Vēlētāju tiesības iesniegt likumprojektus ir būtiska konstitucionāla demokrātiskās valsts vērtība atbilstoši Latvijas Republikas Satversmē 101.panta definētajam, ka ikvienam Latvijas pilsonim ir tiesības likumā paredzētajā veidā piedalīties valsts un pašvaldību darbībā.

Satversmē noteikts, ka ne mazāk kā vienai desmitai daļai vēlētāju ir tiesības:

  • iesniegt Valsts Prezidentam pilnīgi izstrādātu Satversmes grozījumu projektu vai likuma projektu, kuru Prezidents nodod Saeimai;
  • ierosināt tautas nobalsošanu par Saeimas atsaukšanu.

Izmantot šīs tiesības vēlētāji var 12 mēnešu laikā no dienas, kad Centrālā vēlēšanu komisija iniciatīvu reģistrējusi.

Saskaņā ar likumu “Par tautas nobalsošanu, likumu ierosināšanu un Eiropas pilsoņu iniciatīvu” un Centrālās vēlēšanu komisijas instrukciju “Kārtība, kādā apliecināmi vēlētāju paraksti likumu ierosināšanai” katram vēlētāja parakstam jābūt apliecinātām pie zvērināta notāra, dzīvesvietas deklarēšanas vietā pašvaldībā, bāriņtiesā, kura veic notariālās darbības, vai novadā pie pagasta vai pilsētas pārvaldes  vadītāja. Parakstīties par Centrālajā vēlēšanu komisijā reģistrētiem ierosinājumiem vēlētāji var arī elektroniski portālā www.latvija.lv.

Rēzeknes pilsētas domē parakstu var apliecināt Iedzīvotāju apkalpošanas centrā (Atbrīvošanas aleja 93, Rēzekne) darbdienās no plkst. 9.00 līdz 12.00 un no 13.00 līdz 16.00.

Ar 2015. gada 10. septembra Rēzeknes pilsētas domes lēmumu Nr. 1303 par paraksta īstuma apliecināšanu saistībā ar parakstu vākšanu par likumprojektu vai Latvijas Republikas Satversmes grozījumu projektu Rēzeknes pilsētas domes dzīvesvietas deklarēšanas vietā (Iedzīvotāju apkalpošanas centrā) noteikta maksa 0,50 eiro.

Parakstītājiem savs paraksta apliecinājuma eksemplārs pašiem jānogādā (jānosūta) iniciatīvas grupai.

Plašāka informācija par parakstu vākšanu pieejama Centrālās vēlēšanu komisijas mājas lapā  www.cvk.lv sadaļā “Iniciatīvas/Vēlētāju iniciatīvas/Reģistrētas iniciatīvas”.

0 Komentāru

Komentāri

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

*

Sazinies ar mums

Nosūtiet mums ziņu un mēs ar Jums sazināsimies.

Sūta
©2022 Rēzeknes valstspilsētas pašvaldība

Log in with your credentials

Forgot your details?