Ceturtdien, 17. septembrī, plkst. 14.00 Latgales Kultūrvēstures muzejā (Atbrīvošanas alejā 102) notiks tematisks pasākums “Agrārajai reformai 100”.

Uzvara Neatkarības karā Latvijai nesa ilgi gaidīto brīvību. Tomēr pēc ilgajiem kara gadiem Latvijas valdībai un sabiedrībai priekšā stāvēja dažādu politisko, sociālo un saimniecisko jautājumu sakārtošana. Svarīgs notikums bija Latvijas valdības darbs bēgļu reevakuācijas jautājumā, kā arī 1920. gada 11. augustā noslēgtais miera līgums ar Padomju Krieviju u.c. Tomēr paralēli tam, pirmajam valsts parlamentam – Satversmes sapulcei vajadzēja risināt vairākus sociālos un saimnieciskos jautājumus. Viens no būtiskākajiem bija jaunā zemes reforma.

Pēc ilgajiem kara gadiem Latvijas teritorija bija smagi cietusi, tostarp rūpniecības nozare. Liela daļa Latvijas iedzīvotāju dzīvoja laukos un iepriekšējo gadsimtu gaitā izveidojās situācija, ka daudzi  no viņiem kļuva par bezzemniekiem. Lai risinātu šo saimniecisko problēmu, tieši pirms 100 gadiem Latvijas Republikas parlaments – Satversmes sapulce pieņēma vienu no svarīgākajiem likumiem – t. s. Agrāro reformu, kura kardināli mainīja vairākus gadsimtus pastāvošo zemes īpašumu sistēmu. Pasākuma laikā kopā ar Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas asociēto profesoru, Dr. hist. Vladislavu Malahovski noskaidrosim, kāds bija šī likuma mērķis un kā tā realizācija ietekmēja Latgales zemnieka ikdienas dzīvi.

Ieeja pasākumā – brīva!

Sakarā ar valstī noteiktajiem ierobežojumiem ieeja pasākumā ar iepriekšēju pieteikšanos, vietu skaits ir ierobežots, tālr. 646 22464

Kaspars Strods, Latgales Kultūrvēstures muzeja speciālists kultūrvēstures jautājumos

Attēlā: Kulšanas talka, 20. gs. 30. gadi. Foto no Latgales Kultūrvēstures muzeja krājuma

0 Komentāru

Komentāri

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

*

Sazinies ar mums

Nosūtiet mums ziņu un mēs ar Jums sazināsimies.

Sūta
©2022 Rēzeknes valstspilsētas pašvaldība

Log in with your credentials

Forgot your details?