Par aktualitātēm Rēzeknes pilsētā ir uzaicināts runāt Rēzeknes pilsētas domes priekšsēdētājs Aleksandrs Bartaševičs.

Raidījuma vadītāja Beatrise Jakobsone: “Sākumā parunāsim par Starptautisko īsfilmu kinofestivālu, kas Rēzeknē jau kļuvis par tradīciju, un nupat jau ir aizritējis 7. kinofestivāls. Kas paliks atmiņā tieši no šīs reizes, un cik nozīmīgs mūsu pilsētai ir šis pasākums?”

Aleksandrs Bartaševičs: “Jā, kinofestivāls noslēdzies burtiski tikai vakar (piez. – 18. augustā). Pēdējais pasākums, kad bija noslēguma koncerts, noritēja, manuprāt, ļoti veiksmīgi. Ko īpaši gribas atzīmēt, ka visos pasākumos, kas notika festivāla ietvaros, bija pilnas zāles. Tas ir labākais novērtējums festivālam, man pat īpaši nav ko piebilst, jo skatītāji paši novērtē to produktu, ko viņiem piedāvā lieliska komanda, kurā ietilpst gan aģentūras “Rēzeknes Kultūras un tūrisma centrs” darbinieki, gan mūsu partneri no Maskavas – Sergejs Novožilovs ar savu komandu. Manuprāt, tas septītnieks ir ļoti labs cipars Rēzeknei. Tas nav pievīlis mūs, jo mēs tiešām atradām to zelta vidusceļu festivālam. Proti, mēs atradām to formātu, ko visvairāk un vislabāk pieņem mūsu skatītājs. Aktieru sastāvs un dalībnieku sastāvs arī bija labs, bet, protams, nevajag arī aizmirst par filmu programmu, ko arī šogad mums atlasīja Aleksandra Žukova, lieliska speciāliste. No 400 filmām tika atlasītas tikai 23, un galveno balvu ieguva poļu filma, starp citu, ne tikai galveno balvu, bet arī režisora un labākā aktiera. Trīs balvas tika atdotas poļu filmai. Ar to es arī apsveicu. Un tiešām prieks par mūsu kaimiņiem, par mūsu sabiedrotajiem, jo Rēzekni ar Poliju saista senas un labas attiecības, ar daudzām pilsētām. Nesen vizītē pie mums bija Polijas vēstniece.

Es gribu teikt, ka mums šis festivāls ir nozīmīgs un svarīgs ne vien tāpēc, ka mēs šeit attīstām kinomākslu un mēģinām iepazīstināt rēzekniešus ar pēdējām tendencēm kinomākslas pasaulē. Ļoti svarīgi mūsu nākotnes plāniem un tūrisma attīstībai piekopt visdažādākās lietas, kas var būt interesantas tūristiem. Un festivāls parādīja, ka visus tos pasākumus apmeklē ne tikai rēzeknieši, bet ļoti lielā vairumā arī tūristi gan no ārzemēm, gan arī no tuvākajiem novadiem. Tas mums ļauj secināt, ka mums, principā, ir lielisks potenciāls – gan mūsu GORS, gan arī tie cilvēki, kuri saistīti ar kino, lai tūristus piesaistītu arī ar kinomākslu.

Sakarā ar kinofestivālu atklājās arī dažas problēmas, piemēram, ka mums trūkst viesnīcu, ka mums nav, kur izmitināt viesus. Ja mēs tiešām ceram, ka tūrisms būs tā nozare, kas nesīs peļņu un darbavietas Rēzeknes pilsētai, tad mums acīmredzami vajag padomāt arī par mītnes vietām, kur mēs varam tūristus paaicināt dzīvot, nu, vismaz nedēļu, lai, pieņemsim, ja tas būtu festivāla viesis, viņš uzturētos 5 dienas. Ja tā būs spa viesnīca, tad viņš varēs uzturēties arī kā spa kompleksa klients un saņemt labus pakalpojumus, bet tas viss nākotnē ir paredzēts. Tāpēc festivāls – tā ir iespēja pārliecināties, ka mēs ejam pareizo ceļu.

Un tiešām milzīgu paldies gribu pateikt gan mūsu aģentūras darbiniekiem – Kristīnei Kokorevičai un viņas komandai – un arī Sergejam Novožilovam, visai lieliskajai komandai, kas gatavoja festivālu Rēzeknes iedzīvotājiem. 7. reizē mums viss tiešām izdevās labi. Vajag paturēt atmiņā visas šī festivāla detaļas, un tā arī turpināt, protams, ar jaunām sejām, ar jaunām filmām un ar jauniem izaicinājumiem!”

