Sestdien, 11. maijā, Latgales vēstniecībā GORS noslēgsies “Kesselberg Ensemble” un Rīgas kamerkora “AVE SOL” jubileju koncertsērija “Terra Quam Fontibus” (Zeme, kurā avoti sākas). Koncerta programmā skanēs J. S. Baha, viņa skolnieka, Rīgas Sv. Pētera baznīca ērģelnieka J. G. Mīteļa un Šveices komponista B. Kinclera skaņdarbi.

Šogad ansamblis “Kesselberg Ensemble”, kurā apvienojušies Latvijā un Šveicē dzīvojoši latviešu mūziķi, svin 15 gadu jubileju, bet Rīgas kamerkoris “AVE SOL” – savas pastāvēšanas 50 gadu jubileju. Par kopīgo jubilejas koncertprogrammu “Terra Quam Fontibus” (Zeme, kurā avoti sākas) “Kesselberg Ensemble” mākslinieciskā vadītāja Ilze Grudule stāsta: “Programmas ideja ir sākšanās – Bahā savulaik sākās Mītelis, “Kesselberg Ensemble” sākās Latvijā un Šveicē, mans ceļš barokā sākās ar Andri Veismani, un šajā jubilejas gadā mēs simboliski staigājam gan ģeogrāfiskās, gan muzikālās takas, kurās aizsācies “Kesselberg Ensemble” ceļš.”

Pirmais kolektīvu koncerts izskanēja 5. maijā Bāzelē, Šveicē, šodien, 8. maijā, koncertprogramma skan VEF Kultūras pilī Rīgā, bet 11. maijā plkst. 18.00 koncertu sērija noslēgsies Rēzeknē, Latgales vēstniecība GORS. Programmā “Terra Quam Fontibus” (Zeme, kurā avoti sākas) skanēs Johana Sebastiāna Baha, viņa skolnieka, Rīgas Sv. Pētera baznīca ērģelnieka Johana Gotfrīda Mīteļa un Šveices komponista B. Kinclera kompozīcijas, kopā muzicējot Latvijas un Šveices mūziķiem. Programma veidota, mijot dažādus izpildītāju sastāvus: instrumentālo kamersastāvu, četrbalsīgu kori un astoņbalsīgu kori baroka orķestra pavadījumā. Koncerta asociatīvās koncepcijas nostādnes ir – “skolotājs – skolnieks”, “avots – upe”. “Terra Quam Fontibus” latviskojumā no latīņu valodas nozīmē “avotu zeme jeb zeme, kurā sākas avoti”. Rīgas Sv. Pētera baznīcas ērģelnieks J. G. Mītelis bija slavenā Leipcigas kantora J. S. Baha pēdējais skolnieks. Bāzeles “Kesselberg Ensemble” (Šveice) mūziķi savas pirmās iemaņas senās mūzikas jomā guva tieši diriģenta Andra Veismaņa vadībā Rīgā. Programmā “Terra Quam Fontibus” simboliski tiksies “sākums ar iznākumu, avots ar upi”.

“Kesselberg Ensemble” (Bāzele, Šveice) kodolu veido “Schola Cantorum Basiliensis” studijas beigušie latviešu mūziķi. Šīs kopā sanākšanas mērķis nu jau 15 gadus ir atskaņot Rīgas baroka mūziku. “Kesselberg” latviešu mēlē nozīmē – Katlakalns. Tur, iespējams, savus pēdējos dzīves gadus pavadījis un tika apbedīts 18. gadsimta ievērojamākais Rīgas komponists, J. S. Baha pēdējais skolnieks Johans Gotfrīds Mītelis (1728–1788). Šodien viņa kapavieta, tāpat kā daudzi viņa dzīves fakti, ir gājuši nebūtībā. Šobrīd “Kesselberg Ensemble” muzicē Sanita Zariņa, Raimonds Melderis – baroka vijoles, Kaspars Vilnītis – baroka alts, Jānis Stafeckis – violone, Ieva Saliete – klavesīns, Ilze Grudule – baroka čells un mākslinieciskā vadītāja. Rēzeknes koncertā mūziķiem pievienosies čelliste Danuta Ločmele, vijolnieces Lāsma Meldere-Šestakova un Anna Naudžūne, kā arī altiste Zane Dziesma. Ilze Grudule intervijā Latvijas Radio 3 smej, ka “Kesselberg Ensemble” dzīvojot “špagatā” starp Rīgu un Bāzeli, bet Rēzeknē esot ielikta “trešā kāja”.

Rīgas kamerkori “Ave Sol” 1969. gadā dibināja un par tā māksliniecisko vadītāju kļuva profesors Imants Kokars. Kora galvenais uzdevums bija rosināt strādāt latviešu komponistus laikmetīgās kora mūzikas virzienā, paplašinot Latvijas koru repertuāru. Ir tapuši daudzi muzikāli augstvērtīgi darbi, no kuriem liela daļa īpaši veltīti  kamerkorim “Ave Sol”. Kora mākslinieki Imanta Kokara vadībā popularizējuši latviešu kora mākslu gan Latvijā, gan arī neskaitāmos koncertceļojumos un festivālos visā pasaulē. Laika gaitā koris kļuva par Rīgas pilsētas muzikālo vizītkarti, par neatņemamu Rīgas un Latvijas kultūras mantojuma sastāvdaļu. Panākumi gūti, piedaloties neskaitāmos starptautiskos konkursos, kā arī muzicējot kopā ar pasaules slaveniem diriģentiem un orķestriem. No 2000. gada līdz 2013. gada rudenim Rīgas kamerkora “Ave Sol” mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents bija Uldis Kokars, bet kopš 2013. gada oktobra kora galvenais diriģents ir Andris Veismanis, kormeistars Jurģis Cābulis. Arī šobrīd Rīgas kamerkoris “Ave Sol” turpina meklēt arvien jaunus muzikālus izaicinājumus un piedalās drosmīgos projektos, kas balstīti uz dažādu mākslas žanru sintēzi, vienlaikus neaizmirstot arī latviešu un pasaules kora mūzikas klasikas popularizēšanu.

Uz sestdienas koncertu Latgales vēstniecībā GORS biļetes nopērkamas GORS un “Biļešu Paradīze” biļešu sistēmās, biļešu cena 7,00–10,00 €, GORS Kultūras vēstnieku programmas dalībniekiem 30 % atlaide.

Intervija “Latvijas Radio 3” ar čellisti Ilzi Gruduli par “Zeme, kurā avoti sākas”.

Informāciju sagatavoja Edīte Husare, Latgales vēstniecības GORS (SIA “Austrumlatvijas koncertzāle”) Mārketinga nodaļas vadītāja

0 Komentāru

Komentāri

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

*

Sazinies ar mums

Nosūtiet mums ziņu un mēs ar Jums sazināsimies.

Sūta
©2022 Rēzeknes valstspilsētas pašvaldība

Log in with your credentials

Forgot your details?