Vai ir iespējams pēc daudzām atsevišķām darbībām noteikt ideju un saprast dekādēm plānota procesa loģiku? Es teiktu, ka ne vienmēr un drīzāk nē, nekā jā. Pēc šī principa tiek veidota intriga detektīva sižetā. Tas piesaista uzmanību un bieži vien rada sakaitinājumu. “Vai tad es uzreiz nevarēju saprast, ka viss ir tik vienkārši!” – domā kriminālromānu cienītājs, aizverot bestsellera pēdējo lappusi. Tomēr šis vienkāršums ir tikai šķietams. Jau pēc tā, kad autors atklāj visas sižeta nianses, kļūst skaidrs, ka citādāk taču nevarēja būt!

Rēzeknes attīstība ir ne mazāk aizraujošs process, laba detektīva cienīgs. Sižets tiek veidots no daudziem ķieģelīšiem-notikumiem, kuru autori – bez izņēmuma visi iedzīvotāji. Ir arī ārējo faktoru iedarbība – jauni likumi, valdības lēmumi, situācija Eiropa un pasaulē. Tomēr pamats esam mēs ar jums. Efektīvākie “būvētāji” mūsu vidū ir nevienaldzīgie iedzīvotāji. Bet, kā notiek jebkurā būvniecībā, ir arī tādi, kam kopējais rezultāts nav svarīgs, tādi parasti nes “ķieģelīšus” uz mājām.

Domāju, ka pietiekami ieintriģēju lasītāju, lai tagad pastāstītu par pašvaldības mērķiem, kuri ne vienmēr izriet no atsevišķiem notikumiem, it īpaši, ja šie notikumi ieilgst. Pirmais un galvenais Rēzeknes vadības mērķis – finanšu pamata nodrošinājums pilsētas attīstībai ilgtermiņā. Vienkāršiem vārdiem sakot, mūsdienu pasaulē bez naudas neko nav iespējams paveikt, pat ja mērķi ir cēli un sabiedrības atbalstīti. Tāpēc pašvaldība atrodas nepārtrauktos budžeta ienākumu avotu meklējumos. Šādu avotu var būt daudz, bet būtībā es sadalītu tos divās grupās: pirmā – granti, ko pilsēta saņem no ES struktūrfondiem, valsts dotācijām un ziedojumiem; otrā grupa – nodokļi un komisijas maksa, ko maksā iedzīvotāji. Grantu mīnuss – tiem ir nestabils raksturs. Daudz kas ir atkarīgs no konjunktūras – valdības attieksmes pret pašvaldības vadību, Eiropas komisijas lēmumiem (ES attīstības prioritātes) vai arī sponsoru labklājības. Kopumā granti varēs būt par budžeta nozīmīgo daļu, piemēram, 2020. gadā šī summa bija 6 milj. eiro plus 17 milj. eiro no aizdevuma līdzekļiem. Pati par sevi šī summa spēj ievērojami “sasildīt” pilsētas ekonomiku. Jo tās ir gan darbavietas, gan atjaunota infrastruktūra. Tomēr man ir dziļa pārliecība, ka šāda veida investīcijām jākalpo vienam galvenajam uzdevumam – palielināt ekonomisko aktivitāti Rēzeknes teritorijā.

Tika rekonstruētas Komunālā un Maskavas ielas, uzbūvēti rūpniecības korpusi Viļakas ielā, kur radās jauni uzņēmumi, privātas investīcijas, darba vietas. Tomēr šādu projektu rezultātā pilsētai rodas papildu ienākumi, kuri atkal tiek izmantoti investoriem pievilcīgas vides uzlabošanai. Grūtākais ir pirmais solis, tad jau sistēma pati sevi iedarbina, un blakus pirmajiem uzņēmumiem parādās jauni, tiek dibināti klasteri un veidojas nozaru attiecības. Pašlaik Rēzekne ir gatava industriālai revolūcijai rūpniecības sektorā. Šajā ziņā mēs atrodamies “ražas vākšanas” posmā. Tūrismā mēs tikai sākam savu ceļu uz panākumiem. Ir uzbūvēts labs pamats – attīstās gājēju – Krasta iela, tiek labiekārtota Kovšu ezera zona, kā arī pilsētas parku teritorijas, un visbeidzot ir uzsākta viesnīcas kompleksa būvniecība pie ezera. Aktīvi iesaistās privātais bizness, – tiek būvēta izstāžu zāle pie pilskalna, tiek atvērti jauni restorāni. Ņemot vērā pandēmiju, var teikt, ka mūs gaida labs rezultāts. Bet tas būs, ja pašvaldība spēs mobilizēt privāto biznesu un iedvesmot uzņēmējus aktīvāk veikt ieguldījumus pilsētā. Tas arī ir mūsu galvenais uzdevums, bet šādas stratēģijas stiprā puse ir mērķu vienotība, privātā kapitāla un pašvaldības darbību koordinācija.

Jaunā gada gaidās īpaši sveicieni un sirsnīgākie novēlējumi mūsu uzņēmējiem, kuru ikdiena var šķist viegla un skaidra tikai no malas. Veiksmi visās jaunajās iecerēs un izturību konkurentu pilnajā cīņā. Neaizmirstiet par veselību, jo tā ir jūsu svarīgākais kapitāls!

Aleksandrs Bartaševičs, Rēzeknes pilsētas domes priekšsēdētājs pašvaldības laikrakstā “Rēzeknes vēstnesis”

0 Komentāru

Komentāri

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

*

Sazinies ar mums

Nosūtiet mums ziņu un mēs ar Jums sazināsimies.

Sūta
©2022 Rēzeknes valstspilsētas pašvaldība

Log in with your credentials

Forgot your details?