Domes ārkārtas sēdē deputāti atbalstīja ierosinājumu par projekta pieteikuma “Siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana ar viedajām pilsētvides apgaismojuma tehnoloģijām Rēzeknē” iesniegšanu Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas un SIA “Vides investīciju fonds” rīkotajam atklātajam konkursam, ko finansē Emisijas kvotu izsolīšanas instruments.

Projekta attiecināmās izmaksas ir 518 243 eiro. Pašvaldība līdzfinansēs 30%, tāpēc tiek plānots paņemt aizņēmumu Valsts kasē 155 572 eiro apmērā.

Projekts paredz 454 dažādas jaudas LED gaismekļu uzstādīšanu (no 50 līdz 100 W) atkarībā no ielas klasifikācijas un transporta plūsmas intensitātes. Jaunie ekonomiski gaismekļi parādīsies Strādnieku šķērsielā, Ziemeļu, Dārzu, Pulkveža Brieža, V. Seiles, K. Valdemāra ielā, Stādītā meža mikrorajonā utt.

Gaismekļi būs aprīkoti ar attālinātas vadības bloku un tos varēs dimmēt jeb regulēt intensitāti. Gaismekļus papildus aprīkos arī ar sensoriem, kas reaģēs uz transporta tuvošanos un atkarībā no tā regulēs apgaismojuma intensitāti (bez krasiem lēcieniem). Proti, mašīnai tuvojoties, gaisma paliks intensīvāka un objektu satikšanās punktā sasniegs lielāko spilgtumu, kas sāks mazināties, transportlīdzeklim attālinoties no gaismekļa sensora.

Līdzās jauniem gaismekļiem tiks ieviesta arī transportlīdzekļu uzskaites sistēma, kas nākotnē ļaus precīzāk iestatīt apgaismojuma jaudu konkrētās ielās, jo patlaban apgaismojuma intensitāte tiek noteikta tikai pamatojoties uz kopējiem datiem.

Ir viena nianse – projekts neparedz veco apgaismojuma stabu un kabeļu maiņu, t. i., to stāvoklis tiks izvērtēts un, ja tas būs neapmierinošs, par pašvaldības līdzekļiem tiks veikta nomaiņa.

Projekta īstenošanas rezultātā enerģijas patēriņam jāsamazinās no 307 tūkst. kilovatstundām gadā uz 90 tūkst. kilovatstundām gadā.

Kopumā Rēzeknei ir pozitīva pieredze ar LED gaismekļiem, tie pierādījuši savu efektivitāti. 2009. gadā enerģijas patēriņš bija 1 425 082 kilovatstundas gadā, 2017. gadā – jau 1 188 532 kilovatstundas gadā. Turklāt jāpiebilst, ka no 2992 ielas gaismekļiem ar LED gaismekļiem aizvietoti 1169. Ja izdosies iegūt finansējumu projektam (tas tomēr būs atklātais konkurss), ekonomiskie un viedie gaismekļi parādīsies apmēram 55 procentos pilsētas teritoriju. Starp citu, Rēzekne bija viena no pirmajām pilsētām, kas ieviesa LED gaismekļus, kad pārējā Latvija uztvēra šo jauno tehnoloģiju skeptiski. Tāpat bijām vieni no pirmajiem, kas 2011. gadā aprīkoja apgaismojumu ar attālinātas vadības iespēju caur optiskajiem tīkliem. Pašlaik, ja viss būs veiksmīgi, mūs gaida jauns IT tehnoloģiju līmenis – intelektuāla vadības sistēma tiešsaistes režīmā.

Būtībā katrs projekts, kas patlaban tiek realizēts, paredz gaismekļu nomaiņu uz LED apgaismojuma elementiem, bet arī līdz šim izdarīts daudz ne tikai projektu ietvaros, bet arī pašvaldības spēkiem. Tika rekonstruēta apgaismojuma sistēma Rūpnīcas, Metālistu, Kosmonautu, Bukmuižas, Lubānas ielā, kā arī Zemnieku un N. Rancāna ielu posmos.

Informācija sagatavota, izmantojot Jekaterinas Smolickas rakstu pašvaldības laikrakstā “Rēzeknes Vēstnesis”

0 Komentāru

Komentāri

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

*

Sazinies ar mums

Nosūtiet mums ziņu un mēs ar Jums sazināsimies.

Sūta
©2022 Rēzeknes valstspilsētas pašvaldība

Log in with your credentials

Forgot your details?