Vasarā AS “Rēzeknes siltumtīkli” strādāja, lai ziemā spētu nodrošināt klientiem nepārtrauktu siltuma piegādi un neviens nenosaltu. Veikti neskaitāmi plānveida darbi, kā arī likvidētas avārijas.

Hidrauliskajās pārbaudēs visā pilsētā konstatēti 18 pārrāvumi (Vipingā nebija neviena, centrā – 11, ziemeļu mikrorajonā – 7), vēl četri ļāva sevi atklāt vēlāk. Avārijas situāciju novēršanas gaitā nomainīti 140 metri cauruļvadu. Avārijas gadījumu vidū var minēt siltumtrases remontu starp mājām Zemnieku ielā 48 un Ventspils ielā 15, Skolas ielā 9, Lubānas ielā 28, Lubānas un Dārzu ielas krustojumā, Kosmonautu ielā 7 un 11, starp Rūpnīcas ielas 5A un 5B māju, Blaumaņa ielā 1, Maskavas ielā 18, Raiņa ielā 1 un 51A u. c. Nevarētu teikt, ka tā ir neierasta vai ārkārtas situācija, pilsētas siltumtrases ir vairāk nekā 40 gadus vecas. Tāpēc arī jāveic hidrauliskās pārbaudes, lai konstatētu un sakārtotu visas vājās vietas, pirms sākas apkures sezona. Starp citu, šogad centrā karstā ūdens piegāde tikusi pārtraukta vien uz divām nedēļām, kā solīts.

Uzņēmuma speciālisti pastāvīgi analizē situāciju siltumtrasēs un ik gadu plāno rekonstrukciju un armatūras maiņu noteiktos posmos. Piemēram, šogad izremontēts siltumtrases posms no siltumkameras līdz Ventspils ielas 6. mājai (35 metri), 18. Novembra ielā (106 metri), pie Atbrīvošanas alejas 147. mājas (18,5 metri), Atbrīvošanas alejā 145 (35,1 metri) un Atbrīvošanas alejā 149 (28 metri). Tāpat izbūvēta siltumtrase Atbrīvošanas alejā 98A (114 metri), rekonstruēts siltumtrases posms Viļānu ielā 6 (58 metri) un Rēznas ielā 41 (112 metri), pēdējais ved pie Pensionāru sociālo pakalpojumu centra ēkas.

Lielākoties (avārijas un plānveida situācijās) uzņēmums tiek galā saviem spēkiem un atsevišķos gadījumos piesaista citus uzņēmumus.

Jāuzsver, ka siltumtrašu atjaunošana tiek turpināta katru gadu gan par siltumapgādes uzņēmuma līdzekļiem, gan vērienīgu ES struktūrfondu līdzfinansējuma projektos. Piemēram, uzlabojot Valsts 1. ģimnāzijas ēkas energoefektivitāti, rekonstruēts 207 metrus garais siltumtrases posms, pārbūvēts posms līdz ēkai Atbrīvošanas alejā 94 (Surmoņinu nama pārveidošanā dienesta viesnīcā) – 73 metri un veikta vērienīga siltumtrašu atjaunošana Brīvības un Ezera ielu rekonstrukcijas projektā (ap 1 kilometru).

Siltumapgādes uzņēmuma pārstāvji nepalaiž garām iespējas un piesaista Kohēzijas fonda līdzfinansējumu siltumtrašu maiņai. Gada nogalē gaidāma īpašas līdzfinansējuma programmas jaunā posma atklāšana, un uzņēmums “Rēzeknes Siltumtīkli” tam jau ir gatavs. Izstrādāti tehniskie projekti maģistrālo siltumtrašu rekonstrukcijai Lubānas ielā no galvenās alejas līdz Upes ielai (778 metri) un Kosmonautu ielā no Atbrīvošanas alejas līdz Blaumaņa ielai (733 metri). Pagaidām nav zināms, ar kādu no šiem projektiem uzņēmums piedalīsies līdzfinansējuma programmā, bet jau šogad Kosmonautu ielā bija jāsalāpa vairāki pārrāvumi praktiski vienā un tajā pašā vietā.

Kā zināms, pilsētas trīs katlumājas darbojas ar dabasgāzi. Divās no tām uzstādītas koģenerācijas stacijas, kas ļauj ražot elektrību un pārdot to par palielinātu cenu.

Šogad Vipingas katlumājā ES struktūrfondu līdzfinansējuma projektā uzstādīts jauns aprīkojums, kas būtiski samazinās siltumnīcgāzu emisijas līmeni līdz 866,61 tonnām gadā. T.i., katlumājā nodrošināta daļēja pāreja no fosilo energoresursu (dabasgāzes) uz vietējo atjaunojamo energoresursu (granulu) izmantošanu centralizētajā siltumapgādē. Divu granulu katlu kopējā jauda ir 980 kilovati, vidēji tie var ražot 4000 megavatstundas gadā.

Kā norāda AS “Rēzeknes siltumtīkli” vadītājs Aldis Mežals, patlaban Vipingas mikrorajonā siltumenerģija tiek nodrošināta no jauniem granulu katliem. Kad ārā būs stiprāks sals, tiks iedarbināti arī katli, kas darbojas uz dabasgāzes.

Ziemeļu mikrorajonā tiek realizēts līdzīgs projekts – granulu katlu uzstādīšana, kopjauda – 6 megavati. Konkursā par tehniskā projekta sagatavošanu un tā turpmāko realizāciju uzvarēja “Binder Nord”, piedāvājot cenu 3 822 017 eiro bez PVN. Būvdarbi jāuzsāk šogad.

Energoresursu cenu paaugstināšanas dēļ daudzās Latvijas pilsētās apkures tarifs ir vai tiks paaugstināts. Kas notiek Rēzeknē? Saskaņā ar vienošanos ar AS “Latvijas Gāze”, vismaz līdz šī gada beigām spēkā paliks tarifs 52,14 eiro par megavatstundu jeb 58,40 eiro par megavatstundu ar PVN. Pašreizējās reālijās un ar nosacījumu, ka otrajā pusgadā OIK cenas ir kritušās par 30 procentiem, kas ietekmē uzņēmuma ieņēmumus, tas ir vērā ņemams sasniegums.

Jāmin arī, ka Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija patlaban izskata projektus par ražošanas tarifu samazināšanu centra un ziemeļu mikrorajona katlumājās, kas turpmāk, iespējams, ļaus samazināt apkures tarifu iedzīvotājiem.

Informāciju sagatavoja Jekaterina Smolicka, pašvaldības izdevums “Rēzeknes vēstnesis”

0 Komentāru

Komentāri

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

*

Sazinies ar mums

Nosūtiet mums ziņu un mēs ar Jums sazināsimies.

Sūta
©2022 Rēzeknes valstspilsētas pašvaldība

Log in with your credentials

Forgot your details?