Piektdien izskanēs pirmais šā gada koncertieraksts Latgales vēstniecībā GORS – komponista Georgija Sviridova vokālā poēma “Pēterburga”, piedaloties pianistei Hertai Hansenai, Latvijas Nacionālās operas solistam Rihardam Milleram un mūzikas apskatniekam Orestam Silabriedim, kura stāsti iepazīstinās klausītājus ar Sviridova un cikla dzejas autora Aleksandra Bloka personībām, poēmas vēstījuma vēsturisko un sociālo kontekstu. Koncerts no Latgales vēstniecības GORS būs skatāms 19. februārī plkst. 18.00 GORS profilā sociālajā tīklā “Facebook”.

“Izcilā krievu komponista, liriķa un melodista Georgija Sviridova mūzika Latgales vēstniecībā GORS skanēs pirmo reizi. Lai arī publikai nebūs ļauts piedzīvot klātesamības sajūtu, tomēr ceru, ka arī attālinātajā vēstījumā mūzikas un dzejas vārsmu iedarbība būs ļoti spēcīga”, saka Latgales vēstniecības GORS Mākslinieciskā vadītāja Ilona Rupaine.

Cikls “Pēterburga” tapis daudzu gadu garumā un pabeigts 1995. gadā – trīs gadus pirms komponista aiziešanas mūžībā. Sviridovs izmantojis Bloka dzejoļus, kas sacerēti 20. gadsimta pirmajos 14 gados. Tīmeklī populārs ir cikla apraksts, kurā teikts – šajos sudrablaikmeta garīgo debesu un karašausmu pirmsnojausmas piesātinātajos tekstos ir viss Pēterburgas spektrs: pilsēta rēgs, pilsēta slepkava, padrūmās, monumentālās pompozitātes pilsēta, Pīķa dāmas, Raskoļņikova vieta, kur netrūkst kaislīgas mīlestības un lieliskas arhitektūras, kur tek iespaidīgā Ņeva un kur ir neatkārtojamas baltās naktis. Privāta intimitāte ciklā mijas ar galēji kāpinātu dramatismu. Ilgošanās un katastrofa ir cieši līdzās. Poēmas 40 minūtēs uzzinām visu par Pēterburgu un pašu galveno par pasaules kārtību.

Latvijas Nacionālās operas solists Rihards Millers un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas asociētā profesore, pianiste Herta Hansena, Georgija Sviridova vokālo poēmu “Pēterburga” pirmo un līdz šim vienīgo reizi atskaņoja 2019. gada 17. februārī kamermūzikas koncertā LNO Beletāžas zālē programmā “Pēterburga ziemā”. 2020. gadā apjomīgo opusu abi mūziķi ieskaņoja Latvijas Radio.

Vēlāk vokālās poēmas “Pēterburga” koncertieraksts būs pieejams GORS mājaslapas sadaļā “Koncertieraksti” (latgalesgors.lv/koncertieraksti), papildinot līdz šim uzkrāto koncertu un uzvedumu ierakstu arhīvu.

Informāciju sagatavoja Latgales vēstniecības GORS (SIA “Austrumlatvijas koncertzāle”) Mārketinga nodaļa

0 Komentāru

Komentāri

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

*

Sazinies ar mums

Nosūtiet mums ziņu un mēs ar Jums sazināsimies.

Sūta
©2022 Rēzeknes valstspilsētas pašvaldība

Log in with your credentials

Forgot your details?