Beatrise Jakobsone: “Esam saņēmuši arī pirmo zvanu. Jautājums ir tāds – kāpēc Maskavas ielas remontā no viena ielas gala ir divi trotuāri pa abām brauktuves pusēm, bet no otra ielas gala – tikai no vienas puses? Un kāpēc netiek laboti arī vecie trotuāri tajā pašā ielā?”

Aleksandrs Bartaševičs: “Zvanītājs droši vien zina, ka Maskavas iela bija ļoti plata iela. Vienā ielas pusē dublēt trotuārus – tas arī nav pareizi. Tāpēc mēs izvēlējāmies rekonstrukciju tikai tiem trotuāriem, kas ir tuvāk braucamajai daļai. Ja otrā pusē trotuāru nav (tur ir tādi posmi, pieņemsim, kreisajā pusē, ja mēs braucam no pilsētas), tad, acīmredzot, tur bija kaut kādi šķēršļi tādu trotuāru veidot. Vai nebija vajadzības to trotuāru taisīt, kā, piemēram, pretī zemesgabalam vai pie zemesgabala Maskavas ielā 25, kur tas pieder pašvaldībai, un mēs plānojam šo zemesgabalu izmantot industriālajiem objektiem. Vienkārši, kamēr nav izbūvēts tas industriālais objekts, nav jēgas taisīt trotuāru. Protams, ka ar projektēšanu nodarbojās gan projektētāji, gan arī domes darbinieki. Mēs daudz analizējām, kur tos trotuārus vajag likt, un kādā veidā mēs varam ieekonomēt līdzekļus, paveicot uzdevumu un apmierinot iedzīvotāju vajadzības. Es uzskatu, ka mums izdevās ļoti labi. Žēl, ka cilvēks nevarēja pateikt, kādā konkrēti posmā viņu neapmierina trotuāra esamība vai neesamība, bet es ceru, ka es atbildēju, jo ļoti labi iepazinos ar situāciju Maskavas ielā.

Runājot par vecajiem trotuāriem, protams, mēs ļoti stingri sekojam tam, lai pievienošanās pie vecajiem trotuāriem būtu noformētas labi, lai nebūtu nekāda pārrāvuma. To pašu jautājumu var uzdot, kāpēc nav remontēts trotuārs Blaumaņa ielā. Tas ir tālu no ielas un faktiski nav saistīts ar šo projektu.”

Beatrise Jakobsone: “Ir dažas Latvijas pilsētas, piemēram, Jelgava un Valmiera, kas ieviesušas “Smart city” jeb “viedās pilsētas” sistēmu. Tā var operatīvāk sekot sabiedriskajai kārtībai un drošībai, kā arī vadīt visas pilsētas infrastruktūru. Cik aktuāla šāda vadības sistēma ir tieši Rēzeknei?”

Aleksandrs Bartaševičs: “Jā, tā ir ne tikai aktuāla, bet faktiski jau darbojas tādā vai citā veidā. Varbūt Rēzeknes pilsētā tās sistēmas nav tik nopietni attīstītas, kā, piemēram, Jelgavā, kur tiešām viņi ļoti tālu aizgāja ar programmnodrošinājumu. Bet vispār visa tā infrastruktūra, kas ir Jelgavā, kas attiecas uz videonovērošanu, uz Wifi tīklu, uz kaut kādām mobilajām aplikācijām, tas vai nu jau ir attīstīts, vai parādījās arī Rēzeknē, un parādīsies vēl. Šeit es varu minēt, ka mūsu videonovērošanas sistēma nav sliktāka kā Jelgavā. Protams, mums nav tāda novērošanas punkta, kur sēž cilvēki un skatās, kas notiek. Bet mēs varam izmantot visus tos ierakstus, kas ir pieejami, lai pēc tam nodotu policijai, ja tas, piemēram, bija kaut kāds tajā vai citā vietā izdarīts noziegums. Videonovērošanas sistēmai mēs uzlabojam programmnodrošinājumu, lai kameras patstāvīgi reaģētu uz kaut kādiem vandālisma aktiem, piemēram, pagrieztos pareizā virzienā, lai nofiksētu visu šo lietu, un, protams, sasaistītu visas kameras vienā tīklā, kas darbojas “gudri”, proti, viena kamera var “pateikt” otrai kamerai, kur pagriezties, lai redzētu to, ko vajag.

Skaidrs, ka mūsu plānos ir attīstīt arī mobilās aplikācijas, kas saistītas ar sabiedriskā transporta kustību, lai būtu iespēja izveidot savu maršrutu, lai pārliecinātos, kur atrodas jūsu autobuss online režīmā. Tas ir viena mēneša uzdevums, jo mēs jau esam diezgan augstā gatavības pakāpē ar šo aplikāciju. Tāpat arī nav nekas sarežģīts izveidot mobilo aplikāciju, kurā būtu iespēja pateikt, ka kaut kādā no pilsētas stūriem ir problēma, piemēram, nedeg laterna vai parādījās bedre uz ceļa. Un to visu mobilajā aplikācijā var piefiksēt, un visa informācija automātiski aiziet tiem dienestiem, kas nodarbojas ar šo problēmu. Tas ļauj paātrināt reakciju no pilsētas domes uz iedzīvotāju iesniegumiem.

