Rēzeknes upe ir viens no svarīgākajiem elementiem, kas veido pilsētas vizuālo tēlu, sevī ietverot arī lielu potenciālu tālākai attīstībai. Jau šobrīd gājēju promenāde gar  upi ir kļuvusi par iecienītu pastaigu vietu gan vietējiem iedzīvotājiem, gan pilsētas viesiem, kļūstot par neatņemamu pilsētas pastaigu, sporta un aktīvās atpūtas sastāvdaļu.

Lai nākotnē padarītu šo pilsētas daļu saistošāku tās apmeklētājiem, 2019. gadā Rēzeknes Tūrisma attīstības centrs izsludināja konkursu “Vides objekta dizaina izstrāde Rēzeknes gājēju promenādē gar Rēzeknes upi”, kura mērķis bija rast ideju un veidot laikmetīgu, vizuāli izteiksmīgu vides objektu gājēju promenādē gar upi, respektējot pilsētvidi un vienlaikus radot oriģinālu, Rēzeknes tēlam atbilstošu vides objektu. Konkursa darbu izvērtēšanas rezultātā, visaugstāk tika novērtēts autora Valda Majevska darbs „Ūdens pods”, kas tika pozicionēts kā modernā stilistikā veidota atsauce uz Latgales keramikas mantojumu, izmantojot vienu no populārākajām Latgales keramikas saimniecības trauku formām.

Latgales keramika laika gaitā ir izveidojusies par vienu no Latvijas tradicionālās kultūras zīmēm, ar kuru tiek asociēts reģions un tā kultūrvēsturiskais mantojums – tā ir labi atpazīstama un kalpo kā Latgales vizītkarte. Tāpēc konkursa darbu izvērtēšanas komisija novērtēja arī darba sasaukšanos ar pilsētas un reģiona kultūras mantojumu, jo Latgalē, t.sk. arī Rēzeknes apkārtnē ir saglabājušās spēcīgas podnieku tradīcijas. Tikpat svarīga bija arī idejas ilgtspējība, tā kā izvēlētā tēma varētu būt par pamatu iespējai turpināt šādas tematikas vides objektu uzstādīšanu arī turpmāk, par pamatu izmantojot dažādas Latgales tradicionālās podniecības formas, piemēram, daudzžuburu svečturi u.c.. Konkrētā objekta gadījumā autors izvēlējās nevis kopēt ierasto formveidi, faktūru, bet gan apspēlēt to, radot mūsdienīgu veltījumu tradīcijām, tāpēc arī vides objekts veidots kā lielizmēra stilizēts ūdens pods, kas papildināts ar tekoša ūdens elementu.

Oficiālais ideju konkursa noslēgums bija tikai sākums. Nākamais solis bija atbilstošas vietas izvēle, vides izvērtēšana, kā rezultātā, objektam tika izraudzīta vieta netālu no gājēju tiltiņa, iepretim t/c “Rimi”. Lai īstenotu ieceri ar tekošu ūdeni, tika izvēlēts izmantot esošo drenāžas cauruli, vienlaikus vides infrastruktūras defektu pārvēršot par efektu. Tika sastādīts arī labiekārtošanas darbu projekts, lai izveidotais “Ūdens pods” atrastos sakārtotā un diennakts tumšajā laikā labi apgaismotā vietā.

Līdz ar rudens iestāšanos, jaunais vides objekts beidzot ir ieradies savā vietā un Rēzeknes upes krastos ir gatavs priecēt ikvienu garāmgājēju. Ceram, ka jaunais “Ūdens pods” būs ne vien redzams atgādinājums par mūsu kultūrvēsturisko mantojumu un tradīcijām, bet arī jauns impulss piepildīt pilsētvidi ar kvalitatīvu un jēgpilnu vides mākslu, kas neapšaubāmi rada patīkamu vidi pašiem pilsētniekiem, kā arī tūristus piesaistošas, interesantas vietas.

Rēzeknes Tūrisma attīstības centrs

0 Komentāru

Komentāri

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

*

Sazinies ar mums

Nosūtiet mums ziņu un mēs ar Jums sazināsimies.

Sūta
©2022 Rēzeknes valstspilsētas pašvaldība

Log in with your credentials

Forgot your details?