Sagaidot Latvijas valsts proklamēšanas 101. gadadienu, 15. novembrī plkst. 16.00 aicinām uz ikgadējo Latgales mākslinieku RUDENS izstādes atklāšanu Latgales Kultūrvēstures muzejā (Atbrīvošanas alejā 102). Izstādes moto – “Latgales kods” – ietver sevī plašu tēmu loku, kas atklāj un akcentē īpašo Latgales cilvēkos, vietās un tradīcijās.

Atjaunotās Latvijas valsts laikā Latgales mākslinieki Rēzeknē pulcējas uz kopēju mākslas darbu skati jau 24. reizi.  Šogad izstādē skatāmi dažādu mākslas veidu 77 autoru dažādu žanru 92 mākslas darbi brīvā tēmas sniegumā, atklājot Latgales kodu gan ļoti personīgi un tieši caur cilvēku un dabas tēlojumiem, gan abstrakti, ietverot Latgales kodu simbolos un tēlos.

Kods kā atslēga tautas dvēselei, cilvēka un vietas saikne, kas noteic tā ģenētisko kodu, raksturu, piepildījumu. Vai ir atminams aiz deviņām atslēgām noslēptais? Vai katram ir dots „atcerēties” dainās un senču rakstos iekodēto? Varbūt daļa no atslēgas ir rīta saule, kas jau nez kuru gadsimtu noglāsta to pašu pakalnu un iespīd ezerā. Bet varbūt tumšsarkanā “jurgine” (dālija), pie zedeņu žoga atspiedusies, slēpj sevī vēl kripatiņu no koda. Ja nu atslēga ir iemūrēta betona sienā vai asfaltā zem steidzīgo pilsētnieku pēdām un skrejriteņiem? Kods labsajūtai un pašapziņai summējas no daudziem saskaitāmajiem, taču katram to virkne būs atšķirīga.

Raugoties no malas, ir izveidojušies zināmi stereotipi un priekšstati par Latgali un tās cilvēkiem, bet varbūt – “kā sauc, tā atskan?”

Atklāsim Latgales kodu kopā Latgales mākslinieku darbu RUDENS 2019 izstādē, kas būs apskatāma no 15. novembra līdz 14. decembrim!

Iesniegtos mākslas darbus eksponēšanai izvērtēja profesionālu mākslinieku žūrija, savukārt pēc izstādes, pateicoties Rēzeknes domes atbalstam, vairāki jaunākie un labākie Latgales tēlotājas mākslas darbi tiks iegādāti muzeja krājumā, tādējādi stimulējot autorus un papildinot gan Latgales Kultūrvēstures muzeja tēlotājas mākslas kolekciju, gan Nacionālo muzeju krājumu ar mūsdienu mākslinieku darbiem.

Informāciju sagatavoja Inese Dundure, Latgales Kultūrvēstures muzeja mākslas nodaļas vadītāja

0 Komentāru

Komentāri

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

*

Sazinies ar mums

Nosūtiet mums ziņu un mēs ar Jums sazināsimies.

Sūta
©2022 Rēzeknes valstspilsētas pašvaldība

Log in with your credentials

Forgot your details?