Par aktualitātēm Rēzeknes pilsētā ir uzaicināts runāt Rēzeknes pilsētas domes priekšsēdētājs Aleksandrs Bartaševičs.

Raidījuma vadītāja Beatrise Jakobsone: “Es gribu parunāt par valsts budžetu. Ir zināms, ka jau notiek darbs pie nākamā budžeta sadales. Kā Jūs varbūt vērtējat šobrīd iezīmētās tendences, un līdz ar to tas varbūt kaut kā sarežģīs pašvaldību darbu vai viss būs kārtībā?”

Aleksandrs Bartaševičs: “Laikam sākt vajag ar labo ziņu. Tādas labas ziņas arī ir šī budžeta pieņemšanā. Pirmais, ka valdība beidzot vienojās par kaut kādu gala variantu. Un es pozitīvi uztveru to, ka budžets ir pieņemts grafika ietvaros, jo tieši 17. datumā bija pēdējā sēde, kur ir sasniegta vienošanās par visām aktuālām budžeta tēmām. Attiecīgi budžetu Ministru kabinets skatīs rīt (24. septembrī) jau to variantu, lai sūtītu tālāk parlamentam. Un parlamentam, kā mēs zinām pēc Ministru kabineta noteiktā grafika, tad 7. oktobrī tiks noslēgta vienošanās – domstarpību protokols un 11. oktobrī uz parlamentu sūtīs šo likumprojektu. Un, protams, parlamentārieši tur jau spriedīs, ko darīt ar budžetu.

Protams, no labām lietām es atzīmētu atsevišķi pensiju indeksāciju, kas ir paredzēta ļoti lielos apmēros. Gan šogad, gan nākamā gada budžetā būs paredzēta liela summa – 160 miljoni eiro. Tas nozīmē, ka pensionāri faktiski saņems lielāko pielikumu savai pensijai, varbūt arī visā savā mūžā.

Jā, labā ziņa arī tas, ka budžets labi pildās šogad. Mēs redzam, ka pašvaldībām kāpinājums var sasniegt 4,1%, un tas ir apmēram 57 miljoni eiro. Tad mēs tiešām gaidām, ka gada beigās tiks sadalīta starp pašvaldībām diezgan ievērojama summa. Rēzeknei tas arī var būt liels ieguvums.

Bet par sliktām ziņām sakarā ar budžeta pieņemšanu. Skaidrs, ka lielākā daļa no tiem solījumiem, kas bija doti parlamenta vēlēšanās pagājušā gadā un pēc tam apstiprināti, pieņemot 2019. gada budžetu, kā jūs zināt, tikai aprīlī bija apstiprināts valsts budžets, jo pirms tam darbojās pagaidu budžets, netiks piepildīti. Tad acīmredzami nebūs ne vidējās algas, par kādām mēs sapņojām, neapliekamais minimums netiks pacelts uz solīto 500 eiro slieksni, tikai 300 eiro būs. Un visas pārējās lietas arī netiks izpildītas. Domāju, ka skolotāji ir vīlušies šajā budžetā, jo tikai 40 miljonus viņi saņems – trīsreiz mazāk nekā bija plānots vai solīts. Tas pats arī ar veselības nozari. Tur arī tādas kūtras summas bija piešķirtas.

Bet tomēr kaut kāda nauda tika pārdalīta. Ja mēs skatāmies uz budžetu kopumā, tad papildus Ministru kabinets savā pēdējā sēdē pārdalīja 173 miljonus eiro. Lielākie ieguvēji no tās summas bija Iekšlietu ministrija, kas saņēma papildus gandrīz 90 miljonus eiro, Kultūras ministrija – negaidīti bija atbalstīts priekšlikums piešķirt papildus 13 miljonus, un tā summa pilnīgi aizies Kultūras ministrijas darbinieku algām, jo sūdzas, ka tā alga, kā ministrs Panorāmā stāstīja, ir diezgan zema, un viņi grib pacelt vidējo algu līdz 910 eiro. Kā mēs zinām, Rēzeknē vidējā alga ir kaut kur pie 700 eiro. Tad ir sliktākas vietas, kur alga ir vēl zemāka, bet Kultūras ministrijai atradās nauda. Varbūt tas arī nav slikti, jo mēs visi esam valsts piederīgie un, ja kādam ir labāk, varbūt ar laiku arī mums kļūs labāk. Noziedzīgi iegūto līdzekļu legalizācijas un cīņas ar terorismu finansēšanai arī papildus 10 miljoni dabūti. Tad acīmredzami tās prioritātes ir skaidras no šīm pārdalēm, bet tas neizslēdz situāciju, kad tiešām tie solījumi nebija izpildīti.

