Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) 18. maijā notika Vislatvijas skaļās lasīšanas sacensības nacionālais fināls, kurā piedalījās arī Rēzeknes reģiona pārstāve Annija Igaune no Verēmu pamatskolas. Atbalstītāju pulkā bija Annijas ģimene, literatūras skolotāja Zinaīda Kūkoja, Rēzeknes novada bibliotēku informācijas speciāliste Valentīna Viša un Rēzeknes reģiona Skaļās lasīšanas kuratore Zenta Ruskule.

LNB kopā ar Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomi, bibliotēkām un skolām visā Latvijā jau no 2017. gada septembra aicina bērnus piedalīties jaunā lasīšanas sacensībā. Aizrautīgu skaļo lasītāju no 5. un 6. klasēm 2017./2018. mācību gadā bija 7 tūkstoši, bet aizvadītajā mācību gadā skaits pieaudzis līdz 11 tūkstošiem.

Lasītprasmes pētījumi izgaismo pastāvošās problēmas Latvijā. Kā liecina 2018. gada medijpratības indekss Eiropas valstīs, Latvija ierindojas 17. vietā starp 35 valstīm. Vislielākais svars medijpratības indeksā – 30% ir tieši lasītprasmei, ko palīdz attīstīt 19 gadus īstenotā LNB lasīšanas veicināšanas programma “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija”.

Jaunā skaļās lasīšanas valsts kampaņa ir iecerēta, lai mazinātu skolēniem raksturīgo neadekvāti zemo lasīšanas prasmju pašnovērtējumu. Skaļās lasīšanas sacensība ir paredzēta arī pašapziņas celšanai, zēnu un meiteņu lasīšanas līmeņu izlīdzināšanai. Metodika kampaņas rīkošanai ir aizgūta no Nīderlandes, kur konkurss norisinās jau vairāk nekā 25 gadus, iesaistot katru gadu ap miljonu skolēnu. Bibliotēku un skolu sadarbība valsts līmeņa projektos veicina lasīšanas prestižu, nostiprina lasīšanas tradīcijas ģimenē un vairo lasītprieku, kas ir labas lasītprasmes pamatā.

Var apbrīnot bērnu daudzveidīgo grāmatu izvēli savam lasījumam, sākot no klasikas darbiem, piemēram, Džeralds Darels “Mana ģimeni un citi zvēri”, Džanni Rodari “Sīpoliņa piedzīvojumi”, Astrida Lindgrēne “Lennebergas Emīls”, Pamela L. Treversa “Mērija Popinsa”, līdz daudzviet pasaulē populārām mūsdienu autoru grāmatām – Džefs Kinnijs “Grega dienasgrāmata”, Pauls van Lons “Šausmu autobuss”, Kristīna Olsone “Stikla bērni”, Andžela Naneti “Mans vectēvs bija ķiršu koks” un Marija Parra “Vafeļu sirdis”. Bērni izvēlas arī latviešu autoru darbus – Vizma Belševica “Bille”, Anna Skaidrīte Gailīte “Patrīcijas dienasgrāmata”, Daina Ozoliņa “Izglābt vasaras brīvlaiku”, Andra Manfelde “Kurš no mums lidos”. Galvenais sacensību kritērijs – izrādīt cieņu bērnu izvēlei un veicināt pozitīvas emocijas.

Sacensības vērtēja pieredzējusi žūrija – Renāte Punka, “Jāņa Rozes apgāda” izpilddirektore, tulkotāja; Diāna Bērza – Latvijas Radio režisore, divu grāmatu autore; Valters Krauze – šovmens, aktieris, smīdinātājs; Dagnija Baltiņa – LNB Speciālo krājumu departamenta direktore, kultūras mantojuma pārzinātāja, un mūziķis Ralfs Eilands. Šī gada sacensību galvenās balvas ieguvēja ir Inna Ivanova no Naujenes pamatskolas. Viņa lasīja fragmentu no Vizmas Belševicas grāmatas “Bille” un apbūra žūrijas dalībniekus ar savu lasījumu.

Informāciju sagatavoja Zenta Ruskule, Rēzeknes reģiona kuratore, Rēzeknes 2. bibliotēkas vecākā bibliotekāre

0 Komentāru

Komentāri

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

*

Sazinies ar mums

Nosūtiet mums ziņu un mēs ar Jums sazināsimies.

Sūta
©2022 Rēzeknes valstspilsētas pašvaldība

Log in with your credentials

Forgot your details?