No 24. aprīļa līdz 25. maijam Latgales Kultūrvēstures muzejā (Atbrīvošanas alejā 102) apskatāma Tautas lietišķās mākslas studijas “Dzīpariņš” radošās darbības 40 gadu izstāde “Satikšanās”. Izstādes atklāšana 24. aprīlī plkst. 15.00.

20. gs. 70. gadu beigās satikās vairākas Rēzeknes rokdarbnieces, lai strādātu kopā, jo tā ir vieglāk gan audeklu stellēs uzvilkt, gan jaunus cimdu rakstus iemācīties adīt, gan jaukas valodas risināt. Gāja laiks, un, meistarībai augot, tika iegūts Tautas lietišķās mākslas studijas nosaukums, studijai dots silts un skanīgs vārds – “Dzīpariņš”.

Mainījušās darbības telpas, izaudzinātas jaunas rokdarbnieces, taču nemainīgas palikušas studijas dalībnieču vērtības – tautas mantojums segās un galdautos, cimdos un zeķēs, tautas tērpu brunčos un villainēs. 40 darbības gados krātās zināšanas vairākkārt ir krāšņi uzmirdzējušas izstādēs gan tepat Rēzeknē, gan Rīgā un citur Latvijā, ņemta dalība projektos par tautas kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu, austi pasūtījuma darbi un bagātināts tautas lietišķās mākslas tirdziņu preču klāsts gan pilsētas svētku ietvaros, gan Miķeļdienā un Ziemassvētkos.

TLMS “Dzīpariņš” rokdarbnieces šoreiz izstādi Latgales Kultūrvēstures muzejā veidojušās, liekot akcentu uz pēdējos gados populāru tendenci sabiedrībā – tautas tērpa darināšanu. Latvijas valsts simtgade daudzus ir rosinājusi izgatavot pašiem savu tautas tērpu, tāpēc ir meklētas čaklas audējas un izšuvējas, kas varētu palīdzēt īstenot šo sapni. Studijas meistaru veikums un iegūtā pieredze gan arheoloģisko, gan etnogrāfisko apģērbu izgatavošanā atspoguļojas brīnišķīgā gala rezultātā – bagātīgā tautas tērpu, to sastāvdaļu un citu rokdarbu izstādē.

Studijas vadītāja Ilze Arbidāne priecājas par izstādes dalībnieču paveikto un par satikšanos izstādē, jo, tikai saliekot un parādot veikumu kopā, var iet tālāk tautas mantojuma izziņā un pētniecībā.

Informāciju sagatavoja Inese Dundure, Latgales Kultūrvēstures muzeja mākslas nodaļas vadītāja

0 Komentāru

Komentāri

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

*

Sazinies ar mums

Nosūtiet mums ziņu un mēs ar Jums sazināsimies.

Sūta
©2022 Rēzeknes valstspilsētas pašvaldība

Log in with your credentials

Forgot your details?