Jau vairāk kā gadu Rēzeknē darbu turpina gremošanas slimību profilakses pētījums – GISTAR. Rēzeknes un tuvākās apkārtnes iedzīvotāji tiek aicināti iesaistīties pētījumā, jo tā ietvaros ir iespēja veikt Latvijas apstākļiem unikālus izmeklējumus, kā arī tā ir iespēja savu veselības stāvokli pārbaudīt bez maksas. Šāda tipa analīzes pie mums var veikt tikai GISTAR pētījuma ietvaros.

Pētījums Rēzeknē Zemnieku ielā 16a (2. stāvs, blakus slimnīcai) norisinās jau kopš pagājušā gada pavasara, tā iniciators un zinātniskais vadītājs ir LU Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta direktors, profesors, ārsts – gastroenterologs Mārcis Leja. Pa šo laiku pētījumu centru jau ir apmeklējuši jau vairāk kā 1600 cilvēki. Pētījumu centrs strādā darba dienās no plkst. 7.00 līdz 13.00, pieraksts pa tālruni 26151499.

Uz pētījumu centru tiek aicināti praktiski veseli cilvēki, kuriem nav nekādu sūdzību par kuņģa vai zarnu trakta darbību, vecumā no 40 līdz 64 gadiem. Aicinām iedzīvotājus būt atsaucīgiem un gadījumā, ja tiek saņemts zvans no pētījumu centra reģistratores, neatteikt un ierasties uz izmeklējumiem. Cilvēki pētījumu centrā var vērsties arī paši. Pētījums notiek sadarbībā ar ģimenes ārstiem.

Uz pētījumu centru cilvēkam jāierodas tukšā dūšā, procedūra ilgst apmēram stundu. Vispirms reģistratore izstāsta dalībniekam par pētījumu, tiek veikta anketēšanu, lai uzzinātu par dalībnieku dzīvesveidu, saslimšanām un ēšanas paradumiem, tiek veikti dažādi mērījumi un paņemtas analīzes.

Līdz šim pētījums ir veikts Cēsīs, Alūksnē, Ludzā, Dobelē, Saldū un Tukumā. Pašlaik Latvijā darbojas divi pētījumu centri – Madonā un Rēzeknē. 2018. gadā tiek plānots atvērt arī nākamo pētījumu centru Preiļos. Rēzeknē pētījumu tiek plānots veikt līdz 2018. gada beigām. Kopumā Latvijā GISTAR pētījumā jau ir iekļauti vairāk kā 7000 respondenti.

Latvijā gremošanas slimību profilakses pētījumu GISTAR ir kļuvis iespējams realizēt Latvijas Universitātes pētniekiem sadarbojoties ar daudzām starptautiskām organizācijām, t.sk. Vesela Kuņģa iniciatīvu un Starptautisko Vēža pētniecības aģentūru (IARC), tam atbalstu paudusi arī Latvijas Veselības ministrija. Ieceri par projekta īstenošanu Rēzeknē atbalstījusi Rēzeknes pilsētas Dome.

Informāciju sagatavoja Inese Veckagane, Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta GISTAR pētījuma administratore

0 Komentāru

Komentāri

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

*

Sazinies ar mums

Nosūtiet mums ziņu un mēs ar Jums sazināsimies.

Sūta
©2022 Rēzeknes valstspilsētas pašvaldība

Log in with your credentials

Forgot your details?