Ik rudeni Ziemeļvalstu vēstniecības Latvijā, Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā un Dānijas Kultūras institūts Igaunijā, Latvijā un Lietuvā organizē Ziemeļvalstu dienas kādā no Latvijas reģioniem. Šī gada septembrī Ziemeļvalstu dienas notiek Rēzeknē, lai veidotu ciešāku sadarbību ar pilsētas pašvaldību, stiprinātu reģionālo sadarbību, veidotu regulāru un koordinētu dialogu un rastu iespēju dalīties ar Ziemeļvalstu labās prakses piemēriem.

24. un 25. septembrī Rēzeknē viesosies Ziemeļvalstu delegācija – Dānijas vēstnieks Flemings Stenders, Norvēģijas vēstnieks Kristians Ēdegors, Somijas vēstniece Rīta Korpivāra, Zviedrijas vēstniece Kārina Hēglunde, Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā direktors Stēfans Ēriksons un Dānijas kultūras institūta vadītājs Simons Holmbergs, lai Ziemeļvalstu dienu ietvaros tiktos ar Rēzeknes pilsētas domes priekšsēdētāju Aleksandru Bartaševiču un pašvaldības pārstāvjiem, pārrunātu savstarpēju kontaktu pilnveidošanu un reģionālās sadarbības veicināšanu.

Rēzeknē Ziemeļvalstu delegācija piedalīsies iespēju festivāla “Uzņēmēju dienas Latgalē 2020” atklāšanā, apmeklēs Rēzeknes Olimpisko centru un Latgales vēstniecību GORS, tiksies ar skolēniem Rēzeknes Valsts 1. ģimnāzijā un studentiem Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā, kā arī apmeklēs Ziemeļvalstu dienām veltītos seminārus un pasākumus.

Semināri, lekcijas un darbnīcas

Aicinām piedalīties pilsētas un apkārtējo novadu iedzīvotājus.

24. septembrī no plkst. 10.00 līdz 14.00 Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centrā “Zeimuļs”, iedvesmojoties no Ziemeļvalstu labās prakses piemēriem, notiks centra “Marta” vadīta darbnīca “Kā atšķirt neveselīgas un vardarbīgas attiecības no veselīgām. Robežas un cieņa. Kas ir dzimumu līdztiesība un kāpēc ir svarīgi par to runāt?” un 25. septembrī no plkst. 10.00 līdz 14.00 otra darbnīca “Pusaudži un veselīgas attiecības. Kas ir mobings un kā par to runāt ar pusaudžiem? “

Rēzeknes Bērnu bibliotēkā 24. septembrī plkst. 13.00 un 25. septembrī plkst. 11.00 un 13.00 uz komiksa darbnīcām tiek aicināti 8 – 12 gadus veci bērni. Darbnīcās varēs iemācīties komiksu veidošanas svarīgākos principus un, veicot dažādus zīmēšanas un rakstīšanas uzdevumus, katrs dalībnieks radīs mazu komiksu grāmatiņu jeb zīnu. Darbnīcu vadīs komiksu izdevniecības “kuš!” redaktore Sanita Muižniece pēc somu komiksu mākslinieces Amandas Vahamaki (Amanda Vähämäki) komiksu zīnu veidošanas metodes.

Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centrā “Zeimuļs” 25. septembrī plkst. 11.00 notiks informatīvais seminārs par Ziemeļvalstu un Baltijas valstu mobilitātes programmām. Seminārā varēs uzzināt par iespējām pieteikties Ziemeļvalstu un Baltijas valstu mobilitātes programmām “Kultūra” un “Valsts administrācija”, NVO atbalsta programmai un programmai “NordPlus”.  Līdz 22. septembrim aicinām savu dalību reģistrēt.

Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā 25. septembrī plkst. 14.00 notiks lekcija “Mākslīgais intelekts”. Lekcijā iepazīstinās ar Tehnoloģiju uzņēmuma Reaktor un Helsinku Universitātes Somijā izstrādāto apmācības kursu par mākslīgo intelektu (MI) “Elements of AI”, kura apguvei nav nepieciešamas priekšzināšanas par MI vai programmēšanas prasmes. Kurss ir adaptēts latviešu valodā, tā apguve prasa vidēji 25 – 30 stundas un tas ir pieejams bez maksas. Start(IT) ir oficiālais “Elements of AI” partneris Latvijā. Kursu finansē Somijas valdība Somijas prezidentūras Eiropas Savienības (ES) Padomē 2019. gada ietvaros. Tulkojumu ES valodās nodrošina Eiropas Komisija.

Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centrā “Zeimuļs” 25. septembrī no plkst. 15.30 līdz 17.00 notiks seminārs “COVID-19 piemērs – meli pret faktiem”, kurā īpaša uzmanība tiks pievērsta dezinformācijai saistībā ar pašreizējo COVID-19 krīzi. Dānijas žurnālistikas un plašsaziņas līdzekļu eksperts Leif Lønsmann uzstāsies ar prezentāciju, aplūkojot pašreizējos viltus un dezinformācijas piemērus COVID-19 sakarā, un iepazīstinās ar dažādiem rīkiem informācijas atšķiršanai no dezinformācijas. Prezentāciju papildinās vietējie žurnālisti, kuri dalīsies ar nepatiesas informācijas vai viltus ziņu piemēriem, uzsākot kopīgu diskusiju. Seminārs ir paredzēts žurnālistiem un citiem interesentiem.

Rēzeknes Centrālajā bibliotēkā 25. septembrī plkst. 15.00 fotogrāfes Ivetas Gabaliņas stāstījums “No Latgales uz Ziemeļpolu” par vairākām savām fotogrāfiju sērijām, kas tapušas Ziemeļvalstīs un Latgalē un mēģinās atklāt paralēles Latgales un Ziemeļu dzīvesveidā un pasaules uztverē.

Izstādes

Rēzeknes Centrālajā bibliotēkā līdz 30. septembrim skatāmas 2 izstādes – foto izstāde “AccessAbility. Pieejamība. Cieņpilna dzīve”, kas atklāj to, ka mums apkārt dzīvo cilvēki, kuriem ir īpaši jāpielāgojas vai īpaši jādomā, kā iekļauties redzīgo, dzirdīgo un staigājošo sabiedrībā, kā lietot infrastruktūru, kura radīta, formāli domājot par līdzcilvēkiem. Izstādes “Zviedru kriminālromānu ainas” tekstus rakstījusi kriminālromānu kritiķe Lota Olsone zviedru laikrakstā Dagens Nyheter. Lai arī Zviedrijā notiek visai maz slepkavību, zviedru kriminālromāni kļuvuši par mūsdienu klasiku un strauji guvuši ievērojamu atpazīstamību visā pasaulē.

Rēzeknes pilsētas bērnu bibliotēkā līdz septembra beigām varēs iepazīties ar izstādi “Muminu ģimene no Somijas”, kurā būs eksponētas Tūves Jānsones grāmatas par Muminiem, viņas zīmētās grāmatu ilustrācijas, Muminu rotaļlietas, bērnu apģērbi un trauki ar Muminu attēliem.

Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centrā “Zeimuļs” līdz 30. septembrim būs skatāmas vairākas izstādes. Izstādē “Aci pret aci ar klimatu” zviedru un latviešu  jaunieši, mākslinieki un karikatūristi rāda saistošu un reizē satraucošu skatījumu uz klimata pārmaiņām pasaulē, savukārt fotogrāfiju izstāde “Migrācijas portreti” ir zviedru fotogrāfa Aleksandra Mahmuda (Alexander Mahmoud) skatījums uz migrācijas procesiem Zviedrijā, izgaismojot pašreizējo situāciju valstī no dažādiem rakursiem.

“Zeimuļā” būs skatāma arī plakātu izstāde “Somu animācijai 100” ar somu animācijas filmu kadriem no 1960-tajiem gadiem līdz mūsdienām un izstāde “Mūsdienu plakāti no Somijas – nākotnes vērtības”, kas sniedz pārskatu par Somijas kultūras un sociālo plakātu mākslas ainu no 1950-tajiem līdz šodienai.

