Dzīvnieku patversmes tēma vienmēr raisa plašas diskusijas sabiedrībā. Parasti brīvprātīgo organizācijas, un tas ir taisnīgi, saņem pozitīvus darba vērtējumus, savukārt patversmēm reti kurš velta labu vārdu, it kā tajās strādātu cilvēki, kuri ir vienaldzīgi pret dzīvnieku likteni.

Iespējams, ka kritika bieži rodas tāpēc, ka cilvēki nesaprot, kā strādā patversmes. Ar ko tā atšķiras no tā dēvētajām “otrām mājām” dzīvniekiem, kas ir komercpatversme un pašvaldības pārziņā esoša patversme u.tml.

Situāciju skaidro SIA “Rēzeknes Namsaimnieks” vadītājs Pēteris Dzalbe: “Ir dažādas dzīvnieku patversmes. Piemēram, Daugavpilī tā ir pašvaldības uzņēmums un saņem tiešu pasūtījumu pakalpojumu izpildei pilsētas budžetā. Rēzeknē ir komercpatversme, t.i., mēs piedalāmies iepirkumos par konkrētu pakalpojumu sniegšanu noteiktā apjomā. Piemēram, pilsētas dome, izsludinot iepirkumu, analizē iepriekšējo gadu datus un nosaka maksimālu pakalpojumu apjomu katrā pozīcijā, tā veidojas kopsumma, ko pašvaldība ir gatava piešķirt dzīvnieku uzturēšanai, izķeršanai, ārstēšanai un eitanāzijai. Taču dzīvē mēdz būt dažādi, piemēram, ir nauda 50 dzīvnieku uzturēšanai, bet gadā to bija 70 vai gluži otrādi – 30. Līdz ar to mums jādomā gadu uz priekšu, kā ik mēnesi uzturēt patversmes infrastruktūru un tās darbiniekus.

Pēdējo gadu dati liecina, ka patversmē uzturētu dzīvnieku skaits ir samazinājies. Īpaši salīdzinājumā ar 2018., 2019. gadu un 2020. gada sākumu. Mūsu līguma ar Rēzeknes novadu termiņš ir beidzies, un jaunajā konkursā mēs neuzvarējām. Kad dzīvnieku bija krietni vairāk, Rēzeknes Dzīvnieku patversmē strādāja pieci cilvēki, patlaban atstājām trīs, un divus norīkojām darbam kapsētā. Iespējams, kādudien situācija mainīsies pretējā virzienā un mums būs nepieciešami papildspēki, bet pašlaik viss ir tā.

No sniedzamo pakalpojumu apjoma un uzvarām iepirkumos ir atkarīga arī patversmes attīstība. Rēzeknē cenšamies kļūt par tā dēvēto “no kill shelter” jeb patversmi, kurā tiek iemidzināts vien līdz 15 procentiem dzīvnieku. Runa ir par dzīvniekiem, kas cieš no neārstējamām slimībām, pārnēsā infekcijas, nav socializējami vai ir agresīvi pret cilvēkiem un bez izredzēm uzlabot uzvedību.

Nav noslēpums, ka dzīvnieks patversmē jāuztur 14 dienas, tālāk, ja nav nostiprināta sadarbība ar brīvprātīgo organizācijām, dzīvnieks visbiežāk tiek eitanizēts. Par laimi, Rēzeknē gan ar brīvprātīgajiem, gan ar plašsaziņas līdzekļiem sadarbība ir visnotaļ aktīva, pateicoties tai, gandrīz visi mūsu dzīvnieki atrod jaunas mājas.

Pie pozitīvām ziņām jāpiebilst arī, ka mums beidzot izdevās realizēt senu ieceri un uzbūvēt atsevišķu karantīnas telpu suņiem, kā prasa Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) normas. Tika sadalītas arī telpas kaķiem, izveidojot karantīnas un pēckarantīnas zonas. Visiem dzīvniekiem paplašināta būru un voljēru platība, vienīgais, vēl nav pabeigti darbi ar kaķu būriem metinātāja slimības dēļ. Tāpat esam ierīkojuši pastaigu vietu kaķiem, kur viņi var izvingrināt ķepas bez riska aizbēgt. Manuprāt, šīs pārmaiņas patversmē tiešām uzlabos klaiņojošo dzīvnieku uzturēšanas kvalitāti.

Dzīvnieku turētāji droši vien pamanīja veterināro pakalpojumu sadārdzinājumu, arī mēs jūtam, ka izdevumi šajā pozīcijā ir palielinājušies. Patversmes teritorijā ir veterinārā telpa. Vēlamies sakārtot dokumentāciju, saskaņot to ar PVD un reģistrēt veterināro pakalpojumu sniegšanas vietu patversmes vajadzībām, lai varētu veikt pamata procedūras uz vietas un nepakļaut dzīvniekus liekam stresam. Tas ir laika jautājums.

Nākamais solis attīstībā – “otro māju” telpu iekārtošana Rēzeknes Dzīvnieku patversmes pieaugušajiem kaķiem, t.i., tā būs vieta, kur kaķi nokļūs ar 15. uzturēšanās dienu, kā arī vieta, kurā izmitināsim mājas kaķus, kas nokļūst patversmē pēc saimnieka nāves. Būtībā, kā jau reiz biju teicis, veseliem mājas kaķiem nav ko darīt patversmē.

Šajā jautājumā paļaujamies uz brīvprātīgo atbalstu. Vēlētos, lai pie mums varētu nākt cilvēki, lai visi ziedojumi tiktu reģistrēti un rezultātā starp visiem procesā iesaistītajiem nostiprinātos sociāli atbildīga mijiedarbība. Esmu vairākkārt teicis un atkārtošu – esam atvērti sadarbībai un dialogam ar brīvprātīgajiem un organizācijām, kas palīdz un rūpējas par dzīvniekiem.”

0 Komentāru

Komentāri

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

*

Sazinies ar mums

Nosūtiet mums ziņu un mēs ar Jums sazināsimies.

Sūta
©2022 Rēzeknes valstspilsētas pašvaldība

Log in with your credentials

Forgot your details?