Latvijā 4. jūlijs ir Ebreju tautas genocīda upuru piemiņas diena. Pieminot holokausta upurus, Rēzeknē ik gadu šinī dienā notiek piemiņas brīdis Rēzeknes ebreju kapos. Arī šo sestdien tur pulcējās rēzeknieši, kuriem nav vienaldzīga nežēlīgo notikumu atcere un bojā gājušo Rēzeknes iedzīvotāju piemiņa.

Rēzeknē uz piemiņas pasākumu ebreju kapos ieradās Rēzeknes pilsētas domes pārstāvji, mūsu pilsētas ebreju kopienas locekļi un citi rēzeknieši, kuriem nav vienaldzīga līdztautiešu traģēdija. Uzrunās tika cildināti cilvēki, kuri riskējot ar savām un savas ģimenes dzīvībām, glāba ebrejus no bojāejas, kā arī novēlējums neaizmirst šo traģēdiju, lai nekad vairs to nepieļaut. Tika nolikti ziedi gan ebreju kapos, gan arī citās ebreju piemiņas vietās Rēzeknē.

1941. gada 4. jūlijā Rīgā tika nodedzināta horālā sinagoga Gogoļa ielā kopā ar cilvēkiem, kuri tur atradās, tādējādi tieši šis datums ir izvēlēts kā ebreju tautas sāpju diena, kuru piemin visās Latvijas pilsētās, kaut gan ebreju tautas pārstāvji tika plānveidīgi un metodiski iznīcināti praktiski visa Otrā pasaules kara gaitā. Rēzekne šajos gados zaudēja lielāko daļu no ebreju tautības pārstāvjiem – rēzekniešiem. Daudzi no viņiem tika nogalināti Rēzeknē, taču lielākoties cilvēki gāja bojā Rīgas geto un tikai nelielai daļai izdevās paglābties no bojāejas, pateicoties laimīgai sakritībai vai glābējiem.

0 Komentāru

Komentāri

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

*

Sazinies ar mums

Nosūtiet mums ziņu un mēs ar Jums sazināsimies.

Sūta
©2022 Rēzeknes valstspilsētas pašvaldība

Log in with your credentials

Forgot your details?