau šo sestdien, 12. maijā. Koncerti notiks arī Daugavpils, Jelgavas, Iļģuciema, Valmieras, Rīgas centrālcietumā, Olaines cietuma slimnīcā, Cēsu audzināšanas iestādē nepilngadīgajiem.

Koncertu mērķis ir iesaistīt ieslodzījuma vietu iemītniekus Latvijas simtgades svinību norisē, organizējot instrumentālā ansambļa “L’Chaim” priekšnesumus. Koncertos tiks atskaņots Emīla Dārziņa “Melanholiskais valsis”, Raimonda Paula mūzika, Mihaila Oginska polonēze “Atgriešanās dzimtenē” ansambļa mākslinieciskās vadītājas Zanes Ludboržas apdarē, franču melodiju popūrijs, krievu romances, latviešu un latgaliešu tautasdziesmu popūrijs. Koncerta unikalitāte rodama faktā, ka šie skaņdarbi pielāgoti profesionāliem akordeonistiem, lai vēlreiz atgādinātu, ka akordeons nav tikai folkloras kopu sastāvdaļa, bet gan izcils izpildītājmākslas instruments.

Līdztekus dažādu tautu melodijām ansamblis L’Chaim spēlē klezmeru mūziku. Klezmers ir mūzikas žanrs, kas saistīts ar ebreju kultūru un klejojošajiem mūziķiem, tādējādi sajaucoties ar poļu, ukraiņu, rumāņu, moldāvu, čigānu melodijām. Tā vienlaikus var skanēt gan skumji, gan līksmi.

Ansambļa L’Chaim koncertos klausītāji ar apbrīnojamu virtuozitāti un mūziķu emocionalitāti var ceļot laikā un vietā, nonākot Zelta kāzās Odesā, izjust skaudro, jautro un sērīgo klezmera dvēseli, paviesoties Parīzes ielās un zilajās debesīs, uzkarsēt dvēseli krievu romancēs, pabūt latviešu un latgaliešu godos. Vienā elpas vilcienā mūziķi izvadā klausītājus no senebreju mūzikas saknēm līdz mūsdienu trauksmainajam laikmetam, nospriegojot cilvēku dvēseles stīgas līdz pēdējam saspringumam, lai vienā mirklī tās izlauztos ārā un lidotu pāri māju un dievnamu jumtiem un ietriektos debesīs.

Ansamblī L’Chaim spēlē: Zane Ludborža (I akordeons), Sanita Aizupiete (II akordeons), Kristaps Višs (ģitāra), Jevgeņijs Skritņiks (basģitāra), Niklāvs Lucāns (kahons, sitamie instrumenti).
Kopš Latvijas valsts neatkarības atgūšanas tiek realizēti vairāki projekti ieslodzīto resocializācijai, ieslodzījuma vietu infrastruktūras uzlabošanai, izveidots Probācijas dienests. Šie pasākumi veicina cilvēkos pēc soda izciešanas spēju atgriezties dzīvē, socializēšanos, darba gaitu atsākšanu. Šobrīd Latvijā 10 ieslodzījuma vietās atrodas aptuveni 4,5 tūkstoši ieslodzīto.

Sandra Jonikāne, projekta “Mūzika ārpus robežām” vadītāja

Ansamblis “L’Chaim”. A.Lebeda foto

 

0 Komentāru

Komentāri

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

*

Sazinies ar mums

Nosūtiet mums ziņu un mēs ar Jums sazināsimies.

Sūta
©2022 Rēzeknes valstspilsētas pašvaldība

Log in with your credentials

Forgot your details?