Sveicinu no ārkārtējās situācijas nogurušos rēzekniešus! Norādīšu, ka šādai situācijai tiešām piemīt sava veida kumulatīvs efekts. No piespiedu paškontroles, neierasta dzīves režīma uzkrājas nogurums, nomāc arī negatīvās tendences ekonomikā un domas par gaidāmo krīzi… Esmu pamanījis arī, ka darbs attālinātā režīmā pazemina disciplīnas līmeni kolektīvos. Par spīti tam, ka līdz ar epidēmiju mūsu dzīvē ienāca modernās tehnoloģijas, ierastu darba pienākumu pildīšana prasa vairāk laika. Kā saka, situācijā ap koronavīrusu ir daudz trūkumu, bet ir arī priekšrocības.

Šoreiz vēlos runāt tieši par pozitīvo, jo ne velti vebināros (moderns vārds, ar kuru apzīmē apmācības attālinātā režīmā) antikrīzes guru nepārtraukti atkārto – krīze ir iespēju laiks. Tiešām, valdība izsludinājusi neredzēta dāsnuma gadatirgu – Latvijas ekonomikas uzturēšanai plānots tērēt vairāk par 4 miljardiem eiro. Ministra K. Kariņa stratēģijas mērķis – pēc Covid-19 krīzes Latvijas ekonomikai jākļūst stiprākai. Diemžēl nevaru pareģot, kādiem mērķiem valdība tērēs šo summu (variantus piedāvās ministri). Taču zinu, ka pašvaldība no šiem miljardiem nesaņems praktiski neko. Par izņēmumu var kļūt 150 milj. eiro kā papildu aizņēmumi augstas gatavības projektiem, bet par to vēlāk. Bez šiem 4 miljardiem eiro 30 pašvaldībām, attīstības centriem, sola pārdalīt 25 milj. eiro no struktūrfondu programmām specifiskajiem atbalsta mērķiem 3.3.1, 5.6.2 un 4.4.2. Īstenībā šos līdzekļus varēja apgūt izveicīgākie vietējās varas pārstāvji, tāpēc es dēvētu to par iekšējo rezervi, kas būtu pieejama, pat ja epidēmija ar turpmāko ekonomikas “sildīšanu” nenotiktu. Taču, kā saka, “bada laikā velns pat mušas ēd”.

Rēzekne ir tikusi līdz ekonomikas stimulēšanas programmas sākumam pilnā gatavībā. Tā kā fondu līdzekļu pārdale notiks konkursa kārtībā, pašvaldība ir sagatavojusi projektu paketi jebkurai situācijai. Pirmais bloks vērsts uz industriālās infrastruktūras attīstību un investīciju piesaisti. Te piedāvājam realizēt ražošanas telpu būvniecības projektus: 1) Viļakas ielā 5C (platība 3025 kvadrātmetri); 2) Komunālās ielas 5.A ēkas apkaimē (2000 kvadrātmetru); 3) Viļakas ielā 3A (2500 kvadrātmetru). Visiem minētajiem zemesgabaliem ir potenciālie nomnieki.

Gandrīz gatava ir tehniskā dokumentācija Rīgas ielas, Strādnieku šķērsielas un Ziemeļu ielas rekonstrukcijai. Pagājušajā nedēļā Ministru kabinets protokollēmumā uzdeva Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai līdz 31. augustam apstiprināt finansējuma saņēmējus projektu realizācijai šajā jomā. Finansējuma avots – neapgūtie struktūrfondu līdzekļi. Galvenā prasība uzvarai konkursā ir projektu augsta gatavība un ieguldījumu efektivitāte jaunu ražotņu attīstībai.

Nākamnedēļ minētie un citi aktuālie ielu rekonstrukcijas projekti (V. Seiles, Stacijas iela) tiks iekļauti pilsētas attīstības programmas investīciju plānā periodam no 2014. līdz 2020. gadam. Līdz ar to mēs izpildām Finanšu ministrijas nosacījumus.

Atgriežoties pie 150 milj. eiro kredītlīnijas, jāsaka, ka aizņēmuma līdzekļi pilsētai ir nepieciešami un ar kopējo summu pietiks, lai apmierinātu visu Latvijas pašvaldību vajadzības. Iespējams, izdosies finansēt projektus, ko atlikām uz vēlāku laiku. Piemēram, Stacijas ielas rekonstrukcija – projekts jau ir gatavs, bet naudas nav. Centīsimies aizņemties līdzekļus darbu pabeigšanai stadionā pie 6. vidusskolas un Viļakas ielas posma rekonstrukcijai. Kreditēšanas nosacījumi ir visnotaļ stingri, bet tajā pašā laikā ir grūti saprast, vai mēs varam pretendēt uz šo naudu. Pārbaudīsim to, vienkārši iesniedzot pieteikumus konkrētu projektu kreditēšanai.

Dome cenšas ieņemt proaktīvu pozīciju līdzekļu piesaistē pilsētas ekonomikai. Tikai tā varēsim pārbaudīt, vai tiešām krīze ir iespēju laiks. Savukārt uzņēmējus aicinu pastiprināti interesēties par uzņēmējdarbības atbalsta iespējām gan valsts, gan pašvaldību līmenī.

Aleksandrs Bartaševičs, Rēzeknes pilsētas domes priekšsēdētājs

0 Komentāru

Komentāri

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

*

Sazinies ar mums

Nosūtiet mums ziņu un mēs ar Jums sazināsimies.

Sūta
©2022 Rēzeknes valstspilsētas pašvaldība

Log in with your credentials

Forgot your details?