Latgales iela

Kad gada aukstākie mēneši jau ir pagājuši, aicinām doties pastaigās un baudīt pavasara saules pieskārienus dabā. Lai pastaigas nav garlaicīgas, esam sagatavojuši un apkopojuši interesantākās pastaigu vietas, kuras apmeklējot būs iegūti jauni iespaidi un pozitīvas emocijas.

Ieskaties mūsu izlasē un dodies!

7 interesantākās pastaigu vietas Rēzeknē

Koka mežģīņu parāde vecajā Rēzeknē

Līdz pat Otrajam pasaules karam Rēzeknes pilsētas dienvidu daļa bija blīvi apdzīvota un kopā ar Latgales ielas apbūvi veidoja dinamisku pilsētas centru. Taču, ja Latgales ielai vairāk raksturīga mūra un sarkano ķieģeļu apbūve, tad vairāk uz dienvidiem celtās privātmājas tika celtas no koka un atspoguļo reģiona 19./20. gs. mijas koka arhitektūras īpatnības. Māju būvniecību ietekmēja arī piederība tautībai. Rēzeknē tās ir gan latgaliešu, gan vecticībnieku, gan ebreju mājas. Unikāls kultūras mantojums ir atsevišķu māju logi. Vēsturiskie koka logailu noformējumi ir arhitektūras un amatniecības mantojums, tā laika meistaru prasmju apliecinājums.

Veco kapu noslēpumi

Pilsētas senākajā daļā atrodas Vecie jeb Purvīša ielas kapi, kas sastāv no trim – luterāņu, katoļu – poļu un pareizticīgo kapsētām. Pirmie apzinātie apbedījumi datēti ar 19. gadsimta sākumu, kaut gan kapsēta šajā vietā redzama jau 1778. gada pilsētas plānā. 20. gadsimta sākuma rakstos jau sastopams nosaukums “vecie kapi”. Pēdējie apbedījumi datēti ar laiku pēc Otrā pasaules kara, un pašlaik ir vien dažas kapu kopiņas, kas tiek apkoptas. Īpaši jāizceļ šeit atrodamie izcilā gleznotāja Vilhelma Purvīša ģimenes apbedījumi, kā arī akmens stēla ar poētisko uzrakstu – “Ceļiniek! Apstājies, apskaties, es biju tāds kā tu, tu būsi kā es.”

Leščinsku veco dzirnavu tilta apkārtne

Veco dzirnavu tilta apkārtne Rēzeknes upes tuvumā ir īpaši gleznaina un sevī slēpj daudzus pilsētas vēstures stāstus. Šajā vietā Leščinsku ģimenei piederēja dzirnavas, kuras uzbūvēja Gustavs Leščinskis. Tās bija vecākās dzirnavas Rēzeknē, tika uzceltas 1858. gadā. 1901. gadā tajās tika iebūvēta Latgalē pirmā ūdens turbīna. Diemžēl pašlaik no pašām dzirnavām nekas pāri nav palicis, tikai pamatīgi akmens pamati vēsta, ka šeit reiz bijis vecais tilts.

Keramikas rūpnīca

Ļoti skaistā vietā – Rēzeknes upes ielokā atrodas vecā keramikas rūpnīca, kur padomju gados tapa dažādi māla izstrādājumi, kas jau izsenis bija viena no reģiona vizītkartēm. Keramikas rūpnīca veidota uz veco dzirnavu pamatiem un savā struktūrā ir saglabājusi atsevišķus tās vaibstus. Lai gan pati rūpnīcas ēka jau sen slēgta un nav pieejama, taču šī apkārtne ir gleznaina un lieliski piemērota netraucētām pastaigām.

Vipingas vecās muižas parka burvība

Vipingas muižas zemes avotos pieminētas jau sen, un tām ir raiba vēsture. Kopš 16. gs. šeit atradies krogs, zemes ilgu laiku piederējušas grāfiem Borhiem. Vipingas muižas teritorija pilsētai pievienota vien 1919. gadā, pēc tam te izveidota bērnu patversme, vēlāk hipodroms un Lauksaimniecības skola. Teritorija pakāpeniski tika iekopta, muižas zemēs iekārtots parks. Padomju gados šeit tika realizēta ievērojama apbūve, uzcelta jauna slimnīca – divstāvu ēka ar stacionāru, dispanseru un ārstniecības kabinetiem. Lai gan no muižas ēkām vairs nekas nav saglabājies, tomēr parks, kas labiekārtots jau kopš 20. gs. 30. gadiem, ir palicis kā izcila pastaigu vieta.

Latgales ielas iekšpagalmu ģeometrija

Latgales iela ir viena no senākajām ielām Rēzeknē, arī viena no svarīgākajām Rēzeknes pilsētas transporta artērijām. Tajā daļēji saglabājusies pilsētai raksturīgā 19. gadsimta beigu apbūve. Daudzās 20. gadsimta sākumā izdotajās atklātnēs redzama bruģēta iela ar vienstāva un divstāvu namiem abās pusēs, daudzām bodītēm un amatnieku darbnīcām, kas izraibinātas ar neskaitāmām izkārtnēm. Vēl tagad vecāka gada gājuma rēzeknieši atceras, kā svētdienās pēc baznīcas apmeklējuma Latgales iela bija pilna ar pajūgiem, trokšņiem, tirgotājiem un pircējiem. Līdz mūsdienām ir saglabājušās vairākas pagājušā gadsimta sākuma sarkano ķieģeļu ēkas, kas savos iekšpagalmos glabā moderno laiku neskarto pagalmu ģeometriju.

Brīvības iela un vecā stacija

Brīvības iela Rēzeknē ir 777 metrus gara, 20. gadsimta sākumā tā bija Vakzāles iela, un šis ceļš veda tieši uz staciju “Rēzekne I”. 20.–30. gados uz šīs ielas atradās dažādas viesnīcas un izklaides vietas, tajā skaitā dažādi traktieri un tējnīcas. Brīvības ielā 14b savukārt atrodas pazīstamo pilsētas mecenātu Siņicinu un Marčenko ģimenēm piederējušās dzirnavas, kas salīdzinoši labā stāvoklī saglabājušās līdz mūsdienām. Turpinot ceļu pa Brīvības ielu stacijas virzienā, atklājas gan skats uz pilsētas ezeru, gan atsevišķiem vēsturiskās apbūves fragmentiem.

0 Komentāru

Komentāri

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

*

Sazinies ar mums

Nosūtiet mums ziņu un mēs ar Jums sazināsimies.

Sūta
©2022 Rēzeknes valstspilsētas pašvaldība

Log in with your credentials

Forgot your details?