No 5. augusta līdz 3. septembrim Latgales Kultūrvēstures muzejā (3. stāva vestibilā, Atbrīvošanas alejā 102) apskatāma Jāņa Undas akvareļu izstāde “Laika upe” no Latgales Kultūrvēstures muzeja krājuma.

Šogad vasaras saulgriežos aprit jau 20 gadi kopš mūsu vidū vairs nav viena no izcilākajiem Rēzeknes māksliniekiem, akvarelista Jāņa Undas (1928–2000), kurš strādāja grūti savaldāmajā, bet tik dzīvīgajā akvareļglezniecības tehnikā. Jāņa Undas akvareļos tverti gan dabas motīvi, gan simboliskas un vispārinātas tēmas tikai viņam raksturīgajā akvareļu pludinājumā. Piesātinātas un dziļas krāsu gammas, veikls un ekspresīvs otas raksts, pārliecinoši stāsta gan par viņa bērnības ielām Rēzeknes pilsētā, gan apcerīgi aicina ielūkoties Latgales lauku viensētu pamestībā, stāsta par vērtībām un skaisto cilvēcīgi dziļās kompozīcijās.

Jānis Unda daudzus gadus savas dzīves ir veltījis pedagoga gaitām Rēzeknes Lietišķās mākslas vidusskolā (tagad Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskola) un ir bijis skolotājs neskaitāmiem audzēkņiem, kas smēluši zinības viņa vadītajās kompozīcijas, zīmēšanas, gleznošanas, mākslas vēstures, praktisko darbu stundās un arī ārpus tām. Esot RLMV vadībā gandrīz 10 gadus, jau no pašiem pirmsākumiem, kad skola vēl bija Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolas filiāle, veltījis savus spēkus tās attīstībai, atverot keramikas un dekoratīvās noformēšanas nodaļu, aicinot darbā jaunus un spējīgus pedagogus. Vēlāk, esot ierindas skolotājs, līdz pat sava mūža nogalei iedvesmojis savus skolniekus iemīlēt un nest tālāk trauslo, bet prasīgo akvareļglezniecības tehniku.

20. gs. 60. gadu sākumā Jānis Unda ir bijis pēckara panīkušās mākslas dzīves Rēzeknē virzītājs un rosinātājs, pašam sarīkojot vai piedaloties izstādēs Latgalē, ar saviem darbiem gūstot panākumus republikāniskajās izstādēs Rīgā, kā arī vissavienības mākslas skatēs Maskavā. Viņa akvareļus kopā ar citiem Latvijas mākslinieku darbiem iepazina arī skatītāji Londonā. Viss turpmākais mākslas ceļš Jānim Undam aizrit nepārtrauktās Latvijas dabas tēla atklāsmēs daudzās jo daudzās akvareļlapās, paceļot jaunā līmenī gan tehniskās iespējas, gan mākslinieciskās izteiksmes līdzekļus par klasiskiem kļuvušajos motīvus.

Izstāde parādīs mākslinieka darbus, kas glabājas Latgales Kultūrvēstures muzeja slēgtajā krātuvē un laika nozīmē aptver visu Jāņa Undas rodošo mūžu.

Informāciju sagatavoja Inese Dundure, Latgales Kultūrvēstures muzeja mākslas nodaļas vadītāja

0 Komentāru

Komentāri

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

*

Sazinies ar mums

Nosūtiet mums ziņu un mēs ar Jums sazināsimies.

Sūta
©2022 Rēzeknes valstspilsētas pašvaldība

Log in with your credentials

Forgot your details?