No 7. jūnija līdz 11. augustam Latgales Kultūrvēstures muzejā (Atbrīvošanas alejā 102) apskatāma Ģertrūdes Zeiles personālizstāde “Piederība”. Izstādes atklāšana 7. jūnijā plkst. 15.00!

“Mani interesē, kas tas ir – cilvēks”. Tā savas pirmās personālizstādes apspriešanas reizē Daugavpilī teica māksliniece Ģertrūde Zeile. Kopš tās izstādes ir pagājuši gadu desmiti, mākslinieces darbnīcā sakrājušies audeklu desmiti un simti, pašai nemanot, ir pienākusi nozīmīga jubileja… un izstāde. Retrospektīva…

Visu radošo mūžu māksliniece Ģertrūde Zeile ir apliecinājusi uzticību trīs lielām mīlestībām. Glezniecībai, Cilvēkam un Zemei. Figurāla kompozīcija un portrets ir viņai tuvākie glezniecības žanri, jo dod iespēju ietvert audeklos visplašāko tematisko loku.

Ikdienā Ģertrūde nav liela runātāja, drīzāk uzmanīga klausītāja vai, precīzāk, uzmanīga vērotāja. Un viņai patiešām patīk stāstīt stāstus. Viņas stāsti tiek stāstīti glezniecības valodā. Uz pamatīgiem, pašas vilktiem audekliem, neskopojoties ar krāsu un, obligāti, katram darbam piemeklējot arī pamatīgu, atbilstošu rāmi.

Izklausās bezmaz vai nemoderni. Bet izskatās moderni. Patiesībā māksliniece Ģertrūde Zeile visos laikos un visos savos darbos ir bijusi moderna.

Nē, viņa nepieder pie avangardistiem, jo agresīvs, depresīvs, izmisīgs vai cinisks noliegums nekad nav parādījies viņas glezniecībā. Viņa drīzāk ir piederīga tai mākslinieku saimei, kuru iekšējā būtība nav spējusi pieņemt akadēmiskās skolas patiesības. Saukt viņu par autodidaktu, naivisti vai primitīvisti utt. kā daudzus slavenos priekšgājējus (Van Gogu, Šagālu, Gogēnu, Paulu Modersoni Bekeri u.c.) nebūs formāli pareizi, jo savā laikā pabeigtas gan Rēzeknes mākslas skola, gan Latvijas Mākslas akadēmija, gan strādāts pedagoģijas laukā, tomēr Ģertrūdes Zeiles mākslinieciskā valoda ir tuva lielo savrupā ceļa gājēju valodai , un to noteikusi viņas piederība Latgales zemei, Daugavas lokam, Zeiļu dzimtai un katoļu baznīcai.

Glezniecības izaicinošie atribūti – pastiprināta krāsainība, formu un proporciju deformācijas, ritmu mija, virsmas faktūru un otas raksta dažādība piemīt arī Ģertrūdes Zeiles rokrakstam. Šie spilgtie izteiksmes līdzekļi ir ceļveži mākslinieces ētisko vērtību pasaulē. Tās ir mūžīgās vērtības. Pamatvērtības. Zeme. Debesis. Cilvēks. Māte. Tēvs. Dzīvība. Mīlestība.

Bet Ģertrūdes stāsti var būt balstīti visikdienišķākajā sižetikā. Bērnības atmiņas, dzīves ceļā sastaptie cilvēki, ceļojumos pieredzētais… Labsirdīgs humors, smeldze un neatņemama zemes izjūta caurstrāvo Ģertrūdes darbus. Pat no vizuālas epizodes viņa, nonākot līdz simboliskam skanējumam, spēj uzburt lielo dzīves patiesību apliecinošu vēstījumu. Par mūsu kopīgo piederību šai Zemei, šim Laikam un skaistajam Ceļam, ko saucam par Dzīvi.

Teksts: Mākslas zinātniece Baiba Eglīte

Ģertrūde Zeile dzimusi 1944. gada 22. martā Daugavpils novada Naujenē. Pēc Naujenes pamatskolas un Daugavpils 1. vidusskolas beigusi Rēzeknes Lietišķās mākslas vidusskolas dekoratoru nodaļu un Latvijas Mākslas akadēmijas mākslas pedagoģijas nodaļu. Kopš 1975. gada ir Latvijas Mākslinieku savienības biedre.

Strādājusi par zīmēšanas un gleznošanas pasniedzēju Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolā (1974–1978), vēlāk bijusi direktore J. Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolā (1978–1986) un māksliniece Dekoratīvās mākslas kombinātā (1978–1993), kopš 1993. gada strādā kā brīvmāksliniece.

Kopš 1975. gada piedalījusies Republikas un Vissavienības mākslas izstādēs, rīkojusi personālizstādes gan Latvijā (Naujenē, Daugavpilī, Rēzeknē, Rīgā, Salacgrīvā, Kuldīgā, Valmierā, Jelgavā, Limbažos, Berķenelē), gan ārpus tās robežām (Maskavā, Varšavā).

Informāciju sagatavoja Inese Dundure, Latgales Kultūrvēstures muzeja mākslas nodaļas vadītāja

0 Komentāru

Komentāri

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

*

Sazinies ar mums

Nosūtiet mums ziņu un mēs ar Jums sazināsimies.

Sūta
©2022 Rēzeknes valstspilsētas pašvaldība

Log in with your credentials

Forgot your details?