Kas attiecas uz pašvaldībām un Rēzeknes pašvaldību, jo mēs esam saistīti ar visām citām pašvaldībām, protams, arī mūs ietekmē situācija Rīgas domē, pieņemsim, ar tām pašām satiksmes problēmām. Rīgas domei būs vienkārši jāparedz 38 miljoni, lai segtu visus Rīgas satiksmes parādus. Kopumā, kā es jau teicu pašvaldības ieguva 56 miljonus šogad, bet nākamgad šis pieaugums nav plānots tik liels – tikai 26 miljoni. Un, protams, ka negatīva ietekme mūsu budžetiem var būt no tā, ka Finanšu ministrija un Ministru kabinets ir veikuši mūsu budžeta korekciju. Tie var būt 80 miljoni. Vienkārši no pašvaldības pienākušajām summām tiek noņemti 80 miljoni. Pa lielam, ja būtu godīgi, tad mēs saņemtu to naudu. Vēl mēs zaudēsim aptuveni 20 miljonus, jo mums nāksies maksāt par brīvpusdienām skolās no 1. līdz 4. klasēm. Rēzeknei tie ir apmēram 400 tūkstoši, kurus nāksies atrast papildus pašvaldības budžetā, jo valsts atteicās finansēt šos izdevumus, šo funkciju nododot pašvaldībām bez finansiālā seguma. Tas, protams, ir ļoti negatīvi. Valsts savā labā pārdala azartspēļu nodokli. Ja pašvaldības daļa šogad ir 25%, tad nākamgad būs 22%, un tas ir mīnus 3 miljoni visām pašvaldībām, tajā skaitā arī mums. Tādā veidā varu teikt, ka gatavojas vēl izmaiņas, bet, paldies Dievam, ka tās netiks ieviestas no nākamā gada, bet ļoti aktīvi runā. Varbūt arī ieviesīs jaunais Ministru kabinets. No jaunā gada var būt pārdalīts nekustamā īpašuma nodoklis, jo nekustamā īpašuma nodoklis ir 100% pašvaldības nodoklis. Bet kāda proporcija un cik daudz mēs zaudēsim, neviens nezina, bet tādi plāni ir – gan ministrs Bordāns par to runā, gan ministrs Pūce. Tas nozīmē, ka šis nodoklis var būt palielināts un “liekā” nauda paņemta no pašvaldībām. Arī nav laba vēsts, bet mēs jau pieradām dzīvot tādos apstākļos, un es ceru, ka tiešām izdzīvosim arī tagad.”

Beatrise Jakobsone: “Esam saņēmuši arī pirmo skatītāju jautājumu, un viņus interesē, kad sāks pieņemt darbiniekus Viļakas ielas jaunajā kompleksā, kā arī Atbrīvošanas alejas pulverkrāsošanas rūpnīca.”

Aleksandrs Bartaševičs: “Ja mēs runājam par Viļakas ielu 1, tad tur noslēgts līgums. Operatori, kas ir atbildīgi par šo ēku, jau sāka darboties. Vismaz es, braucot uz inspekciju, pēc Atbrīvošanas alejas 155a ēkas pamanīju, ka tur jau darbojas tā ēdnīca. Tas nozīmē, ka pirmās darbavietas jau ir izveidotas, bet, protams, tas nav tas, par ko mēs runājām. Runājot par citām investīcijām, tad mūsu prasība ir 3 gadu laikā realizēt visus šos rādītājus, proti, 95 darbavietas un 3,5 milj. investīcijas. Protams, ka mēs periodiski kontrolēsim, kas tur notiek, jo mums saskaņā ar līgumu pēc gada jābūt izveidotam jau, ja es nemaldos, 20 vietām vai 30, un, protams, ja šis cipars netiks īstenots pēc gada, tad mums būs jālauž līgums. Bet pagaidām tādu indikāciju nav. Skaidrs, ka nopietnas ražotnes organizēšana prasa laiku. Protams, ka cilvēkiem gribas pēc iespējas ātrāk – šodien mēs noslēdzam līgumu, rīt jau “dūmi no skursteņiem” šajā rūpnīcā, bet dzīvē tā nav. Es neuzskatu par lielu problēmu, ja šim uzņēmējam kaut kas neizdosies un mums nāksies pat lauzt līgumu, jo es teicu, ka ir pietiekoši daudz interesentu, kas var ieņemt šī uzņēmēja vietu un strādāt, un izpildīt kritērijus, kā tas bija paredzēts, līdz 2021. gadam. Plus tur viens gads. Faktiski 3 gadu laikā. Tieši tāpēc tās drošības lietas ir ieliktas līgumos, lai mēs varētu šo procesu kontrolēt. Neviens nesolīja ne mums, ne citiem, ne rēzekniešiem, ka šis process ir ļoti viegls. Bet galvenais, ka mēs ejam ļoti pareizā virzienā, jo mēs uzlabojām savu infrastruktūru, pilsētas ražojošo infrastruktūru, ekonomisko infrastruktūru, un interese par pilsētu pieauga un tiešām ir ļoti daudz uzņēmēju, kas interesējas darbu uzsākšanu Rēzeknē. Varbūt nav pareizi kaut ko solīt, bet es varu 100% pateikt, ka 1-2 gadu laikā mēs jau redzēsim to lielo darbavietu skaitu daudz lielāku nekā es solīju vai kāds cits solījis Rēzeknes pilsētā. Protams, ka mēs jūtam savu atbildību ne tikai par Rēzeknes bezdarba līmeni, bet par visu reģionu. Kā mēs zinām, Rēzeknes novadā tas ir viens no lielākajiem valstī. Protams, ka mēs redzam darbiniekus, kas dzīvo tagad Rēzeknes novadā, ka viņi tagad strādā šajās rūpnīcās, jo mēs ar savu resursu tik lielu darbavietu skaitu nevarēsim segt. Tad ir acīmredzami, ka jāpieslēdzas būs Rēzeknes novadam, bet tas jau sen notiek. Pilsētā strādā gan no Rēzeknes novada, gan Viļānu novada, gan no apkārtējiem novadiem vēl attālākiem. Viņi strādā Rēzeknes rūpnīcās un ražotnēs, un es vienkārši varu pateikt, ka jāgatavojas daudz lielākam piedāvājumam darba tirgū. Un mūsu galvenā problēma tagad, ar kuru arī pašvaldība nodarbojas, kā mēs varēsim segt ar darba resursiem visas tās prasības, ko mums izvirzīs investori un uzņēmēji.”

