Valsts policijas Rēzeknes iecirkņa vadītājs Gunārs Paškevičs atzīmēja, ka vērojama noziedzīgo nodarījumu skaita samazināšanās tendence visā Rēzeknes iecirkņa apkalpotajā teritorijā, proti, Rēzeknē, kā arī Viļānu un Rēzeknes novadā. Salīdzinot ar 2018. gadu, kriminālnoziegumu skaits samazinājies par 49, kopā 2019. gadā uzsākti 1008 kriminālprocesi, no kuriem 590 Rēzeknē, 345 Rēzeknes novadā, 73 Viļānu novadā. Kā paskaidroja G. Paškevičs, kaut arī saglabājas latenti (slēpti) noziegumi, iedzīvotāji biežāk vēršas policijā pēc palīdzības un ar iesniegumiem par nodarītiem noziegumiem. Aizvadītā gada laikā notikušās divas slepkavības, šie noziegumi tika atklāti, un lietas nodotas prokuratūrā. Kā arī atklātas 15 krimināllietas saistībā ar draudiem par iespējamu slepkavību vai smagu kaitējumu veselībai (Krimināllikuma 143. pants). Šie noziegumi arī tika atklāti un noskaidrotas vainīgās personas.

Viens no izplatītākajiem noziegumu veidiem ir tīšs nodarījums iedzīvotāju īpašumam. Izskatīsim atsevišķu noziegumu veidu dinamiku. To kopējais skaits ir 403 (par 51 zādzību mazāk nekā 2018. gadā). Zādzības no dzīvojamām telpām – no 61 (par 13 mazāk), automašīnu zādzību skaits samazinājies no 40 uz 10. Tomēr mazliet palielinājies krāpšanas gadījumu skaits – 17 (par 3 vairāk), lielākoties ar interneta starpniecību. Neskatoties uz brīdinājumiem, iedzīvotāji bieži vien atsaucas uz nepazīstamo cilvēku piedāvājumiem kaut ko iegādāties izdevīgi vai arī atrodas it kā interesenti iegādāties lietas, ko pārdod iedzīvotāji par augstu cenu. Kā rezultātā zaudē naudu vai preci. Šādā situācijā Kriminālpolicijas nodaļas priekšnieks Vitālijs Podgaiskis atgādina iedzīvotājiem: “Ja kāds sola jums nereālus ienākumus, esiet īpaši uzmanīgi, kad jums zvana no nepazīstamiem numuriem, visai bieži no ārzemēm. Kā arī neatklājiet svešām, jums nepazīstamām personām jūsu konta numurus, kodu kartes kombinācijas utt. Sveši cilvēki nedomās par jūsu labklājību! Turklāt ātri un legāli nopelnīt nav iespējams.”

2019. gadā tika nozagtas 38 automašīnas, lielākoties vecāka izlaiduma, bez signalizācijas. Saistībā ar šiem nodarījumiem tika aizturētas trīs nepilngadīgo grupas, 2002.–2005. dzimšanas gads. Šīs zādzības tika izdarītas vairāk piedzīvojumu meklējumos, nekā ar piesavināšanas mērķi. Parasti šīs mašīnas policijas darbinieki atrada. Pašlaik situācija mainījusies. Tika nozagtas arī trīs dārgas automašīnas. Lietas, kur iesaistīti profesionāli zagļi, joprojām tiek izmeklētas.

Tika uzsāktas 16 krimināllietas par uzbrukumiem apzagšanas nolūkā, no kurām divas ir izbeigtas nozieguma sastāva neesamības dēļ, deviņas ir atklātas un vēl piecas joprojām tiek izmeklētas. Šādi nodarījumi lielākoties paveikti Rēzeknē, parasti dienas tumšajā laikā. Noziedznieku guvums – viedtālruņi un nauda. Visbiežāk šādi gadījumi notiek nakts laikā atpūtas un izklaides vietu tuvumā, turklāt cietušie bieži vien atrodas alkohola reibumā.

