SIA “ALAAS” aktīvi izglīto iedzīvotājus par atkritumu šķirošanu. Atkritumu šķirošana ir sadzīves atkritumu atdalīšana no tiem atkritumu veidiem, kurus iespējams nodot otrreizējai pārstrādei. Ir patīkami, ka katru gadu palielinās to iedzīvotāju skaits, kas iesaistās aktīvā atkritumu šķirošanā. Atkritumu šķirošana ir solis pretī mūsdienīgam un videi draudzīgam dzīves stilam. Tā ir iespēja gan saudzēt dabas sniegtos resursus, veicināt vides saudzēšanu, gan samazināt ikdienas izdevumus par atkritumu izvešanu.

SIA “ALAAS” nepārtraukti strādā pie tā, lai iedzīvotājiem būtu vieglāk saprast, kā pareizi sašķirot atkritumus un pie tā, lai šķirot varētu aizvien plašāku atkritumu klāstu. Labā ziņa ir tā, ka no marta paplašinās plastmasas frakcijas šķirošanas iespējas. Tagad vieglā iepakojuma konteinerā vēl var likt:

  • sadzīves ķīmijas un higiēnas plastmasas iepakojumus (PP, PS, PET);
  • pārtikas produktu iepakojumus, trauciņus, kastītes, pudeles, kanniņas (PP, PS, PET).

Šķirojot plastmasu, svarīgi pievērst uzmanību marķējumam. Plastmasas materiāla veids ir iekodēts uz iepakojuma (visbiežāk aizmugurē) ar īpašu marķējumu – no bultiņām veidotā trijstūrī ietverts cipars, zem kura ir materiāla nosaukuma apzīmējums. Šķirošanai ir derīgi visi pārtikas, sadzīves ķīmijas un kosmētikas iepakojumi ar marķējumu HDPE, PP, PS un PET. Tās ir šampūnu pudeles, mazgājamo līdzekļu pudeles, grīdas un trauku mazgājamo līdzekļu iepakojums, visi pārtikas iepakojumi (jogurta, krējuma trauciņi, utt.). Šķirošanai ir derīgi arī vējstiklu mazgāšanas un automašīnu dzinēja dzesēšanas šķidruma iepakojumi, tie parasti ir no HDPE materiāla.

Lai vēl labāk varētu saprast, kā pareizi sašķirot atkritumus, esam sagatavojuši uzskates materiālu, kurā konkrēti pastāstīts, ko var šķirot vieglā iepakojuma konteinerā, ko var šķirot stikla iepakojuma konteinerā, bet kādus atkritumus pārstrādāt nevar, tāpēc tie jāizmet sadzīves atkritumu konteinerā. (skat. attēlu)

Sašķirotajam materiālam nav jābūt ideāli tīram, bet tam jābūt tīram no iepriekšējā pildījuma atliekām. Lai to nodrošinātu, iepakojums pēc lietošanas pāris reizes jāizskalo ar nelielu ūdens daudzumu, etiķetes nav jānokasa.

Vietas un līdz ar to arī resursu taupīšanas nolūkos PET pudeles vēlams saplacināt. Cietā plastmasa jāsaplacina iespēju robežās.

Lai sāktu šķirot, nav nepieciešama nedz liela virtuve vai cita telpa, nedz vairāki konteineri – pilnīgi pietiek ar vienu maisu, kasti vai spaini, kurā krājams viss šķirojamais materiāls. Tā kā šķirojamajam iepakojumam ir jābūt saplacinātam un tīram no pārtikas atliekām, tas neaizņems daudz vietas, kā arī neradīs smakas. Kad maiss vai spainis pilns, uzkrātais materiāls jāsašķiro pa šķirošanas konteineriem, vai jānogādā līdz šķiroto atkritumu savākšanas laukumam vai punktam.

Šķirotie atkritumi tiek aizvesti uz poligonu, kur tālāk tiek sašķiroti pa noteiktām frakcijām un sagatavoti nodošanai otrreizējai pārstrādei. Šķirošanas konteineros nedrīkst mest sadzīves atkritumus, tāpat arī baterijas, medikamentus un elektropreces.

Ir vairāki būtiski iemesli, kāpēc atkritumi ir jāšķiro, galvenais –  dabas resursi pasaulē nav bezgalīgi un daba nespēj kompensēt mūsu patēriņu. Atkritumu šķirošana un pārstrāde ir vieglākais veids, kā ierobežotos resursus saglabāt apritē.

Informāciju sagatavoja Edīte Čepule, SIA “ALAAS”

0 Komentāru

Komentāri

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

*

Sazinies ar mums

Nosūtiet mums ziņu un mēs ar Jums sazināsimies.

Sūta
©2022 Rēzeknes valstspilsētas pašvaldība

Log in with your credentials

Forgot your details?