Rēzeknes Nacionālo biedrību kultūras namā, sadarbībā ar Rēzeknes teātri “Joriks”, būs skatāma fotogrāfiju izstāde ”Līva un Ingmars”, kas veltīta pasaulslavenajam Skandināvijas kino pārim — norvēģu aktrisei Līvai Ulmanei un zviedru režisoram Ingmāram Bergmanam. Kopumā izstādē apskatāmas 19 fotogrāfijas, kas ataino mākslinieku personiskās un profesionālas attiecības. Tāpat līdz 15. oktobrim Rēzeknes Nacionālo biedrību kultūras namā būs skatāma izstāde “Zaļi kopā” – par to, kā, balstoties uz desmitgadēm krāto pieredzi pārejā uz zaļo dzīvesveidu, Dānija attīstījusi unikālu prasmju kopumu atjaunojamās enerģijas, energoefektivitātes, viedu, zaļu un dzīvīgu pilsētu attīstīšanas, ūdens tehnoloģiju, klimata adaptācijas, kā arī atkritumu apsaimniekošanas un cirkulārās ekonomikas risinājumu jomās.

Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolā no 15. septembra līdz 5. oktobrim būs skatāma brīnišķīga fotogrāfiju izstāde “Zviedrija no putna lidojuma”. Zviedru fotogrāfa Dmitrija Karpenko fotogrāfijas ļauj saskatīt daudzveidīgas nianses un dažādību, ko piedāvā Zviedrijas daba un vide.

Rēzeknes Valsts 1. ģimnāzijā būs izstādīta izstāde “Mūsu Arktikas nākotne” ar netverami skaistām Arktikas ainavām, kas atklāj arktiskās dzīves apstākļus.

Latgales vēstniecībā GORS, 3. stāva semināru zālē būs skatāma norvēģu mākslinieka Eirika Brandāla interaktīvo darbu izstāde “Elektroniskās skulptūras”. Eiriks Brandāls ir mākslinieks un komponists no Norvēģijas, kurš pašlaik dzīvo Rīgā. Studējot mūzikas kompozīciju, māksliniekam radusies interese par elektronisku skaņas skulptūru veidošanu, kurās atklāts elektrisko shēmu iekšējais skaistums. Shēmas izvietojot arhitektoniskā veidā, tās no funkcionāliem objektiem pārtop par mākslas objektiem.

Latgales kultūrvēstures muzejā no 25. septembra līdz oktobra beigām būs skatāma norvēģu mākslinieces Beātes Jersvollas un latviešu mākslinieces Anitas Melderes izstāde “Ziemeļu tilts”, kas veltīta norvēģu mākslinieces – akvarelistes Beātes Jersvollas (Beate Gjersvold) un latviešu mākslinieces – ekspresiju meistares Anitas Melderes ilgstošai draudzībai un sadarbībai, kas aizsākās 16. Starptautiskajā akvarelistu plenērā Cēsīs 1998. gadā. Abu mākslinieču darbos atbalsojas Norvēģijas un Latvijas dabas motīvi, norises un krāsas, ienesot daiļradi vienojošus elementus tik atšķirīgajos Jersvollas un Melderes darbos. Izstādes atklāšana un tikšanās ar māksliniecēm 25. septembrī plkst. 15.00.

Informatīvo izstādi “Ziemeļvalstu ilgtspējīgās pilsētas” Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijai dāvina Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā un izstādes atklāšana notiks 24. septembrī  plkst. 16.00. Šī  informatīvā izstāde demonstrē aktuālākos risinājumus, ko mūsdienu pilsētvidē radījuši Ziemeļvalstu arhitekti un inženieri.

