Pirms mācību gada sākuma 24. augustā notika Rēzeknes valstspilsētas domes Izglītības pārvaldes vadītāja Arnolda Drelinga preses konference. Viņš pastāstīja par to, kā izglītības iestādes gatavojas sagaidīt savus audzēkņus klātienē.

Pirmkārt, A. Drelings atgādināja, ka pēdējā pusotra gada laikā mācības skolās galvenokārt notika attālināti. Šī ir laba, bet sarežģīta pieredze, un pašlaik Rēzeknes izglītības iestādes jau pilnībā gatavas uzsākt jauno mācību gadu klātienē. Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) galvenās prasības – ievērot drošības pasākumus un elastīga mācību procesa principus. Atbildību par lēmumu pieņemšanu uzņemas katras atsevišķas skolas vadība un pašvaldība. Tā kā katrai skolai ir sava specifika, nekādu īpašu instrukciju no IZM nebūs, katrai izglītības iestādei patstāvīgi jāizstrādā un jāorganizē iekšējā darba kārtība, lai mācību gads būtu rezultatīvs un maksimāli drošs. Pašvaldībai no savas puses jāizstrādā rīcības vadlīnijas gadījumam, ja saslimstības rādītāji sāks augt.

Apmeklējot tikšanos Latvijas Pašvaldību savienībā, kur tika apspriesta gatavošanās jaunajam mācību gadam, A. Drelings akcentēja septiņus pamata punktus, kas palīdzētu sabiedrībai veiksmīgi startēt šajā jomā. Tā ir vakcinācija, testēšana, visu higiēnas normu pareiza ievērošana, saslimšanas gadījumu operatīva konstatēšana, kontaktpersonu noskaidrošana, telpu vēdināšana un tā dēvēto “burbuļu”, t.i., grupu organizēšana skolā vai PII tā, lai tās iespēju robežās mazāk komunicētu/mijiedarbotos.

Gatavošanās 1. septembrim

Veicot skolu apgaitu, Izglītības pārvaldes vadītājs norādīja, ka tehniski un fiziski visas mācību iestādes ir gatavas uzņemt audzēkņus. Skolās viss ir izmazgāts, iztīrīts un izremontēts.

Augusta pēdējā nedēļa bija ļoti svarīga sagatavošanās procesa daļa, jo bija jāapkopo dati un jāapzina, kam ir sertifikāti par vakcinācijas/pārslimošanas faktu un kam būs jāveic tests utt. Testēšanai izvēlēta Centrālā laboratorija un sadarbībā ar to turpmāk tiks noteikta konkrēta nedēļas diena, kad tiks veikta audzēkņu, pedagogu un tehniskā personāla obligātā testēšana.

Dati uz augusta nogali liecina, ka izglītības iestāžu vadībā, tostarp PII, bija vakcinēti 18 no 19 cilvēkiem. Kopā pilsētā 55 procentiem pedagogu ir vakcinācijas/pārslimošanas faktu apliecinošs sertifikāts. Ja skata tieši pedagogus un tehnisko personālu, šajā grupā 62 procentiem pedagogu un 45 procentiem tehniskā personāla ir minētais sertifikāts.

Analizēt statistikas datus par audzēkņiem, kuriem ir vakcinācijas/pārslimošanas faktu apliecinošs sertifikāts, patlaban grūti, taču ir informācija, ka 21 procentam izglītojamo Valsts 1. ģimnāzijā ir šāds dokuments.

Tā kā vakcinācija nav obligāta, tie, kuriem nav vakcinācijas/pārslimošanas faktu apliecinoša sertifikāta, ik nedēļu veiks Covid-19 testu. Daudzi vecāki interesējas, vai pilsētas skolu audzēkņi varēs ar skolā veiktā testa negatīvu rezultātu apmeklēt interešu izglītības programmu nodarbības (piemēram, pulciņus ARPC “Zeimuļs”, treniņus sporta skolā u. c.), neveicot testu atkārtoti. Jā, šāda iespēja būs. Turklāt testēšana skolās notiks par valsts budžeta līdzekļiem.

Klašu komplektēšana

Apkopojot datus par skolām, varam konstatēt, ka mācības 1. klasē šogad uzsāk ap 360 skolēniem, kas ir mazliet vairāk nekā pērn. Runājot par pirmo klašu komplektāciju saskaņā ar domes sēdē pirms kāda laika apstiprinātajiem normatīviem, jānorāda, ka izglītības iestādes ir tikušas galā ar šo uzdevumu. Saņēmām paziņojumus no Rēzeknes Sākumskolas, Valsts poļu ģimnāzijas, 2. un 5. vidusskolas par to, ka tās var nokomplektēt nepieciešamo paralēlklašu skaitu un izpildīt normatīvus, bet tajās ir uzņemts mazliet vairāk pirmklasnieku. Līdz ar to bija nepieciešama Izglītības pārvaldes atļauja vai nu klašu komplektēšanai ar lielāku audzēkņu skaitu, vai nu papildklases formēšanai.

Ar desmitajām klasēm situācija ir citādāka. Noteiktas komplektēšanas grūtības radās 2. un 4. skolā (tālmācību programma), kā arī poļu ģimnāzijā.

Par pedagoģisko sastāvu

Izskanēja jautājums, vai Rēzeknē ir pedagogu trūkuma problēma. A. Drelings norādīja, ka šī problēma vairāk ir aktuāla Rīgai un tai tuvākajiem rajoniem. Rēzeknē nav skolotāju deficīta, kaut gan varētu atslogot, piemēram, matemātikas un fizikas pedagogus. Jāpiebilst, ka pedagoģiskā sastāva vidējais vecums pārsniedz 50 gadus, un tas nozīmē, ka nāks paaudžu maiņas laiks, un tad, iespējams, Rēzeknē sajutīsim jauno speciālistu trūkumu. Pašlaik izglītības jomā vakanču nav.

Par Izglītības un zinātnes ministrijas galvenajām prasībām, mācoties klātienē, lasiet pašvaldības izdevuma “Rēzeknes vēstnesis” 28. augusta numurā.

0 Komentāru

Komentāri

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

*

Sazinies ar mums

Nosūtiet mums ziņu un mēs ar Jums sazināsimies.

Sūta
©2022 Rēzeknes valstspilsētas pašvaldība

Log in with your credentials

Forgot your details?