Tāpat par “viedās pilsētas” pazīmēm mēs varam nosaukt iespēju izmantot elektroniskos pakalpojumus. To mēs arī attīstām. Arī uzņēmumi strauji attīsta visas šīs lietas. Pieņemsim, ūdens skaitītāji, kas var nolasīt informāciju automātiski bez skaitītāju saimnieka dalības – gan ūdens, gan elektrība. Visas tās lietas notiek, un mēs nevaram pretoties progresam, un arī nevajag. Mēs vienkārši izmantojam visas tās iespējas. Un es teikšu, ka Rēzekne gatavo vēl dažus projektus tuvākā nākotnē, lai “viedās pilsētas” principi tiktu ievēroti un izmantoti “uz pilno”.”

Beatrise Jakobsone: “Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrija aicina pašvaldības aktīvi piedalīties konkursā “Ģimenei draudzīga pašvaldība”. Kā Jums šķiet, cik lielas izredzes ir Rēzeknei šogad kļūt par vienu no šī konkursa finālistēm?”

Aleksandrs Bartaševičs: “Mēs jau piedalījāmies pirms trīs gadiem līdzīgā konkursā, starp citu, ar diezgan labām sekmēm, kas attiecas uz iedzīvotāju aptauju par to, kāda pilsēta viņuprāt ir draudzīgākā ģimenēm. Un Rēzekne toreiz uzvarēja, bet diemžēl mēs neiekļuvām pat finālā, un, jāsaka, ka mūsu pieteikumu nenovērtēja pietiekoši labi. Kaut gan es teikšu, ka, pateicoties ne tikai mūsu iedzīvotāju aktivitātei, Rēzekne tiešām var absolūti objektīvi ierindoties starp labākajām pilsētām ģimenēm. Pirmkārt, mums ir daudz visādu “bonusu” daudzbērnu ģimenēm, arī bērniem. Mūsu bērni absolūti bez maksas darbojas gan pulciņos “Zeimulī”, gan sporta pulciņos. Tieši tāpēc viņi ļoti aktīvi iesaistās tādās nodarbībās. Skaidrs, ka arī pabalsti ir diezgan labi bērna piedzimšanai un arī bērnudārza apmeklēšanai. Mums bērnudārzos nav nekādas rindas. Tagad mēs rekonstruējam jau pēdējās divas skolas, kas kļūs par divām labākajām skolām mūsu pilsētā. Mēs redzam, ka arī pirms tam pasniedzēju kvalitāte bija pietiekoši laba, lai ierindotos reitingu augšējā daļā attiecībā uz eksāmeniem un visām sekmēm, ko mēs fiksējam skolās. Tāpēc es domāju, ka mēs piedalīsimies šajā konkursā. Iedzīvotājiem noteikti vajag sekot līdzi informācijai, ko mēs paziņosim par šo programmu. Protams, tur būs aptauja. Vēlams, lai iedzīvotāji būtu aktīvi šajā aptaujā, jo konkursa rezultātā, ja mēs uzvarēsim, tad varam rēķināties ar to, ka Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrija atbalstīs kādu no mazajiem projektiem pilsētā. Mēs visi kopā noteikti apspriedīsim, kas tas var būt par projektu, un pajautāsim vecākiem, kur mēs varam šo naudu vai šo balvu izmantot. Bet pirms tam mums vajag krietni pastrādāt, lai iegūtu pirmo vietu.”

Beatrise Jakobsone: “Bija vēl viens zvans par to, ka pie GORA pulcējas drifteri un traucē mieru, kas jau ir diezgan sena problēma. Varbūt ir jau kaut kādi risinājumi meklēti šim?”

Aleksandrs Bartaševičs: “Risinājumi jau atrasti un realizēti. Tās ir kameras – ļoti labas kvalitātes kameras, kas uzstādītas pie GORA. Tās visu redz. Ja kāds domā, ka viņam nekas nebūs, ja viņš tur driftē, tad, ticiet man, jūs simtprocentīgi tiksiet sodīti par nepienācīgu braukšanu. Tur ir gan ātruma ierobežojumi, gan, protams, driftēšana ir aizliegta ar noteikumiem. Un variantu nav.”

Beatrise Jakobsone: “Paldies Jums par veltīto laiku sarunai!”

0 Komentāru

Komentāri

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

*

Sazinies ar mums

Nosūtiet mums ziņu un mēs ar Jums sazināsimies.

Sūta
©2022 Rēzeknes valstspilsētas pašvaldība

Log in with your credentials

Forgot your details?