Aleksandrs Bartaševičs sēd savā kabinetā

Otrdien, 5. aprīlī Rēzeknes valstspilsētas domes priekšsēdētājs Aleksandrs Bartaševičs līdz ar citiem Latgales pašvaldību vadītājiem Daugavpilī tikās ar Latvijas Valsts prezidentu Egilu Levitu. Savā uzrunā A.Bartaševičs aicināja valdību, piedāvājot konkrētus risinājumus, mazināt cenu kāpuma slogu iedzīvotājiem un pašvaldībai: “Latvijas pašvaldību galvenais uzdevums ir rūpēties par savas teritorijas iedzīvotājiem un pildīt likumā noteiktās funkcijas. Bez situācijas dziļas analīzes un konstatācijām mēģināšu runāt par tiem pasākumiem, kas, manuprāt, var mīkstināt pašlaik radušās krīzes norisi un sekas. Tāpēc šoreiz vēlos vērst uzmanību ne jau uz bēgļu tēmu, jo šajā ziņā pamatā viss ir daudz maz skaidrs un valsts kompensācijas mehānismi darbojas vai darbosies labi. Ir aktualizējušās arī citas problēmas, kas var būt ar tālejošām smagām sekām, ja tām netiks pievērsta operatīva un pienācīga uzmanība.

Lielākās rūpes un uztraukums ir par krīzi enerģētikā. Gāzes cenas ir strauji palielinājušās. Rēzeknē siltumapgādes tarifs tik strauji pieaugs, ka bez valdības atbalsta mēs nespēsim atrisināt problēmas, kas radušās dabasgāzes cenu pieauguma dēļ.

Visās pašvaldībās vērojams straujš šī tarifa kāpums, tādēļ valdībai būtu jāsper šādi soļi:

  • pirmkārt, jāsaglabā valsts atbalsts apkurei siltumu ražojošiem uzņēmumiem kompensāciju izdevumiem, kas ir virs 68 eiro par megavatstundu, kā tas ir pašlaik;
  • otrkārt, jānodrošina bezmaksas izmešu kvotas fosilam kurināmajam visam uzņēmumos saražotajam siltumam, kas paredzēts apkurei. Kādreiz arī tāda prakse eksistēja;
  • treškārt, programmās pārejai uz nefosilajiem siltuma avotiem palielināt fondu atbalsta intensitāti līdz 85% un daļu no summas virzīt uz centralizētās siltumapgādes sistēmas energoefektivitātes uzlabošanu;
  • ceturtkārt, uzdot Regulatoram ātrāk (līdz 1 mēnesim krīzes situācijās) reaģēt uz pieteikumiem tarifu izmaiņām pašvaldībās (mūsu prakse liecina, ka pašlaik tas var ilgt līdz gadam).

Nākamā problēma ir cenu kāpums būvniecībā. Pašvaldībām tas nozīmē būvdarbu līgumu masveida uzteikšana. Lauzt līgumus ir vissliktākais scenārijs, kas radītu finansiālus zaudējumus, iesaldētus objektus un milzīgu bezdarba pieaugumu būvniecības nozarē.

Risinājumi: Finanšu ministrijai jāizstrādā vienots algoritms, kā pašvaldības un valsts godīgi kompensē cenu pieaugumu būvniekiem bez līgumu laušanas un bez sankcijām no uzraugošām institūcijām. Uzsvars ir uz struktūrfondu finansētajiem projektiem, kurus vada CFLA. Fondu naudai, ja mēs rīkojamies nesaskaņojot, korekcija var sasniegt 100%. Liels risks, kas nav pieļaujams. Bet Finanšu ministrijai jārīkojas ātri, kamēr līgumi nav lauzti. Pareizi lēmumi šeit ļaus ieekonomēt naudu un saglabāt nozari. Vitāli svarīgi nodrošināt pašvaldībās ar valsts kases kredītiem, kas ļaus kompensēt būvniekiem objektīvo materiālu sadārdzinājumu. Patstāvīgi pašvaldības to nepavilks.

Cenu pieaugums vērojams arī pārtikas jomā. Jūs neticēsiet, bet pieaugums nav tikai tirgus tendences. Līdz 50 procentiem pieauguma nodrošina smagnēja, neelastīga un sarežģīta iepirkumu sistēma. Tas ir lielo pārtikas tirgotāju lobēšanas rezultāts. Nonācām līdz situācijai, ka neesam tiesīgi un produktus nav iespējams pirkt pie vietējiem maziem un vidējiem ražotājiem, jo iepirkuma procedūra neļauj dalīt iepērkamos apjomus. Pilnīgi reāla situācija, ka veikalā produktus var nopirkt lētāk nekā, ievērojot iepirkuma procedūru. Tas nav normāli! Un tas pie nosacījuma, ka vietējais ražotājs visos gadījumos nodrošina labāku kvalitāti.

Ļoti svarīga tēma, noskatoties uz to, ka pieteikta ka pēdējā, nabadzības palielināšanās cenu pieauguma dēļ. Šeit kopīgi jādomā par kompensācijas mehānismiem cilvēkiem ar zemiem ienākumiem,  par kuriem atbildīgi būs gan pašvaldības, gan valsts.

Krīzes situācijā vairāk jāuzticas cilvēkiem uz vietas, tas ļaus pildīt funkcijas un ieekonomēt līdzekļus, ļaus izvairīties no iestāžu darba paralizēšanas.

Ceru uz pašvaldību problēmu izpratni, ieklausīšanos mūsu lūgumos un ierosinājumos.”

0 Komentāru

Komentāri

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

*

Sazinies ar mums

Nosūtiet mums ziņu un mēs ar Jums sazināsimies.

Sūta
©2022 Rēzeknes valstspilsētas pašvaldība

Log in with your credentials

Forgot your details?