No 26. līdz 28. jūnijam UNESCO “Stāstu bibliotēkas” tīkla pārstāvis Artūrs Bondars no Rēzeknes Centrālās bibliotēkas devās uz Jēkabpili, lai piedalītos UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas vasaras skolas “Mazs solis cilvēkam, liels lēciens cilvēcei” norisēs un gūtu ieskatu par ANO globālās ilgtspējīgās attīstības mērķu iespējamu integrēšanu un tālākrealizāciju bibliotēkā un vietējā sabiedrībā. Vasaras skolā sadarbojās bibliotēku, kā arī dažādu nozaru un organizāciju pārstāvji no visas Latvijas.

Kālab tas svarīgi? Lai arī mēs dzīvojam mierīgā reģionā, kur cilvēkam ir iespējas augt un attīstīties un daudzi no ANO definētajiem ilgtspējīgas attīstības mērķiem mums ir pašsaprotami, taču tā nav visā pasaulē un arī Latvijā, Latgalē mums visiem individuāli un sabiedrībai kopā ir jāveic izmaiņas un darbs jāpieliek, lai realizētu šos ANO mērķus mūsu pašu labākas nākotnes vārdā.

Vasaras skolas laikā notika dažādi semināri, diskusijas, simulācijas spēles, grupu darbi, kā arī kultūras pasākumi un ekskursijas ar iespēju pašiem līdzdarboties. Visi dalībnieki, pēc lozēšanas principa, tika sadalīti grupās, kurām tika uzticēts būt par kādu ideju simbolisku “vēstnieku”. Šo dienu laikā, notika diskusijas par ilgtspējīgo attīstību, ilgtspējīgo dzīvesveidu, cilvēktiesībām, dzimumu līdztiesībām, miera un nevardarbības kultūru, globālo pilsoniskumu un kultūru daudzveidību. Rēzeknes Centrālās bibliotēkas pārstāvis izlozēja iespēju kļūt par idejas “ilgtspējīga attīstība” atbalstītāju uz vasaras skolas laiku.

Pēc savstarpējas viedokļu apmaiņas un grupas diskusijā izglītība tika noteikta kā viens no ilgtspējīgas attīstības galvenajiem virzītājiem, kas saista arī pārējos mērķus. Tā ir izglītība, kas ir apdomāta un pielāgota vietējām kultūras īpatnībām. Šajā izglītības formā svarīga vieta ir pašpieredzei, brīvai informācijas pieejai un tās apmaiņai.

Bibliotēkas loma izglītībā

Ņemot vērā nesenās izmaiņas izglītības procesā, bibliotēkas loma sabiedrības izglītošanā nevar tikt izslēgta. Vēl jo īpaši, ja vērtējam no vēsturiskā konteksta.

Domājot par atbildīgu un ilgtspējīgu attīstību kā indivīdiem un kā sabiedrībai kopā, Rēzeknes Centrālā bibliotēka un tās filiālbibliotēkas – Rēzeknes 2. Bibliotēka, Rēzeknes Bērnu bibliotēka – aicina pašizglītoties, lasot un klausoties pieredzes bagātu līdzcilvēku stāstos, bibliotēkas dažādu pasākumu, akciju, radošo darbnīcu un piedāvāto apmācību norises laikā. Pieeja bibliotēkas krājumam un bibliotēkas pasākumiem vienmēr ir bez maksas.

Bibliotēka interesentiem piedāvā gan daiļliteratūru, gan populārzinātnisko un zinātnisko literatūru dažādās sfērās latviešu valodā (arī latgaliski) un svešvalodās. Īpaši iecienītas starp mūsu lasītājiem ir krājuma dažādās psiholoģijas, uzņēmējdarbības un medicīnas nodaļas, bet šīs nav vienīgās. Bibliotēkas krājumā pieejama literatūra daudzās nozarēs, kurās var gūt zināšanas un pilnveidoties.

Tādējādi bibliotēka ir kļuvusi par zināšanu iegūšanas balstu ne vien lasītājiem, bet arī kalpo par dažādu valsts iestāžu un valsts sistēmas atbalsta centru, arī stabilu skolu atbalsta punktu. Interesenti, ar iepriekšēju pieteikšanos, vienmēr gaidīti apgūt dažādas zināšu prasmes, kas saistītas ar literatūru, datora un interneta lietošanu, datu bāzēm, informācijpratību, medijpratību un tamlīdzīgi.

Šajā sakarā der piezīmēt, ka jāmācās ir nepārtraukti, visas dzīves laikā, īpaši svarīgi tas ir pie mūsdienu apstākļiem, kad jauno sociālo apstākļu ietekmē un jauno tehnoloģiju un automatizācijas rezultātā daudzas profesijas tiek izmainītas vai izzūd pavisam, kad skolā mācītā izglītība vairs nav īsti jauno apstākļu un darba tirgum piemērota.

Izmanto iespēju, pieredzi pašizglītošanās procesu caur tekstu bibliotēkā!

Informāciju sagatavoja Rēzeknes Centrālās bibliotēkas vecākais bibliotekārs Artūrs Bondars

0 Komentāru

Komentāri

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

*

Sazinies ar mums

Nosūtiet mums ziņu un mēs ar Jums sazināsimies.

Sūta
©2022 Rēzeknes valstspilsētas pašvaldība

Log in with your credentials

Forgot your details?