Piektdien, 2. oktobrī, plkst. 16.00, Ančupānu kapos (Vērēmu pagastā) atklās pieminekli tēlniecei Mārai Kalniņai, tā autori ir Māras dēls Matīss Kalniņš un viņa sieva Zane Kalniņa.

Māra Kalniņa bija izcila tēlniece, medaļmāksliniece, ilggadēja Rēzeknes Mākslas vidusskolas pedagoģe un Latvijas Mākslas akadēmijas Latgales filiāles asoc. profesore.

Radījusi nozīmīgus tēlniecības darbus Latvijā un arī starptautiskajā mērogā, viņas darbi atrodas kolekcijās Latvijā, Igaunijā, Krievijā, Lielbritānijā, Kalifornijā, Kanādā, Lietuvā un daudzviet citur. Rēzeknes pilsētvidē skatāmi tādi darbi kā dzejnieka J. Tiņanova bronzas krūšutēls (1985. g.), memoriālā piemiņas zīme dzejniekam Robertam Mūkam (2008. g.), garīdznieka F. Trasuna piemiņas zīme Jēzus Sirds katedrālē, piemiņas zīme Latgales patriotam Nikonovam un rakstniekam F. Kempam (2012. g). Latgales Kultūrvēstures muzeja krājumā ir apskatāmas 11 dažādas, izcilām personībām veltītas Māras Kalniņas veidotas medaļas mālā un bronzā.

Godinot Māru Kalniņu, 2. oktobrī atklās pieminekli, kura autori ir tēlnieki  Matīss un Zane Kalniņi. Pieminekļa vizuālais vēstījums atspoguļo Māras Kalniņas radīto skici māla medaļā, kura tapa 2014. gadā. Medaļa kļuva par pamatu memoriālā pieminekļa izveidei, jo Māras radošajā darbībā medaļmākslai bija īpaša- ievērības cienīga vieta.

Kopš 2003. gada Māra Kalniņa aktīvi piedalījās medaļmākslas izstādēs, un 2010. g. kļuva par starptautiskā Mākslas medaļu federācijas FIDEM biedri. Tas sniedza iespēju radošo darbību paplašināt starptautiskā mērogā, piedaloties FIDEM XXXII kongresa medaļu mākslas izstādē Skotijā, kā arī savus darbus eksponēt medaļmākslas izstādēs (Portugālē, Somijā, Ukrainā u.c.). Iepazīstinot studentus ar medaļmākslas specifiku, Māra centās sniegt priekšstatu par laikmetīgās medaļmākslas plašajām iespējām, izvēloties modernus materiālus, dažādojot to apstrādes paņēmienus un radot mūsdienīgus mākslas darbus.

Biogrāfija

Māra Kalniņa ir dzimusi 1948. gada 14. jūnijā Vidzemē, Umurgas pagasta Augstrozes ciema “Slavenēs”. 1972.-1978. gadam studējusi un absolvējusi T. Zaļkalna Latvijas PSR VMA tēlniecības nodaļu.

1978. gadā Māra Kalniņa kopā ar ģimeni pārcēlās uz dzīvi Rēzeknē un sāka pedagoģes darbu Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolā kā tēlniecības pasniedzēja. Paralēli darbam skolā Māra aktīvi piedalījās sabiedriskajās un profesionālajās organizācijās  un 1986. g. kļuva par Latvijas Mākslinieku savienības biedru, paplašinot iespējas piedalīties dažādās MS Latgales organizācijas rīkotajās izstādes Rēzeknē un Daugavpilī. No 1992. g. līdz pat mūža beigām Māra savu profesionālo karjeru veidoja LMA Latgales filiālē, kur sākotnēji strādāja par lektori, tad no 2005.– 2008. gadam par docenti, bet 2008. gadā Māra tika ievēlēta par Latvijas Mākslas akadēmijas asoc. profesori.

„Būt māksliniekam ir Dieva dāvana, kad veidoju mākslas darbu, es aizeju citā dimensijā. Tikai tad var sasniegt mākslas visaugstākās virsotnes. Es necenšos – es radu, ar to arī esmu laimīga. Kā arī laimīga ar savu ģimeni un bērniem” citāts no Māras Kalniņas (2006.g.) piedaloties starptautiskajā skulptoru simpozijā Utenā „Vecam traktam (ceļam) – jaunu nozīmi.”

Informāciju sagatavoja Ilma Šteinberga, Latvijas Mākslas akadēmijas Latgales filiāles vadītāja

0 Komentāru

Komentāri

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

*

Sazinies ar mums

Nosūtiet mums ziņu un mēs ar Jums sazināsimies.

Sūta
©2022 Rēzeknes valstspilsētas pašvaldība

Log in with your credentials

Forgot your details?