Februārī iesākās Latvijas amatierteātru iestudējumu skate “Gada izrāde 2019” un Rēzeknē notika Latgales reģiona amatierteātru pasākums, kurā piedalījās arī Rēzeknes Tautas teātris ar Ontona Rupaiņa komēdiju latgaliski “Dzymtā zemē”.

Kā zināms, martā situācija mainījās, citas reģionālās amatierteātru skates tika pārceltas un šobrīd ir plānotas augustā, bet kad notiks fināla skate, rādīs laiks. Tomēr saglabājam radošu garu un priecājamies par savu kolektīvu nerimstošo darbošanos dažādos veidos. Esam saņēmuši žūrijas vērtējumu par Rēzeknes Tautas teātra (režisore Māra Zaļaiskalns) skatē izrādīto Ontona Rupaiņa komēdiju latgaliski “Dzymtā zemē” un priecājamies, ka profesionāļi par rēzekniešu veikumu izsakās pozitīvi.

Rēzeknes Tautas teātra izrādi vērtēja Latvijas Kultūras akadēmijas profesors, Eduarda Smiļģa Teātra muzeja vadītājs Jānis Siliņš, kurš atzina: “Labs, lai arī ne tik laikmetīgs dramaturģiskais materiāls, bet režisores un visa ansambļa precīzi atrastais žanriskais un stilistiskais raksturs izrādi pārvērš īsteni aizrautīgā spēlē. Skatuviskās telpas risinājums un kostīmi atbilst piedāvātajam žanram, ir nosacīti, bet precīzi un darbībai raksturīgi. Aktieri darbojas ar pārliecību, spēj noturēt savu tēlu iekšējo motivāciju visas izrādes garumā. Atraisīti darbojas katrā epizodē, bet nepazaudējot galveno uzdevumu un kopējo izrādes struktūru. Īpaši iepriecināja Apales lomas atveidotāja Vija Dikule, kura savās izpausmēs ir “galēji” patiesa un dzirkstoša, bet līdz ar to arī rada viengabalainu tēlu. Ir gan atsevišķas epizodes, kurās nedaudz samazinās norišu spraigums, līdz ar to atslābst kopējais izrādes ritms. Asprātīgi atrisināts Sebastiana Viervisgola tēls, bet viņu dialogos ar Annu arī zūd ritms, jo liekas, ka nav precīzi atrisināta katra tēla rīcības motivācija. Tomēr tas nemazina izrādes kopējo atmosfēru.”

Tāpat savu vērtējumu izteica arī teātra zinātniece un kritiķe, žurnāla “Teātra Vēstnesis” galvenā redaktore Edīte Tišheizere: “Veiksmīgs, profesionāls režijas risinājums atklātai teatrālai spēlei, kas izriet no paša dramaturģiskā materiāla. Radošs vizuālais noformējums, kas ļauj raiti mainīt spēles vietu, tēlotāji ir ar jūtamu aktiermākslas pieredzi un prasmi. Labi izvēlēti lomu tēlotāji, izmantojot viņu dabisko organiku un spēju atklāt varoņu raksturiezīmes un motivāciju.”

Atzinīgus vārdus par rēzekniešu izrādi veltīja arī teātra zinātniece un kritiķe, Latvijas Kultūras akadēmijas profesore Līga Ulberte: “Ļoti labi nostrādāta, estētiski vienota, asprātīga un artistiska izrāde kopumā. Mazliet gan mulsina pati lugas situācija, kurai grūti noticēt un, spriežot tikai pēc izrādes, tā arī neizdevās saprast, kurā laikā notiek lugas darbība. Bet šo problēmu veiksmīgi likvidē izvēlētā un precīzi realizētā farsa stilistika, kurā zināms izkāpinājums ir obligāts. Labi, ar humora izjūtu un pašironiju, spēlē viss aktieru ansamblis, kur režisoriski, atbilstoši farsa noteikumiem, iezīmēta opozīcija starp tipāžiem gan vecumos, gan dzimumos, gan sociālajā piederībā (pilsēta/lauki), gan temperamentā un ķermeņa fizikā (ātrs/lēns, kustīgs/lēnīgs, tievs/resns u.tml.). Prātā paliek gan ļoti groteskie tēli – ēteriski plīvojošā Apale, satuntulētais Seimaņs, ekscentriskie Zenta un Gabris, gan salīdzinoši reālistiskākie un mūsdienīgākie Stepons, Anna un abi Sebastiani. Nezinātājam (man) gan palielas grūtības radīja latgaliešu valoda, nesapratu vismaz trešdaļu teksta, bet tas šai gadījumā nevar būt un nav vērtējuma kritērijs. Kopumā izrāde ir viens no pozitīvākajiem šī gada skates iespaidiem.”

Novēlam citu reģionu teātriem veiksmīgas izrādes un ceram, ka rēzekniešiem vēl šogad būs iespēja izrādīt iestudējumu arī fināla skatē, jo kopējie rezultāti būs zināmi, iespējams, augustā, bet savējiem – Rēzeknes Tautas teātrim – veltām skaļus aplausus un gaidām jauno pirmizrādi, kas paredzēta 1. un 2. jūlijā!

Informāciju sagatavoja Maija Upeniece, pašvaldības aģentūras “Rēzeknes Kultūras un tūrisma centrs” reklāmas speciāliste

0 Komentāru

Komentāri

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

*

Sazinies ar mums

Nosūtiet mums ziņu un mēs ar Jums sazināsimies.

Sūta
©2022 Rēzeknes valstspilsētas pašvaldība

Log in with your credentials

Forgot your details?