Šogad ikgadējais “Tiņanova rudens Rēzeknē”, kas veltīts zinātnieka un rakstnieka Jurija Tiņanova 127. gadadienai, ir iekļauts starptautiskas nozīmes projektā “Memo History”, kuru finansē ES programma “Eiropa pilsoņiem”.

Jau Cicerons  savā darbā “De officiis” ir  teicis, ka cilvēki atšķiras no dzīvniekiem ​​saprāta dēļ, jo viņi redz lietu cēloņus un cieši savieno pagātni un nākotni ar tagadni.

Sebastians Vilars Rodrigess 2008. gadā rakstīja: “Eiropa nomira Aušvicā. Aušvicā mēs nogalinājām sešus miljonus ebreju… Aušvicā mēs dedzinājām mūsu kultūru, domāšanu, radošumu un talantu”. Šodien mēs nepārtraukti investējam, aicinot atcerēties un neaizmirst pagātni, taču pārāk bieži riskējam nonākt retorikā un tikt apdullināti no pārmērīga “trokšņa’, tāpēc ir svarīgi atrast  īstos vārdus, kā to pateikt un, galvenokārt, izskaidrot.

Projekts “Memo History” ievada jaunos eiropiešus citā pasaulē, nododot viņiem vienkāršo cilvēku dažādās atmiņas, izmantojot autentisku stāstu, kura pamatā ir līdzdalība. Mūsu senči dzīvoja totalitārajās sistēmās, un teritorijas mūsu pilsētās un ap tām bija ebreju masveida iznīcināšanas vietas. Lietuvu, Latviju un Rumāniju iznīcināja nacistu un padomju totalitārisms, un daudzas ebreju kopienas tika iznīcinātas Ķēdaiņos, Rēzeknē, Jašos. Itālijas Kampaņjā (Campagna) arī bija koncentrācijas nometne. Mēs izplatām ne tikai vēstures faktus, bet iepazīstinām ar reālu cilvēku  ciešanu, nāves, altruisma un pestīšanas stāstiem.

ES programmas “Eiropa pilsoņiem”, projektu “Memo History” (618344-CITIZ-1-2020-1-LV-CITIZ-REMEM) īsteno četras Eiropas organizācijas: Rēzeknes Nacionālo biedrību kultūras nams, (vadošais finansējuma saņēmējs – Rēzeknes valstspilsētas dome), asociācija “Teatro dei Dioscuri” (Kampanja, Itālija), Ķēdaiņu Reģionālais muzejs (Lietuva) un Jašu Bērnu daiļrades pils (Rumānija).

Projekta mērķi – padziļināt informētību par ES vēstures apzināšanu un saglabāšanu, par  tās  vērtībām, sekmēt izpratni par tās daudzveidību un tautu labklājību, atbalstot demokrātisku sabiedrības līdzdalību diskusijās un pārdomās; veicināt informācijas un saziņas tīklu izveidi sadarbības partneru starpā, sociālās un starpkultūru līdzdalības un brīvprātīgā darba iespēju attīstībā.

Partnervalstīs jau notika projekta aktivitātes: 2021. gada maijā Itālijā, Kampaņjā tika organizēts Starptautiskais teātru festivāls “Il Gerione”,  kas bija orientēts uz audzināšanas un sociālā rakstura jautājumiem – “Nākotnes atmiņas – atcerēties vakar, dzīvot šodien, celt rītdienu”. Vasarā notika pasākumi Rumānijas pilsētā Jaši. Savukārt, Rēzeknes (Latvija) un Ķēdaiņu (Lietuva) puses, apvienojot spēkus, uzņem projekta partnerus un rīko aktivitātes šī gada oktobrī. Rēzeknē projekta aktivitātes savijas ar ikgadējo pasākumu “Tiņanova rudens Rēzeknē”. Šogad, ņemot vērā projekta tēmu, skatītāji tiks aicināti ielūkoties dziļāk pagātnē, kas ir tik atšķirīga, cik atšķirīgi ir dažādu cilvēku likteņi, kuru stāsti tika pētīti projekta dalībnieku radošajos meklējumos.

Programma

17. oktobrī:

plkst. 11.00-13.00 – interaktīva izrāde “Dzīvais ebreju kvartāls” (teātris “Joriks”, Rēzekne, Latvija) vecajā tirgū un Rēzeknes Zaļajā sinagogā;

plkst. 14.45-15.30 – izrāde “Izmisuma vilciens – TĀ SVĒTDIENA” (Jauniešu teātris, Jaši, Rumānija) Rēzeknes Nacionālo biedrību kultūras namā, Atbrīvošanas alejā 97;

plkst. 16.00-16.45 – īsfilmas “Cits stāsts” (Kampaņja, Itālija) reklāmas video prezentācija un izstādes apskate – Rēzeknes Nacionālo biedrību kultūras namā, Atbrīvošanas alejā 97;

plkst. 17.00-18.00 – izrāde „Annas Frankas dienasgrāmata”  (teātra „Joriks” jauniešu studija, Rēzekne, Latvija) – Rēzeknes Nacionālo biedrību kultūras namā, Atbrīvošanas alejā 97.

18.oktobris – Jurija Tiņanova dzimšanas  diena

Ņemot vērā īpašo situāciju, aicinām visus J.Tiņanova literārā mantojuma cienītājus aktīvi piedalīties akcijā „Dāvināsim viņam ziedus”.

J.Tiņanova piemineklis atrodas Atbrīvošanas alejā 94. Nāciet individuāli vai kopā ar ģimeni, klasesbiedriem, skolotājiem nolikt ziedus un svecītes slavenajam novadniekam.

Ar savām foto atmiņām dalieties sociālajos tīklos un atsūtiet tās uz e-pastu: rezeknenbkn@gmail.com.

Foto akcijas dalībnieku darbi tiks publicēti Rēzeknes Nacionālo biedrību kultūras nama sociālajos medijos, turklāt oriģinālākie foto tiks publicēti Rēzeknes avīzēs un tiks apbalvoti.

Rīkotājs – Rēzeknes Nacionālo biedrību kultūras nams, Atbrīvošanas aleja 97, Rēzekne. Papildinformācija pa tālruņiem: 646 22182, 26492902, 22841213.

Ieeja uz visiem pasākumiem bez maksas. Pasākumos iekštelpās tiks ievēroti Covid-19 izplatības ierobežošanas noteikumi, pieaugušajiem nepieciešams vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts un personu apliecinošs dokuments.

Informāciju sagatavoja Svetlana Semeņaka, Rēzeknes Nacionālo biedrību kultūras nama direktore

0 Komentāru

Komentāri

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

*

Sazinies ar mums

Nosūtiet mums ziņu un mēs ar Jums sazināsimies.

Sūta
©2022 Rēzeknes valstspilsētas pašvaldība

Log in with your credentials

Forgot your details?