Starptautiskajam ērģeļmūzikas festivālam “ORGANismi”, kas no 10. līdz 13. oktobrim notiks Rēzeknē, Latgales vēstniecībā GORS, jaunu uzvedumu veido festivāla mākslinieciskā vadītāja, pasaulē pazīstamā ērģelniece Iveta Apkalna un mūziķis Jānis Šipkēvics jeb Shipsea. Uzvedumā “Origin”, kas veltīts vides tēmai un izskanēs 12. oktobrī, piedalīsies gan abi mūziķi, gan Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas meiteņu koris “Krelles” diriģenta Jāņa Veličko vadībā.

Viena no ērģeļmūzikas festivāla “ORGANismi” īpašajām lietām – katrā festivālā top kāds unikāls sadarbības uzvedums, koncertprogramma. Šajā reizē ērģelnieces Ivetas Apkalnas aicinājumam atsaucies mūziķis Shipsea (Jānis Šipkēvics), lai kopā ar Ivetu un Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas meiteņu kori “Krelles” radītu uzvedumu “Origin”. Iepriekšējos festivālos tapušie koncertuzvedumi priecējuši ne tikai festivāla apmeklētājus, bet bijuši skatāmi arī ārpus festivāla gan Rēzeknē, gan Rīgā un Jūrmalā. 2015. gadā tapis uzvedums “Saule. Bērni. Rainis”, kuru iedvesmoja Raiņa jubilejas gads, 2016. gadā itāļu rakstnieka Džanni Rodāri pasaku motīvos balstījās stāsts “Ja es būtu”, bet 2017. gadā ērģeļu skanējumu ieguva Renāra Kaupera dziesmas bērniem uzvedumā “Viens prāts ar otru”, kurā līdz ar Ivetu Apkalnu un Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas audzēkņiem piedalījās arī pats Renārs.

Par jaunā koncertuzveduma “Origin” ideju festivālā mākslinieciskā vadītāja Iveta Apkalna saka: “Īpaša atmosfēra būs festivāla koncertā kopā ar Shipsea jeb Jāni Šipkēvicu un Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas meiteņu kori, kurā mēs izdziedāsim, izspēlēsim un izstāstīsim skatītājiem par tām pamatlietām, par kurām būtu jāaizdomājas mums visiem – tā ir mūsu vide, zemeslode un kas ar to notiek.” Uzvedumā skanēs Johana Sebastiāna Baha, Lionela Roga, Deivida Langa, Filipa Glāsa, Arvo Perta, Gabriela Forē, kā arī paša Jāņa Šipkēvica (no grupas “Instrumenti” repertuāra) skaņdarbi.

Uzvedums “Origin”, kura veidošanai mūziķi tikušies jau gan Rīgā, gan Berlīnē, gan nākamnedēļ gatavosies Rēzeknē, būs skatāms 12. oktobrī plkst. 18.00 un papildkoncertā 20.30 Latgales vēstniecības GORS Lielajā zālē, pārsteidzot skatītājus ar līdz šim ierastās koncerttelpas pārveidi. Koncerta ieejas biļetes cena ir 15,00 €, GORS kultūras vēstnieku programmas dalībniekiem biļetēm 30 % atlaide. Biļetes nopērkamas Latgales vēstniecības GORS un “Biļešu Paradīze” biļešu sistēmās. Plašāk: latgalesgors.lv.

Šī gada festivālā “ORGANismi” līdzās koncertuzvedumam “Origin” būs piedzīvojama arī vācu džeza ērģelnieces Barbaras Denerleinas solo koncertprogramma “My moments” 10. oktobrī, Ivetas Apkalnas un Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra programma “Ērģeļu simfonija” 11. oktobrī, kā arī izrāde-improvizācija bērniem “Muzikālā darbnīca” kopā ar Zīmējumu teātri 13. oktobrī.

Festivāla “ORGANismi” dzimšanas iemesls ir digitālo ērģeļu “Johannus Eclessia” iegāde 2014. gadā, ļaujot Latgales vēstniecībai GORS kļūt par pirmo koncertzāli Latvijā, kurā līdz ar instrumentu bija iespējams atskaņot vēl plašāku muzikālo repertuāru. Šī koncertinstrumenta atrašanās vieta Latgales vēstniecībā GORS paver plašas iespējas ne vien visdažādāko žanru un sastāvu mūzikas atskaņojumam, bet arī eksperimentiem, jaunu sadarbības formu un skanējuma meklējumiem. Līdzīgi kā organismi, ērģeles ir sarežģīti radījumi, kuriem raksturīga vielu un enerģijas maiņa. Spēlējoties ar vārdiem organ (grieķu val. ērģeles) un organismi, festivāla rīkotāji atklāj vēl nenojaustās ērģeļu un citu mākslu, gadsimtu, stilu saspēles iespējas. Starptautiskā ērģeļmūzikas festivāla norisi atbalsta Rēzeknes pilsētas dome un Valsts kultūrkapitāla fonds mērķprogrammā “Daudzpusīgas profesionālās mākslas pieejamība Latgales vēstniecībā GORS”.

Vēsti sagatavoja Edīte Husare, Latgales vēstniecības GORS (SIA “Austrumlatvijas koncertzāle”) Mārketinga nodaļas vadītāja

0 Komentāru

Komentāri

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

*

Sazinies ar mums

Nosūtiet mums ziņu un mēs ar Jums sazināsimies.

Sūta
©2022 Rēzeknes valstspilsētas pašvaldība

Log in with your credentials

Forgot your details?