19. maijā notika ilgi gaidītā preses konference ar domes priekšsēdētāju Aleksandru Bartaševiču. Ilgi gaidītā, jo koronavīrusa izplatības ierobežošanas nolūkā izsludinātās ārkārtējās situācijas dēļ vietējo plašsaziņas līdzekļu pārstāvji nevarēja tikties ar pašvaldības vadītāju personīgi un uzzināt pēdējā laika aktualitātes no pirmavota. Tagad, kad ar valdības rīkojumu mums visiem ir iespēja “elpot mazliet dziļāk”, mediju pārstāvji tika aicināti uz domes lielo (konferenču) zāli. Tika ievēroti visi noteikumi, arī divu metru distance.

Priekšsēdētājs pastāstīja, kā klājas pašvaldībai ārkārtējā situācijā, kas notiek ziemeļu mikrorajona parkā, kā tiek pilnveidota pieminekļa “Vienoti Latvijai” (“Latgales Māras”) apkārtne, protams, iztirzājot arī citus uzlabojumus, proti, autobusu kustības jauno grafiku, ko pirms preses konferences deputāti apvienotajā komiteju sēdē atbalstīja ar balsu vairākumu. Tradicionāli priekšsēdētājs arī atbildēja uz jautājumiem.

Galvenais – nesarežģīt dzīvi

Vispirms A. Bartaševičs pauda prieku par to, ka pamazām atgriežamies pie ierastās dzīves, un norādīja, ka pašvaldība cenšas nesarežģīt dzīvi pilsētas iedzīvotājiem šajā grūtajā laikā.

Priekšsēdētājs minēja sociālo atbalstu (pārtikas pakas un dāvanu kartes pārtikas produktu iegādei), ko pašvaldība piešķir mazaizsargātu iedzīvotāju grupām.

Pakāpeniski tiek atjaunots treniņu process sporta veidos, kas ļauj ievērot drošas kontaktēšanās noteikumus. Apmeklētājus gaida olimpiskā centra āra peldbaseins. Priekšsēdētājs aicināja rēzekniešus uzmanīgi ievērot instrukcijas un noteikumus. Viņš īpaši uzsvēra, ka aicinājums vairāk domāts jauniešiem, jo viņi tiecas pulcēties lielākās kompānijās, un brīdināja: ir tikai viens solis no policistu aizrādījuma līdz reālam protokolam un vērā ņemamam naudas sodam par ārkārtējas situācijas noteikumu pārkāpšanu.

Priekšsēdētājs uzskata, ka koronavīrusa dēļ par “situācijas gūstekni” kļuvusi Latgales vēstniecība GORS. Tās darbinieki nevar pretendēt uz dīkstāves pabalstu, bet paralēli tam iestādei kaut kā jāizdzīvo. Acīm redzami, ka bez mērķtiecīga valdības atbalsta tas būs grūti. А. Bartaševičs apgalvoja, ka tiek gatavota vēstule Kultūras ministrijai par finansiālu atbalstu reģionālajām koncertzālēm. Pašlaik GORS sāk piedāvāt apmeklētājiem nelielus pasākumus, taču, kā norādīja A. Bartaševičs, tas diemžēl neatrisina pamata problēmu.

Priekšsēdētājs saņēma daudz sūdzību par to, ka cilvēki patlaban sirgst ne tikai ar Covid-19, bet arī ar citām slimībām, bet slimnīcā pašlaik (ambulatori un stacionārā) veic operācijas tikai ar vietējo anestēziju. Iespējams, pēc pāris nedēļām slimnīcas vadība pārskatīs šo kārtību un vasarā jau notiks arī operācijas ar vispārējo anestēziju. Bet jāsaka, ka akūtu saslimšanu gadījumos pacientu pieņemšana un ārstēšana notiek.

Lai mūžīgs miers karagūstekņiem…

Aprīlī vēstījām, ka ziemeļu mikrorajona parkā rakšanas darbu gaitā tika atrasts grāvis (21×26) ar padomju karagūstekņu mirstīgajām atliekām. Domes priekšsēdētājs paskaidroja, ka saskaņā ar projektu šajā vietā bija jāliek komunikācijas, bet saistībā ar atradumiem tiek gatavoti tehniskie risinājumi par komunikāciju pārnesi. Apbedījumu vieta netiks aiztikta un tai pat piešķirs īpašu noformējumu. Paralēli notiek pārrunas par minētās vietas reģistrāciju kā karā kritušo personu apbedījuma vietu, pamatojoties uz Latvijas un Krievijas līgumu. Svarīgi! Sadarbībā ar Vācijas un Krievijas vēstniecībām, kā arī Latvijas Valsts arhīvu tiek pētīti dokumenti, lai noskaidrotu koncentrācijas nometnē “Štalag 347” bojā gājušo vārdus un uzvārdus un iemūžinātu tos memoriālā. Jāpiebilst, ka pagaidām izdevies noskaidrot visai maz.

Lai potenciāli noteiktu citas apbedījumu vietas, rekonstruējamā parka teritoriju ar ģeoradaru apsekoja speciālisti. Šajā situācijā pašvaldība izvēlējās savu ceļu – netraucēt nomocīto gūstekņu mūžīgo mieru.

