Trešdien, 21. augustā plkst. 15.00 Latgales Kultūrvēstures muzejā (Atbrīvošanas alejā 102) notiks Latgales keramiķa Antona Ušpeļa piemiņas izstādes atklāšana.

Izstāde būs apskatāma no 21. augusta līdz 7. septembrim.

Ušpeļu dzimta ir viena no slavenākajām Latgales podnieku tradīciju turpinātājām. Viens no šīs dzimtas pārstāvjiem Antons Ušpelis (juniors, 1944–2015) šogad 14. augustā svinētu savu 75. dzimšanas dienu, taču 2015. gada 26. augustā viņš pāragri tika aizsaukts mūžībā. Pieminot meistaru, izstādē ir eksponēti viņa darbi gan no ģimenes, gan citām privātkolekcijām, kā arī no Latgales Kultūrvēstures muzeja krājuma.

Izstādes darbi atspoguļo Antona Ušpeļa koptās Silajāņu keramikas tradīcija, kas atmirdz brūnu, zaļu, zilu un zeltainu glazūru spoguļos, Latgales lauku mājās lietoto saimniecības trauku formās, kā arī dekoratīvās keramikas – svečturu un vāžu formu dažādībā. Radošās darbības pēdējā posmā Antons Ušpelis bija aizrāvies ar eksperimentiem māla plastiskas veidojumos – viņa roku veidoti podnieku-vecmeistaru portreti bija nozīmīgs izaicinājums autoram izpaust savu cieņu un pateicību tēvam Antonam, meistariem Andrejam Paulānam, Polikarpam Vilcānam, Polikarpam Čerņavskim un Latgales podniecības gara uzturētājam, mākslas zinātniekam Jānim Pujātam. Šī mīlestība uz veidošanu sakņojas bērnu dienās, kad tapa pirmie svilpaunieki, tāpēc vēlāk sīkplastikas figūriņas bieži vien atrada vietu uz kādas varenas krūzes sāniem vai ciļņu veidā rotāja podus. Meistara iecienītās tēmas, protams, ir saistītas ar etnogrāfiskiem motīviem, kas izteikti “maizes ceļam” veltītā podu sērijā, Līgo svētkiem domātu alus krūžu klāstā vai amatus un saimniecības darbus atainojošās sīkplastikas kompozīcijās.

Ušpeļa keramikas izstādi papildina fotogrāfijas, kas stāsta par autoru dažādos dzīves posmos gan no ģimenes, gan Latgales Kultūrvēstures muzeja krājuma, īpašu noskaņu rada Aleksandra Bondarenko fotogrāfijas, kas tapušas pēc vienas no muzeja darbinieku viesošanās reizēm meistara darbnīcā, kā arī dokumentāras liecības par meistara radošo darbību un apbalvojumiem.

Latgales Kultūrvēstures muzejs pateicas meistara dzīvesbiedrei Genovefai Ušpelei un Ušpeļu dzimtas pārstāvjiem par sadarbību izstādes veidošanā un izcilā Latgales keramikas meistara piemiņas saglabāšanā.

Inese Dundure, Latgales Kultūrvēstures muzeja mākslas nodaļas vadītāja

0 Komentāru

Komentāri

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

*

Sazinies ar mums

Nosūtiet mums ziņu un mēs ar Jums sazināsimies.

Sūta
©2022 Rēzeknes valstspilsētas pašvaldība

Log in with your credentials

Forgot your details?