Beatrise Jakobsone: “Labi, bet, ja atgriežamies pie jautājuma par budžetu, vai jau Rēzeknē ir sākts darbs pie budžeta plānošanas un kādas būs prioritātes Rēzeknes pilsētā?”

Aleksandrs Bartaševičs: “Jā, mēs plānojam faktiski visu gadu savu nākamā gada budžetu. Mums jāsaprot, kādus projektus mēs vēl papildus esam gatavi realizēt. Un skaidrs, ka viena no mūsu lielākajām problēmām ir ceļi un ielas, ielu stāvoklis. Mēs jau projektējam, un tas būs prioritārais projekts, Stacijas ielas rekonstrukciju. Faktiski posmā no “Depo” veikala līdz tiltam Stacijas iela tiks rekonstruēta. Tur tiks izveidoti apļi un, protams, ka mums jāparedz jaunajā budžetā nauda šī projekta finansēšanai, jo šī iela un šī vieta iegūs ļoti labu lādiņu attīstībai, tur tiks būvēta uzpildes stacija. Starp citu, mēs diezgan veiksmīgi pārdevām par gandrīz 300 tūkstošiem nelielu (nedaudz lielāku par pushektāru) platību, kur tiks būvēta uzpildes stacija, un visa tā nauda, kas bija saņemta no zemesgabala pārdošanas, tiks ieguldīta ielas rekonstrukcijā. Tur parādās arī citi veikali. Mēs jau redzam, ka tur parādījās automātiskā mazgātuve. Un vēl varbūt kādi infrastruktūras objekti parādīsies. Pilsēta, protams, ir atbildīga tikai par ielas sakārtošanu, bet viss pārējais būs privātās investīcijas. Protams, mums vajag domāt arī par citiem pilsētas rajoniem, kā tos sakārtot, bet diemžēl uzdevumu ir tik daudz, un mūsu plāni tik plaši sarakstīti, ka mēs nevarēsim atļauties ārpus šiem plāniem kaut ko papildus izdarīt. Traucē, protams, arī jaunā valdības politika nedot pašvaldībām kredītus, tur ir ļoti stingri ierobežojumi. Mums vajag lavierēt starp šīm iespējām. Mums jāpabeidz vēl Olimpiskais centrs. Nākamgad mēs arī nezinām, cik liela summa valsts budžetā tiks paredzēta šim objektam, tāpēc mums jāsaglabā rezerve, lai varētu reaģēt uz ārkārtas situāciju, ja gadījumā kāds no projektiem nedabūs to finansējumu. Protams, tas ir milzīgs darbs.”

Beatrise Jakobsone: “Paldies Jums par veltīto laiku sarunai, paldies arī jums, skatītāji, par to, ka bijāt kopā ar mums un uz drīzu tikšanos!”

0 Komentāru

Komentāri

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*

SAZINIES AR MUMS

Atsūtiet mums ziņu un mēs sazināsimies ar Jums tiklīdz tas būs iespējams.

Sūta
©2021 Rēzeknes pilsētas dome

Log in with your credentials

Forgot your details?