Bartaševiča portrets domes zālē

Kamēr gandrīz visās Latvijas pašvaldībās no 1. februāra vēl vairāk palielinās apkures cenas, dažviet pat par 60%, vienā no lielākajām vietvarām – Rēzeknē – no šodienas tās samazinās par 13%. Līdz ar cenu samazinājumu Rēzeknē šobrīd ir lētākais siltumenerģijas tarifs Latvijā. Rēzeknes domes priekšsēdētājs Aleksandrs Bartaševičs uzskata, ka tā ir gan veiksme, gan pārdomāta stratēģija.

Daudzās Latvijas pašvaldībās no šodienas, 1. februāra, pieaug siltumenerģijas tarifi. Jūrmalā par 8,5%, sasniedzot 69,97 eiro/MWh, Salaspilī palielinās par 26,6%, kamēr Daugavpilī novērots daudz dramatiskāks kāpums – 64,4%, un šobrīd Daugavpils iedzīvotājiem par siltumu jāmaksā jau 93,65 eiro/MWh. Tikmēr vienā no lielākajām Latvijas vietvarām – Rēzeknē – tarifs samazinās par 13,2%, tādējādi rēzekniešiem par siltumu jāmaksā 41,16 eiro/MWh.

Rēzeknes domes priekšsēdētājs Aleksandrs Bartaševičs to sauc par pārdomātu stratēģiju, kurai pievienota veiksme. “Dome jau no 2009. gada strādā, lai dabūtu normālu energosistēmu Rēzeknē,” min Bartaševičs. Viņš skaidro, ka pirms tam esošā sistēma nebija efektīva, tāpēc nācies to mainīt, lai gan domei, gan iedzīvotājiem siltumenerģijas rēķini būtu zemāki.

“Pirmkārt, nolēmām dibināt koģenerācijas stacijas uz dabasgāzes,” stāsta priekšsēdētājs. Stacijā tiek ražota gan elektrība, gan siltums, tādējādi nodrošinot efektīvāku līdzekļu patērēšanu. Pēdējais siltumenerģijas tarifa samazinājums bijis iespējams tieši ražotās elektrības sadārdzinājuma dēļ.

“Tirgotā elektrība ir par tirgus cenu, kas, kā zināms, šobrīd ir diezgan augsta, tas nozīmē atvieglojumu siltumenerģijas tarifam,” norāda Bartaševičs.

Priekšsēdētājs arī pauž, ka Rēzeknes dome arvien vairāk domā par pāreju uz zaļās enerģijas veidiem. Ar Eiropas Savienības struktūrfondu finansējumu, Rēzeknē tika uzbūvēta šķeldas katlumāja. “Tas ir lētāks un dabai draudzīgāks siltumenerģijas ražošanas veids,” piemetina Bartaševičs.

Līdz gada beigām Rēzeknē tiks pabeigta vēl viena šāda katlumāja. Kad tā tiks pabeigta, Rēzeknes pilsēta būs pilnībā pašpietiekama, runājot par centrālo apkures nodrošināšanu iedzīvotājiem. “Pie maziem mīnusiem varēs izmantot tikai šķeldu katlumājās un koģenerācijas stacijā saražoto siltumenerģiju,” pauž Bartaševičs, tādējādi samazināsies vajadzība pēc dabasgāzes, kā arī kopējās siltumenerģijas izmaksas iedzīvotājiem un domei.

Papildus pārdotajai elektrībai šī brīža zemo tarifu ļāvis sasniegt arī pirms nepilna pusotra gada noslēgtais līgums ar AS “Latvijas gāzi” par fiksēto tarifu.

“Protams, bija periodi, kad maksājām vairāk par gāzi, nekā konkrētajā brīdī bija tirgus cena, taču šobrīd mūsu maksa sanāk ievērojami zemāka,” iezīmē Bartaševičs.

Viņš gan ir bažīgs, runājot par tarifiem nākotnē. Jau martā tarifs pavisam minimāli pakāpsies – šī brīža 41,16 eiro vietā par megavatstundu būs jāmaksā 42,8 eiro. Bartaševičs atklāj, ka dome seko līdzi tirgus tendencēm, lai atrastu izdevīgāko brīdi, lai noslēgtu jaunu līgumu par dabasgāzes iepirkumiem. “Skatāmies uz tirgus situāciju, lai pamanītu lētāko cenu – iespējams, vasarā,” secina priekšsēdētājs.

Vienlaikus viņš ir bažīgs par elektrības cenu kāpumu. “Jūs saprotiet, to dome nevar ietekmēt, ja saglabāsies esošā situācija, budžetā veidosies 3 miljonu eiro iztrūkums,” norāda Bartaševičs.

Viņš cer, ka valdība nevilcināsies ar atbalsta mehānismiem arī pašvaldībām, jo ne tikai iedzīvotājiem šajā situācijā ir nepieciešama palīdzība – arī vietvarām var rasties finansiālas problēmas, nomaksājot elektrības rēķinus.

Juris Jurāns, tvnet.lv žurnālists

0 Komentāru

Komentāri

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

*

Sazinies ar mums

Nosūtiet mums ziņu un mēs ar Jums sazināsimies.

Sūta
©2022 Rēzeknes valstspilsētas pašvaldība

Log in with your credentials

Forgot your details?