Līdz ar vasaras beigām tūrisms Rēzeknē neapstājas. Paliek vēl vairākas viesu kategorijas, kas turpina ciemoties mūsu pilsētā, katrs ar saviem mērķiem – tie var būt gan darījumu braucieni, ekskursijas, koncertu un kultūras pasākumu apmeklēšana, tranzīta tūrisms, gan arī vienkārši Latvijas iedzīvotāji, kuri vēlas pavadīt nedēļas nogali ārpus mājām. Pieredze liecina, ka tam par šķērsli var būt tikai pilnīgs “lokdauns”.

Savukārt, ja atskatāmies uz vasaru, – kāda tā bija? Svelmaina un vienkārši silta, aktīva un daļēji ar ierobežojumiem, bet viennozīmīgi – pozitīva. Visi nepacietīgi gaidīja vasaras sezonu ne tikai laikapstākļu dēļ, – cilvēki vēlējās apmeklēt skaistus pasākumus, kas mūsu pilsētā jau kļuvuši tradicionāli, gribēja vērot jaunu objektu atklāšanu un, protams, uzņemt viesus, ar kuriem visā tajā dalīties.

Maija vidū Rēzeknes Tūrisma attīstības centrs organizēja tradicionālo Aktīvā tūrisma dienu, par kura norises vietu apzināti tika izvēlēta jaunā promenāde gar upi, tādējādi simboliski iezīmējot sākumu šīs jaunās teritorijas izmantošanai kultūras un tūrisma mērķiem. Lai sarūpētu papildu saturu jaunajam pastaigu maršrutam, neskaitot uzrakstu “Rēzekne” un trīs fotorāmjus, tika izveidots jauns tūrisma produkts – interaktīvā spēle “Pret straumi“, ko var spēlēt, izmantojot mobilo lietotni. Spēle satur vēsturiskus faktus par Rēzekni, orientēšanās elementus, interesantus faktus par upes biotopiem un dažādus uzdevumus spēlētājiem. Šis piedāvājums kļuvis par lielisku iespēju tūristiem un pašiem rēzekniešiem lietderīgi pavadīt laiku un iepazīt pilsētu ierobežojumu laikā, kad bija slēgti visi muzeji, koncertzāles un citas pasākumu vietas.

Tāpat, rūpējoties par informācijas pieejamību, tika atjaunota pilsētas tūrisma vietne (rezekne.lv/turisms) un ceļotāju ērtībai izveidotas interaktīvas kartes ar visiem Rēzeknes apskates objektiem, kā arī ar pastaigu un velomaršrutiem, kas bija visnotaļ pieprasīti periodā, kad bija pieejamas tikai āra aktivitātes, gluži tāpat kā audiogids pa Rēzekni trīs valodās.

Kad tika atļauts apmeklēt objektus iekštelpās un sāka strādāt āra terases, atkal pārorientējām tūrisma piedāvājumu. Lai maksimāli atbalstītu uzņēmējus tūrisma un sabiedriskās ēdināšanas nozarē un piesaistītu tiem viesus, sadarbībā ar Rēzeknes novadu uzsākām apceļošanas akciju “No Rāznas līdz Lubānai”, kur galvenais uzsvars likts jau uz muzeju, atpūtas objektu, privātu saimniecību, degustāciju apmeklēšanu, ekspozīciju apskati, u.tml. Parasti šādas akcijas stipri motivē ilgāk palikt noteiktā teritorijā, apskatot un apmeklējot iespējami vairāk objektu.

Gastronomiskais tūrisms arī ir ļoti populārs gan Eiropā, gan Latvijā. Atbraucot uz citu valsti vai pilsētu, vienmēr ir interesanti izgaršot vietējās kulinārās īpatnības. Tāpēc mums prieks, ka septembrī, Miķeļdienā, mums izdevās aktualizēt un iepazīstināt plašāku rēzekniešu loku ar 2020. gadā izstrādāto gastronomisko piedāvājumu “Izgaršo Rēzekni caur grūbām”, kurā apvienojās sešas pilsētas kafejnīcas un restorāni, piedāvājot īpašus ēdienus no pērļu grūbām. Esam gandarīti, ka tagad arī Rēzeknei ir sava gastronomiskā īpatnība.

Lai piesaistītu Latvijas un Rēzeknes iedzīvotāju uzmanību, sadarbībā ar plašsaziņas līdzekļiem sākām veidot TOP 7 apkopojumus: “7 Rēzeknes tiltu stāsti”, “7 Instagramīgas vietas Rēzeknē”, “7 neparastu pastaigu vietas”, “7 lietas, ko var pieredzēt tikai Rēzeknē”, “7 vecākās ēkas Rēzeknē” – šādus piedāvājumus papildināsim arī turpmāk. Jāmin arī izveidotie tematiskie piedāvājumi ģimenēm ar bērniem, jauniešiem, aktīvās atpūtas cienītājiem un, protams, sezonas piedāvājumi, – cilvēkiem patīk izmantot jau gatavu materiālu.

Runājot par tūristu sastāvu, arī šovasar saglabājās pērnā gada pandēmijas tendence, proti, pilsētas viesu vairums bija Latvijas iedzīvotāji. Tūrisma informācijas centru vasarā apmeklēja vairāk nekā 2500 cilvēku – pamatā individuālie tūristi, un tikai 10 procenti no kopskaita bija ārzemju ceļotāji (pārsvarā igauņi). Bez šaubām, šis rādītājs ir krietni zemāks, nekā pirms pandēmijas. Aktīvākais mēnesis bija augusts, – 985 apmeklētāji. Tika novadītas 37 ekskursijas pa pilsētu.

Viesnīcu sektorā vasara arī bija aktīvākais gada periods – no maija līdz septembrim Rēzeknē izmitināti 9713 viesi, kas ir par 200 cilvēkiem vairāk nekā tajā pašā periodā 2020. gadā, taču diemžēl par 30 procentiem mazāk nekā 2019. gadā – pirms pandēmijas. Lielākais piepildījums bija vērojams augustā. Ārzemju tūristu daļa viesnīcās bija mazliet lielāka – 16 procenti (pirms pandēmijas – 46 procenti). Ja skatām situāciju pa valstīm, šovasar Rēzeknē visvairāk viesojās ceļotāji no Vācijas un Lietuvas, kuriem ar nelielu starpību seko Igaunija, tad Polija un Krievija. Būtībā prioritārās valstis ir tās pašas, vien tās mainījās vietām un diemžēl tūristu skaits ir manāmi sarucis.

Patlaban kultūras un tūrisma jomas pārstāvji vairāk par visu vēlas, lai būtu iespēja strādāt ar pilnu jaudu, t.i., uzņemt viesus, priecēt viņus un atvērt jaunus sava potenciāla apvāršņus, un tas viss, protams, neapdraudot cilvēku veselību. Ļoti ceram, ka šie laiki pienāks jau drīz!

Informāciju sagatavoja Jeļena Kijaško, Rēzeknes Tūrisma attīstības centrs

0 Komentāru

Komentāri

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

*

Sazinies ar mums

Nosūtiet mums ziņu un mēs ar Jums sazināsimies.

Sūta
©2022 Rēzeknes valstspilsētas pašvaldība

Log in with your credentials

Forgot your details?