Ziemeļvalstu mūzika

Latgales vēstniecībā GORS 25. septembrī plkst. 18.00 aicinām uz koncertu “Ziemeļgaisma”. Vestarda un Elīnas Šimkus izpildījumā koncertā skanēs mūzika, ko komponējuši Edvards Grīgs, Tūre Rangstrēms, Jāzeps Mediņš, Sergejs Rahmaņinovs, Olli Mustonens, Karls Nīlsens un arī pats Vestards Šimkus.

Rēzeknes Jēzus Sirds katedrālē svētdienas pēcpusdienā 27. septembrī plkst. 17.00 uzstāsies Rīgas Projektu koris diriģenta Kristofera Volša-Sinkas vadībā un izpildīs Norvēģu mūzikas koncertu “Ceļš uz Ziemeļiem”, kurā skanēs dzīvespriecīgas norvēģu tautas dejas, skaistas šūpuļdziesmas, kā arī leģendārā komponista Edvarda Grīga mūzika. Korim pievienosies vijolniece Agnese Kanniņa un baritons Eduards Vācietis.

Ziemeļvalstu filmu dienas

Ziemeļvalstu filmu programma, kas notiks Latgales vēstniecībā GORS, veidota, domājot par dažādām vecuma grupām.

Svētdien, 20. septembrī būs skatāmas divas ģimenes filmas – plkst. 11.00 animācijas filma “Piedzīvojumi Šekurrekurmežā” (Norvēģija), kas tapusi pēc Norvēģijā plaši pazīstamā bērnu rakstnieka Turbjērna Ēgnera darba motīviem, un plkst. 13.00 “Tsatsiki, tētis un olīvu karš” (Zviedrija).

24. septembrī plkst. 18.00 aicinām uz Ziemeļvalstu filmu dienu atklāšanu un dokumentālās filmas “Fedja” (Latvija/Somija) seansu. Pirms filmas būs tikšanās ar režisori Kristīni Želvi.

Piektdien, 25. septembrī plkst. 19.00 “Nopietnā spēle” (Zviedrija), režisores Pernilas Augustes (Pernilla August) kaislīgi ugunīgs mīlas stāsts, kas tapis pēc lasītāju iemīļotā zviedru literatūras klasiķa Jalmāra Sēderberga (Hjalmar Söderberg) 1912. gada romāna.

Svētdien, 27. septembrī plkst. 11.00 animācijas filma bērniem “Vitello” (Dānija), bet plkst. 15.00 kostīmdrāma “Sieviete Lauva” (Norvēģija) – pārlaicīgs stāsts par vispārcilvēciskām vērtībām, citādību, atstumtību, vajadzību justies pieņemtam un neļaušanu sevi iznīcināt. Filma tapusi pēc norvēģu rakstnieka Erika Fosnesa Hansena romāna.

Pirmdien, 28. septembrī plkst. 17.00 animācijas filma “Karlsons, kurš dzīvo uz jumta” (Zviedrija), bet plkst. 19.00 biogrāfiska filma “Astrīdas Lindgrēnas jaunība” (Zviedrija).

Otrdien, 29. septembrī plkst. 17.00 komēdija “Amatieres” (Zviedrija) un plkst. 19.00 vēsturiska drāma “Karaļa lēmums” (Norvēģija). Ziemeļvalstu filmu dienas Rēzeknē noslēgsies 30. septembrī ar vēsturiskās drāmas “12. vīrs” (Norvēģija) seansu plkst. 18.00.

Programma

Ziemeļvalstu dienas Rēzeknē rīko Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā, Zviedrijas vēstniecība, Norvēģijas vēstniecība, Somijas vēstniecība, Dānijas vēstniecība, Dānijas Kultūras institūts sadarbībā ar Rēzeknes pilsētas pašvaldību un citiem partneriem.

Informāciju sagatavoja Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā komunikācijas padomniece Inga Puriņa

0 Komentāru

Komentāri

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

*

Sazinies ar mums

Nosūtiet mums ziņu un mēs ar Jums sazināsimies.

Sūta
©2022 Rēzeknes valstspilsētas pašvaldība

Log in with your credentials

Forgot your details?