Pārējie rekonstrukcijas darbi turpinās. A. Bartaševičs atklāja, ka jau pašlaik var redzēt jaunu celiņu struktūru. No projekta kopējā budžeta (1,6 milj. eiro) apgūti 100 tūkst. eiro.

Vērienīgi darbi ap pieminekli “Vienoti Latvijai”

A. Bartaševičs: “Katru gadu mēs domājām, kā uzlabot šo teritoriju, bet tie nebija īstie risinājumi.”

Atsevišķi jāuzsver: daudz tika runāts par nepietiekamu apgaismojumu teritorijā pie pieminekļa. Remontdarbu rezultātā pulēta granīta siena tiks izgaismota, kas, kā uzskata priekšsēdētājs, piešķirs pilsētas simbolam sava veida svinīgumu un akcentēs tā nozīmi.

Jauns autobusu kustības grafiks

А. Bartaševičs: “Pirms pusgada solījām uzlabot spēkā esošo sabiedriskā transporta kustības shēmu, un mēs to izdarījām”. Jaunajam grafikam jābūt ne tikai ērtākam pasažieriem, bet arī finansiāli sevi attaisnojošam, un šo īpašo aspektu kontrolēs domes vadība.

Runājot par pasažieru plūsmu, priekšsēdētājs norādīja, ka pakāpeniski atgriežamies pie iepriekšējā apjoma, kas bija vērojams pirms ārkārtējās situācijas izsludināšanas, kaut gan sākotnēji rādītāji kritās apmēram uz pusi. A. Bartaševičs smaidot piebilda: “Mums ir reālas problēmas ar sejas aizsargmasku lietošanu autobusos. Cilvēki šajā ziņā nav īpaši aktīvi vai arī pielāgojas, kā kurš prot.” Valsts policija šī noteikuma ievērošanu īpaši stingri nekontrolē, un priekšsēdētājs aicina rēzekniešus būt atbildīgiem un ievērot noteikto kārtību.

Atbildes uz jautājumiem

Plašsaziņas līdzekļos tika stāstīts, ka valdība piešķirs pašvaldībām papildu līdzekļus caur ES struktūrfondu programmām un piedāvās kreditēšanas iespējas projektu darbiem.

А. Bartaševičs to apstiprināja un norādīja, ka uz struktūrfondu līdzekļiem var pretendēt pašvaldības, kas tam ir visvairāk gatavas. Rēzekne nelaidīs garām šo iespēju. Mēs pilnā apjomā varam piedāvāt Rīgas un Stacijas ielas, Strādnieku šķērsielas rekonstrukcijas projektus; energoefektivitātes uzlabošanas jomā – sporta zāle “Celtnieks”, kādreizējā skolēnu interešu centra ēka Rancāna ielā, pārvaldes “Sociālais dienests” galvenā ēka Zemnieku ielā 16A utt.

Savukārt projektu kreditēšanas noteikumi, kā norādīja priekšsēdētājs, ir viltīgi. Teiksim, ja iesniedzam Stacijas ielas projektu (kopējās izmaksas 2,5 milj. eiro), varēsim saņemt 700–800 tūkst. eiro, un loģiski, ka atlikušo summas daļu pašvaldība nespēs nodrošināt. Var jau mēģināt pieteikt mazākus projektus, par to neviens nesodīs.

Vispār, apkopojot A. Bartaševiča teikto, mums ir lieli plāni industriālo teritoriju attīstībā, OCR infrastruktūras turpmākajā paplašināšanā, rehabilitācijas centra “Rāzna” rekonstrukcijā u.tml.

Un vēl – daudzi interesējas, kāpēc rūpniecības kompleksā Viļakas ielā 1 nekas nenotiek? А. Bartaševičs pastāstīja, ka galvenais nomnieks jau pasūtījis ražošanas iekārtas. Tāpat pusi administrācijas telpu pašlaik aizņem IT kompānija “MIDIS”.

Izskanēja jautājums par Pilsētas svētkiem. Priekšsēdētājs bija optimistisks un pauda cerību, ka tie tomēr notiks. Ja nē, pasākums tiks pārcelts uz vēlāku laiku. Tas pats sakāms par īsfilmu festivālu “Open Place” un OCR daudzfunkcionālās arēnas svinīgo atklāšanu.

Nobeigumā jautājums ar humoristisku nokrāsu – Jaungada svētki jau sen pagājuši, bet dekors palicis… Pašvaldība izvēlējās racionālu pieeju šim jautājumam, aplēšot, ka montāžas/demontāža izmaksās tikpat, cik maksāja gaismas “burbuļi”. Jebkurā gadījumā, koku lapas padarīs tos nemanāmus, tāpat kā uz kokiem nevar saredzēt gaismu virtenes. Šajā sakarā tika pieminēts nesenais atgadījums, kad līdzcilvēki ar zāģi rokās “pacentās” un tā “palīdzēja” noņemt virtenes, kas rotāja bērzu pie dzelzceļa stacijas “Rēzekne II”.

Jekaterina Smolicka, pašvaldības izdevums “Rēzeknes vēstnesis”

0 Komentāru

Komentāri

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

*

Sazinies ar mums

Nosūtiet mums ziņu un mēs ar Jums sazināsimies.

Sūta
©2022 Rēzeknes valstspilsētas pašvaldība

Log in with your credentials

Forgot your details?