Pēdējos gados Kriminālpolicijas un Kārtības policijas nodaļas darbinieki veic efektīvu darbu cīņā ar akcīzes preču nelikumīgu realizāciju. Šajā sakarā uzsāktas 15 kriminālās lietvedības, no kurām 11 – par alkohola un tabakas izstrādājumu izgatavošanu, uzglabāšanu un realizāciju plašā mērogā. Tā, piemēram, Bērzgales pagastā vienai personai tika konfiscēti 375 litri nezināmas izcelsmes alkohola, Griškānu pagastā – 945 litri. Savukārt Rēzeknē tika noteikta personu grupa, kas nodarbojas ar alkohola un cigarešu realizāciju, uzsāktas divas krimināllietas. G. Paškevičs: “Vēlos pateikties iedzīvotājiem par palīdzību noziegumu atklāšanā un atgādinu, ka visu informāciju par likumu pārkāpumiem var sniegt anonīmi, jebkura saņemtā informācija tiek pārbaudīta.”

Līdzās kriminālatbildībai ir arī administratīvā. 2019. gadā Kārtības policijas darbinieki sastādīja 315 protokolus par akcīzes preču izgatavošanu, realizāciju un nelikumīgu realizāciju tā saucamos nelielos apjomos. “Ceram uz grozījumiem Likumā par administratīvo atbildību, kas stāsies spēkā šī gada 1. jūlijā. Sodi par akcīzes preču izplatīšanu kļūs nopietnāki, lai pārtrauktu nelikumīgas “uzņēmējdarbības” izplatīšanu.”

Joprojām, viena no prioritātēm policijas darbā ir cīņa ar narkotikām. 2019. gadā tika uzsāktas 23 krimināllietas, rezultātā vainīgās personas tika ieliktas cietumā. Bet parādās jauni figuranti, kuri veic līdzīgus nodarījumus. Diemžēl konfiscēto narkotiku apjoms nekļūst mazāks. Tomēr jāatzīmē, ka sabiedrība aktīvi palīdz cīņā ar narkotikām. Kā arī izveidojusies veiksmīga sadarbība ar pašvaldībām un izglītības iestādēm. Policija veic reidus izglītības iestāžu kopmītnēs, atpūtas un izklaides vietās, skolās utt., piedaloties dienesta suņiem.

Lielāku uzmanību policija velta vardarbības ģimenē gadījumiem, – pieņemta virkne likumdošanas aktu, kuri ļauj policijas darbiniekiem izbraukumā pieņemt lēmumus par pušu nošķiršanu, atsevišķos gadījumos arī piespiedu kārtā. Tādā veidā 2019. gadā pieņemti 38 lēmumi par nošķiršanu. Sadzīves strīdos cieš bērni – runa ir par fizisku vai morālu kaitējumu. Tāpēc šādās situācijās ir svarīga iedzīvotāju aktīva dalība. “Nevajag domāt, – ja jūsu ģimenē jau bija vardarbības gadījums, tad tas vairs neatkārtosies. Jāizsauc policija, pieprasot pušu nošķiršanu. Katram cilvēkam ir tiesības aizstāvēt savu pašcieņu,” uzskata G. Paškevičs.

Noslēgumā Valsts policijas Rēzeknes iecirkņa vadītājs apgalvoja, ka tiks turpināts darbs šajā virzienā, tiek veikts kriminogēnās situācijas monitorings. Jāpiebilst, ka ir palielināts patruļas grupu skaits, lai varētu operatīvi izbraukt uz notikumu vietām. “Mēs cenšamies, lai likumpaklausīgie iedzīvotāji justos drošībā un uzticētos policijai,” piebilst G. Paškevičs.

Irina Vaļiuļina, pašvaldības izdevums “Rēzeknes vēstnesis

0 Komentāru

Komentāri

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

*

Sazinies ar mums

Nosūtiet mums ziņu un mēs ar Jums sazināsimies.

Sūta
©2022 Rēzeknes valstspilsētas pašvaldība

Log in with your credentials

Forgot your details?