Surmoņinu namu Atbrīvošanas alejā 92 zina katrs. Daudzi vēroja, kā to pārbūvēja par skolēnu dienesta viesnīcu (83 vietām). Taču nav iespējas ielūkoties aiz nožogojuma vai iekštelpās, atliek vien minēt, kas īstenībā notiek būvlaukumā.

Pašvaldība piedāvāja plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem unikālu iespēju apskatīt objektu tuvāk un uzdot jautājumus. Iespējams, kāds pateiks – kas tad tur tik ļoti mainīts? Tā arī ir projekta galvenā “odziņa”. Ēka tiek restaurēta tā, lai pat jauni elementi izskatītos kā seni un neizceltos kopskatā.

Atgādinām, ka līdz 19. gs. beigām – 20. gs. sākumam bija divas ēkas – vienstāva mūra būve ar apmetumu ziemeļu daļā un divstāvu ķieģeļu būve Atbrīvošanas alejas un Brāļu Skrindu ielas stūrī. Ap 1911. gadu divstāvu ēkai klāt piebūvēja trīsstāvu ķieģeļu pārejas korpusu. Pēc Pirmā pasaules kara ēku pagarināja (divos stāvos) līdz ziemeļu daļai, iekļaujot arī vienstāvu būvi.

Surmoņinu nams ir spilgts “ķieģeļu stila” paraugs. Dažas durvju ailas un balkona durvis tika aizdarinātas jau 20. gs. otrajā pusē. Arī pirmajā stāvā visiem logiem pazuda slēģi, kas sākotnēji sniedzās līdz zemei. Trīsstāvu pārejas korpusā bija paredzēti balkoni, kuri tā arī nekad netika izbūvēti. Pilns objekta pārplānojums veikts apmēram 20. gs. 50. gados: tika pilnībā likvidētas veikalu telpas un uzceltas trīs betona kāpņutelpas ar metāla margām, ēkas pamatus pārveidoja par dzīvokļiem. Pēc 1980. gada uzmūrētās krāsnis pilnībā vai daļēji demontētas. Iekšējā apdare nav īpaši nozīmīga, izņemot gleznojumu uz sienas vienā no telpām, kurā attēlots Kurbads, spēkavīrs latviešu mitoloģijā, kurš dzimis kā ķēves dēls. Speciālisti uzskata, ka zīmējums uz sienas parādījās 1930. gadā kā 9. Rēzeknes kājnieku pulka Virsnieku kluba interjera elements.

Kad objekts tika iegādāts pašvaldības īpašumā, 2015. gadā tika pieaicināta kompānijas “Arhitektoniskās izpētes grupa” pētnieki, kas veica objekta arhitektoniski māksliniecisko inventarizāciju. Izpētes gaitā konstatēts, ka Surmoņinu nama nolietojums ir 70 procenti. Bija izlauztas, sasalušas vai saplaisājušas nesošās sienas, atsevišķas starpsienas, pārsegums trīs stāvos, jumta un grīdu konstrukcijas, kāpņu fragmenti, durvis un logi. Tas bija gandrīz pirmsavārijas stāvoklis…

Projektā ģenerālais darbuzņēmējs ir kompānija “Latgales Būve”. Kā norādīja tās sastāvā esošās firmas “Latgalija” vadītājs Mihails Bartaševičs, objektā līdzdarbojas ap 10 kompāniju.

Topošās dienesta viesnīcas ēkā notiek iekšējās apdares un montāžas darbi. Tiek sagatavoti numuri audzēkņiem uz divām, trim vai četrām gultasvietām. Vienā istabā kā mantojums uz sienas paliks minētais vēsturiskais gleznojums. Bija rūpīgi jāpastrādā, to atjaunojot.

Uz divām istabām paredzēts viens sanitārais mezgls ar dušas kabīni. Priekštelpā būs izvietoti skapīši un ledusskapis. Gatavot varēs kopīgā virtuvē, tāpat būs atsevišķa telpa atpūtai un pasākumiem.

Grīda sanitārajos mezglos un topošās recepcijas vietā ir daļēji noklāta ar īpašām, pēc pasūtījuma izgatavotām grīdas flīzēm 20. gs. 20. gadu stilā. Tas ir dārgs prieks, bet, kā norādīja M. Bartaševičs, nedrīkst aizmirst, kam tas viss tiek darīts. Bērni ir mūsu nākotne.

