20. gadsimta sākumā latgaliešu politisko, kultūras un sabiedrisko darbinieku vidū bija maz sieviešu, tomēr starp tām jāizceļ Valerija Seile (1891–1970). Šogad pieminam viņas 130. jubileju un tai par godu Rēzeknē plānotas vairākas aktivitātes.

Rēzeknes pilsētas pašvaldības aģentūra „Rēzeknes Kultūras un Tūrisma centrs” ir izveidojusi darba grupu, kuras mērķis ir izstrādāt jaunu nolikumu un atjaunot “Valerijas Seiles balvu”. Tā būs kā Rēzeknes pilsētas domes apbalvojums novadpētniecībā Rēzeknes pilsētā vai Rēzeknes novadā.

Pašlaik norisinās darba grupas sanāksmes, kurās piedalās domes vadības pārstāvji, aģentūras darbinieki, Rēzeknes Centrālās bibliotēkas, Latgales Kultūrvēstures muzeja, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas pārstāvji. Ar balvu plānots plānots paust atzinību veiksmīgākajiem novadpētniecības projektu autoriem un īstenotājiem, lai veicinātu muzeju, bibliotēku, izglītības iestāžu, novadpētnieku interesi un aktivitāti Latgales kultūrvēsturiskā mantojuma apgūšanā un popularizēšanā. Balvas kopējais fonds ir 1000 eiro (to varēs sadalīt starp vairākiem pretendentiem, kurus izvēlēsies speciāli izveidota žūrija, kuras sastāvā būs septiņi kultūrvēsturiskā mantojuma jomas speciālisti, kultūras un izglītības iestāžu/organizāciju, kā arī domes pārstāvji). Tuvākajā laikā nolikums tiks izstrādāts, apstiprināts domes sēdē un izsludināts pats konkurss.

No 15. maija līdz 13. jūnijam Latgales Kultūrvēstures muzejs rīko tematisko izstādi “Politiķei, pedagoģei un sabiedriskajai darbiniecei Valerijai Seilei 130”. Atzīmējot izcilās pedagoģes, politiķes, sabiedriskās darbinieces jubileju, muzejā būs apskatāma tematiska izstāde, kurā varēs sajust laiku, kad dzīvoja un darbojās izcilā latgaliete, kā arī iepazīties ar viņas devumu un atstāto kultūrvēsturisko mantojumu. Ja muzejs aizvien vēl būs slēgts apmeklētājiem, tiks piedāvāta izstādes virtuālā versija. Savukārt Rēzeknes Centrālā bibliotēka gatavo virtuālo izstādi, kura būs skatāma bibliotēkas mājaslapā. Tajā būs apkopota biogrāfiskā un bibliogrāfiskā informācija no bibliotēkas elektroniskā kataloga, novadpētniecības datu bāzes un elektroniskajiem resursiem.

Jāatgādina, ka 1918.–1920. gadā V. Seile strādāja par Rēzeknes apriņķa skolu inspektori. Tad bijusi Daugavpils Valsts skolotāju institūta dibinātāja un direktore (1923–1940). Vēlāk bijusi krievu valodas skolotāja Rēzeknes valsts ekonomiskajā tehnikumā (1940–1941), vēstures skolotāja Rēzeknes Valsts skolotāju institūtā (1941–1944) un Rēzeknes latviešu vidusskolā (1944–1946). tad strādājusi Rīgā, kur pavadījusi arī mūža nogali. Apbedīta Daugavpils Katoļu kapos. Rēzeknē ir Valerijas Seiles iela, kuras 38. namā viņa dzīvoja.

0 Komentāru

Komentāri

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

*

Sazinies ar mums

Nosūtiet mums ziņu un mēs ar Jums sazināsimies.

Sūta
©2022 Rēzeknes valstspilsētas pašvaldība

Log in with your credentials

Forgot your details?