No 12. februāra līdz 14. martam Latgales Kultūrvēstures muzejā (1. stāva izstāžu zālē, Atbrīvošanas alejā 102) apskatāma porcelāna leļļu izstāde no Larisas Pankovas kolekcijas.

Kolekcionāres Larisas Pankovas (Rēzeknes novads) kolekcijā ir aptuveni 200 dažādu izmēru un ietērpu porcelāna leļļu, kā arī tām atbilstošu aksesuāru, kas rada īpašu vidi un papildina kolekciju. Šajā izstādē ir redzamas 127 lelles un dažādi leļļu ratiņi, šūpulīši, spēļu krēsliņi un miniatūri soliņi, lellēm domāti trīsriteņi un pat skolas sols. Lelles Larisas mājās nonākušas dažādi, taču vairums no tām ir speciāli meklētas un iegādātas. Jau kādu laiku atpakaļ leļļu īpašniece ir nolēmusi, ka kolekcija ir jāparāda pasaulei, jo tā patiešām ir izveidojusies gana interesanta un aizraujoša.

Izstādē ir apskatāmas gan pavisam mazas, gan liela izmēra lelles, kurām ir no porcelāna izgatavotas detaļas – seja, rokas un kājas. Daļai leļļu pilnīgi visas detaļas ir no porcelāna un kustīgas. Visas lelles var iedalīt vairākās grupās gan pēc to izgatavošanas veida, gan pēc stila, gan izvēlētā tērpa. Liela leļļu daļa ir tērptas vēsturiskos kostīmos – krāšņās garajās kleitās ar smalkiem rotājumiem. Otra lielākā grupa ir “lelles–bēbīši” un lelles ar bērnišķīgām sejām, tērptas pēc “bērnu modes”. Īpaša ir leļļu grupa nacionālajos tērpos, kur tām ir vācu, portugāļu, krievu, indiāņu un citu tautību apģērbs.

Kolekcijā ir arī lelles, kas darinātas vienā eksemplārā un ir autora darbs, piemēram, zīdainis, kurš attēlots rāpojot. Vesela leļļu virkne attēlo bērnu emocijas – to sejas ir vai nu smejošas, domīgas vai savilktas raudošā grimasē. Dažām ir arī kāds “ievainojums” – apsaitēts pirksts vai nobrāzts celis. Arī leļļu poza var būt veidota tikai sēdoša vai stāvoša, ar izteiksmīgi saliektām rokām un kājām. Bieži vien lelles tiek veidotas, attēlojot kādu vēsturisku personību – Larisas Pankovas kolekcijā tāda ir princese Diāna, tērpta skaisti zilā kleitā, ar tikai viņai raksturīgi pieliekto galvu.

Visvecākā no šajā izstādē redzamajām lellēm ir radīta 20. gs. 20.–30. gados, arī dažas jaunākas lelles ir radītas kā replikas šīm senajām lellēm, piešķirot tām vēsturisko leļļu sejas un apģērbu.

Ieejas maksa izstādē: skolēniem un studentiem – 0,50 €, pieaugušajiem – 2,00 €, ar Rēzeknieša karti – bezmaksas ieeja.

Informāciju sagatavoja Inese Dundure, Latgales Kultūrvēstures muzeja mākslas nodaļas vadītāja

0 Komentāru

Komentāri

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

*

Sazinies ar mums

Nosūtiet mums ziņu un mēs ar Jums sazināsimies.

Sūta
©2022 Rēzeknes valstspilsētas pašvaldība

Log in with your credentials

Forgot your details?