Zīmīgi ir tas, ka istabu logi pārsvarā vērsti uz galveno aleju, no dažām var redzēt Latgales vēstniecību GORS un Sāpju Dievmātes Romas katoļu baznīcu. Būtībā skolēni dzīvos pilsētas centrā, vēsturiskā ēkā ar skatu uz vietējiem tūrisma objektiem. Iekšpagalmā plānots ierīkot nelielu “zaļo stūrīti”.

Taču, ja runājam par šo ēku, jāuzsver nianses. Katrs “svaigais” ķieģelītis ir tapis no speciāla mākslīgā sastāva, pieskaņots krāsas un struktūras ziņā. Ēkas, konkrēti tās fasādes, durvju, logu un atsevišķu dekoratīvo elementu atjaunošana tiek veikta pēc dažādu periodu bildēm, neizlaižot nevienu, pat mazāko sīkumu. Piemēram, lietusūdens notekas ir dekorētas ar ziediem – rozēm, to samontēs noteiktā fasādes pusē. Balkoni, kas bija ieplānoti, bet tā arī neuzcelti, tiks izgreznoti ar kaltām margām, arī katrs negludums betona pamatos nav nejaušs.

Uz jautājumu par to, uz kādu periodu restaurācijas pasākumu dēļ tiks pagarināti darbi, M. Bartaševičs norādīja, ka ierindas situācijā parastu ķieģeļu (1 m2) likšana aizņem 15–20 minūtes, savukārt šajā gadījumā cilvēks var darboties ar vienu ķieģeli divas dienas.

Paveikts grandiozs darbs. Sākumā fasādes lielāko daļu klāja cements, dubļi un sāls aplikums – viss minētais pakāpeniski grāva ēku. Restaurācijas kompānijas “ReRe MEISTARI” pārstāvis Sandis Brekte pastāstīja, ka fasāde tika attīrīta no dzīviem organismiem, novākts sāls aplikums, nomainīti sagruvušie ķieģeļi, sienas ir apstrādātas ar hidrofobu (aizsargā no mitruma ietekmes), atjaunotas šuves.

Ēka mums ierastā veidolā tika būvēta kā īres nams. Pirmā stāva telpas tika izīrētas tirgošanai, otrā stāva – dzīvošanai. Mājas īpašnieki bija N. Hļebņikovs, G. Surmoņins un A. Surmoņins. Vēlāk pirmajā stāvā atradās tipogrāfija “Dorbs un Zineiba”. Tajā pašā laikā otro stāvu aizņēma 9. Rēzeknes kājnieku pulka Virsnieku klubs. Pēc desmit gadiem mājā izvietoja slimokasi skolotājiem un pašvaldības darbiniekiem, savukārt 1940. gadā ēku nacionalizēja. 1995. gadā to iegādājās Guntis Belēvičs, bet 1996. gadā jau pavisam aizlaistā un nekoptā mājā mita sešas ģimenes, kurām piecu gadu laikā tika piedāvāta cita dzīvojamā platība. Mecenāts plānoja veikt ēkas rekonstrukciju, taču nekas tā arī nenotika.

Mūsdienās rekonstrukcijas rezultātā būs pieejams trešais – mansarda stāvs, kur audzēkņu istabām ir ne tik stingras formas un īpašu gaisotni uzbur interesanti izciļņi, leņķi, dažāda līmeņa griesti. Piedevām vēl objekts ir aprīkots ar visām modernajām komunikācijām.

Paredzēts, ka darbi tiks pabeigti līdz šī gada beigām. Tā būtu lieliska dāvana jauniešiem un jaunas darbavietas rēzekniešiem.

Par spīti tam, ka ēkas galvenā funkcija ir dienesta viesnīca, tiek risināts jautājums par to, kā piepildīt objektu vasarā – skolēnu brīvlaikā.

Jekaterina Smolicka, pašvaldības izdevums “Rēzeknes vēstnesis”

Darbi tiek līdzfinansēti no Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzekļiem, projekta “Nacionālas nozīmes izglītības centra attīstība Rēzeknes pilsētā, izveidojot un modernizējot vispārējās vidējās izglītības mācību vidi kvalitatīvai un mūsdienīgai izglītības ieguvei” (Nr.8.1.2.0/17/I/031) ietvaros.

0 Komentāru

Komentāri

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

*

Sazinies ar mums

Nosūtiet mums ziņu un mēs ar Jums sazināsimies.

Sūta
©2022 Rēzeknes valstspilsētas pašvaldība

Log in with your credentials

Forgot your details?