3. augustā Rēzeknes pilsētas svētku laikā no plkst. 12.00 līdz 15.00 festivāla parkā, viesosies Valsts asinsdonoru centra specializētais autobuss, savukārt no plkst. 10.00 Rēzeknes iedzīvotājus aicinām apmeklēt VADC iesaistošās un izglītojošās aktivitātes informatīvajā teltī.

Rēzeknē asinis pastāvīgi iespējams ziedot Latgales filiālē, 18. novembra ielā 41. Pērn Latgales filiālē Rēzeknē asinis ziedotas 7546 reižu, kas ir 14,5% no kopējā ziedotā asins apjoma.

Specializētais autobuss Rēzeknē viesosies pirmo reizi. 2019. gada jūnijā VADC un pētījumu aģentūras GEMIUS veiktajā aptaujā 46% respondentu norāda, ka tos regulāri ziedot mudinātu iespēja nodot asinis darbā, universitātē vai citā ērtā vietā, kur to varētu darīt, ietaupot laiku.

Atgādinām, ka asinis iespējams ziedot no astoņpadsmit gadu vecuma, līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments. Kopš 2018. gada martā stājās spēkā grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 1037 donoram nav obligāti jāiesniedz bankas konta numurs – no donoram pienākošās kompensācijas par izdevumiem zaudētā asins apjoma atjaunošanai iespējams atteikties.

Pērn asins Latvijā tika ziedotas 52001 reizi, kas ir par 2297 donācijām vairāk nekā gadu iepriekš. Aizvadītajā gadā 21,3% jeb 6675 no donoru kopskaita, 31245 fiziskām personām, asinis ziedoja pirmo reizi. Pirmreizējā donora vidējais vecums ir 29,8 gadi, taču donora vidējais vecums pēdējo piecu gadu laikā palielinājies par pieciem gadiem, sasniedzot 36,9 gadu robežu, kas krietni neatpaliek no 2005. gada rādītājiem – 37 gadiem.

11% donoru gada laikā asinis ziedo vismaz trīs reižu, savukārt četras un vairāk reizes ziedo vien 4,3% donoru.  Vairāk nekā puse jeb 53,47% donoru ir sievietes, attiecīgi 46,53% ir vīrieši.

Asinis ziedot vari, ja:

 • Esi 18 – 65 gadus jauns
 • Sver ne mazāk par 50 kg
 • Dienā pirms asins nodošanas neesi lietojis alkoholu
 • Esi paēdis, izgulējies, atpūties, jūties labi
 • Esi vesels un pēdējā laikā neesi slimojis
 • Pirms tam esi lietojis veselīgu uzturu un daudz šķidruma
 • Neesi nodevis asinis vismaz 9 nedēļas, un 12 mēnešu periodā to jau neesi darījis 4 reizes (attiecas uz sievietēm) vai 6 reizes (attiecas uz vīriešiem, pie kam pēc 6. reizes vīriešiem jāievēro 3 mēnešu pārtraukums).

Ieteikumi pirms asins ziedošanas:

 • 3 – 4 stundas pirms procedūras iesaka vieglu ēdienreizi un papildu šķidruma uzņemšanu (jāizdzer apmēram četras glāzes ūdens vai sulu u.c.). Tukšā dūšā asinis ziedot nedrīkst!
 • Vismaz 2-3 stundas pirms procedūras nedrīkst smēķēt, jo Tev būs labāka pašsajūta procedūras laikā un pēc tās, kā arī būs kvalitatīvāki asins komponenti. Smēķētājiem skābekļa līmenis asinīs samazinās par 15%. Tas atsaucas uz visu organisma vielmaiņu un asins kvalitāti.

Ieteikumi pēc asins ziedošanas:

 • Sterilo pārsēju jātur uz rokas vismaz 2 – 3 stundas, lai nerastos zemādas asins izplūdums vai iekaisums, ko var izraisīt apkārtējā vidē esošie putekļi un mikroorganismi. Vēnas punkcijas vietu nedrīkst mērcēt un sasmērēt. Pārsēju nedrīkst atslābināt vai savilkt, ja nepieciešams jauns pārsējs, jālieto tīru marles saiti.
 • Jāatpūšas ne mazāk kā 15 minūtes.
 • Divas stundas nav vēlams vadīt transporta līdzekli.
 • Nenest somu uz rokas, no kuras tika ņemtas asinis.
 • Nevajag strādāt smagu fizisku darbu, netrenēties, neskriet, nenest smagus priekšmetus, nepeldēties un nesauļoties.
 • Vismaz 12 stundas pēc asins ziedošanas nedrīkst strādāt paaugstinātas bīstamības darbus: pārvadāt pasažierus, vadīt lidmašīnu, vilcienu, strādāt augstumā u.c.

Atgādinām, lai nodotu asinis, līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments (pase vai ID karte).Aicinām asins donorus sekot līdzi jaunākajai informācijai VADC mājaslapā www.donors.lv vai sazināties, zvanot: 8000 0003.

0 Komentāru

Komentāri

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

*

Sazinies ar mums

Nosūtiet mums ziņu un mēs ar Jums sazināsimies.

Sūta
©2022 Rēzeknes valstspilsētas pašvaldība

Log in with your credentials

Forgot your details?