Pilsētas administratīvajā teritorijā atrodas divas ūdenstilpes – Kovšu ezers un Rēzeknes upe. Ne visām apdzīvotām vietām tā paveicies, ka ūdens ir burtiski soļa attālumā no mājām. Taču no šī resursa būs lielāks labums tikai tad, ja tam piešķirsim nozīmību. Ne vietējiem iedzīvotājiem, ne tūristiem nav interesanti uzkavēties pie aizaugušas ūdenstilpes, cita lieta, kad ir iespēja būt tuvāk dabai un tajā pašā laikā justies ērti, izvēloties – pabūt vienatnē vai aktīvi atpūsties.

Aizvien pamanāmāka kļūst Kovšu ezera parka attīstība ar dažādām laika pavadīšanas zonām. Protams, ir nianses, pie kurām vēl jāpiestrādā, kas jāpilnveido. Taču rēzekniešiem kopējā stratēģija jau ir skaidra, – viss notiek mūsu acu priekšā.

Otrs brīnišķīgs, pilsētnieku iemīļots objekts ir promenāde gar Rēzeknes upi. Tās nepieciešamību un vērtību nevar apstrīdēt. Esam daļēji sakārtojuši degradēto teritoriju gar ūdenstilpi, vienlaikus mums ir radušies jauni jautājumi: kā objektu piepildīt ar saturu, kādam tam jābūt?

Tieši par šīm un citām tēmām piecu dienu pilsētplānošanas hakatonā, kas notika pārrobežu sadarbības programmas projektā “Zaļās pilsētas plānošana”, diskutēja pieaicinātie eksperti (arhitekti, pilsētvides un apkārtējās vides plānotāji, tūrisma speciālisti) un jaunieši. Taisnības labad jāatzīmē, ka hakatona dalībnieki turpmākai attīstībai izskatīja desmit dažādus zemesgabalus, tomēr diskusijās izvēlējās divas teritorijas, kas papildinās un noslēgs promenādes kā funkcionāla daudzpusīga objekta koncepciju: teritoriju pie pilskalna un posmu gar Rēzeknes upi no Festivāla parka cauri siltumtrasei līdz dzelzceļa tiltam.

Saspringta darba rezultātā tika piedāvātas idejas promenādi nosacīti sadalīt četrās zonās (dabas, aktīvajā, vēsturiskajā un sporta), bet ar kopīgu ideju un vizuālajiem elementiem. Sporta zona no Olimpiskā centra līdz ARPC “Zeimuļs” un pilskalnam – pastaigām, skriešanai, āra aktivitātēm u.c. Vēsturiskā zona – pilskalns un tā apkārtne. Aktīvā zona no ARPC “Zeimuļs” līdz koncertzālei – ielu tirdzniecības organizēšanai, nelielu koncertu rīkošanai, suvenīru kiosku un ātrās ēdināšanas tirgotavu izvietošanai. Dabas zona – no Latgales vēstniecības GORS līdz dzelzceļa tiltam – atpūtai, piknikiem un ekosistēmu vērošanai.

Eksperti uzskata, ka pašlaik promenāde iedzīvotājiem vairāk ir kā mierīga pastaigu un pārvietošanās zona. Bet būtu nepieciešams, lai ceļā notiktu kaut kādas aktivitātes. Un runa ir ne tikai par soliņiem, kur var atvilkt elpu, bet par vietām, kas piesaista uzmanību, liek apstāties, iesaistīties kādā procesā. Piemēram, vides objekti, skatu laukumi, neparasts apgaismojums, dabas takas, kafejnīcas, bērnu rotaļu laukumi, izglītojošas atrakcijas u.c.

Ne mazāk svarīgi ir tas, ka arī šoreiz pašvaldība aicināja pilsētniekus dalīties savā redzējumā par pilskalna un aiz Festivāla parka esošo teritoriju attīstību. Pirms dot tehnisko uzdevumu projektētājam SIA “Livland group” (atklātā konkursa uzvarētājam), tika izanalizētas un iespēju robežās ņemtas vērā visas aptaujā paustās iedzīvotāju vēlmes.

Teritorija pie pilskalna (Dzirnavu ielas virzienā)

Kā jau minēts, pilskalna apkārtne kļūs par promenādes kultūrvēsturisko zonu. Attīstībai izvēlēts zemesgabals Dzirnavu ielas virzienā.

SIA “Livland group” speciālisti, ņemot vērā ainavu, piedāvāja sadalīt to trīs līmeņos. Augšējā atradīsies divstāvu skatu laukums, kas atgādinās senās pils torni. Ieeja būs ierīkota pa pirmā stāva durvīm ar izeju uz skatu terasi. Iekšā objektā varēs rīkot ekspozīcijas, bet no augstuma vērot saulrietu. Ja pasūtītājs vēlēsies, vienu no sienām var aprīkot ar mini alpīnisma sienu. Skatu laukums būs savienots ar akmens sienu un kopumā atgādinās nelielu cietoksni.

Otrajā līmenī atradīsies ūdens izklaides zona. Taps kaut kas līdzīgs mākslīgam strautiņam, kam tiks izmantota pilsētas ūdensapgāde. Bērni varēs draiskoties ūdenī – slapināt kājas, palaist kuģīšus. Apkārt atrakcijai būs apzaļumota teritorija.

Trešā līmeņa galvenais objekts būs liels kuģis rotaļu laukuma vidū. Vēl tiks izveidots ziedošs labirints un veikta papildu apzaļumošana. Beidzot tiks realizēta ilgus gadus lolotā ideja par latgaliešu sētas izveidi ar atsevišķu teritoriju mini zoodārzam (pēc izvēles) un radošajām darbnīcām.

Teritorija gar upi no Festivāla parka līdz dzelzceļa tiltam

Vispirms projektētāji norādīja, ka šajā vietā pastāv plūdu risks, tāpēc labiekārtošanai nepieciešama īpaša pieeja. Tā kā teritorija ir liela un izstiepta, to nosacīti var sadalīt (un attiecīgi būvēt pa posmiem) vairākās daļās.

Posms līdz siltumtrasei, kas plūdu laikā vienmēr “peld”, tiks nostiprināts un aprīkots ar betona pastaigu celiņiem ar iespēju pieiet pie upes sausajā periodā. Tuvāk siltumtrasei taps stilizēts elements, kas atgādinās Rēzeknes upes līkumus.

Aiz siltumtrases tiks iekārtotas dažāda izmēra laipas atpūtai un makšķerēšanai, kā arī piknika vietas. Noteikti daudzus iepriecinās kopdārza iekārtošanas zona, kurā katrs varēs kaut ko iestādīt.

Pati siltumtrase būs izgaismota ar prožektoriem, tādējādi tehniskais elements kļūs par šīs promenādes daļas “rozīnīti”.

Tuvāk dzelzceļa tiltam būs ūdenstilpēm raksturīga apzaļumošana. Tāpat tiks izvietoti informatīvie stendi, kas vēstīs par ekosistēmām.

Īpaši gribētos piebilst, ka Rēzeknes tiltu “kolekcija” papildināsies ar vēl trim – koka, dzelzs un stikla. Pēc konstrukcijas tie būs vienādi, galvenā atšķirība būs margu noformējumā.

Galvenais, ka izstrādātie un apstiprinātie tehniskie projekti būs iekļauti jaunā plānošanas perioda investīciju plānā. Pēc tam sāksies pieejamo līdzfinansējuma programmu meklēšana. Pašlaik veicamā darba nozīmība ir tajā, ka mūsu rokās būs augstas gatavības projekti, un, kā liecina prakse, tas ir ļoti liels bonuss, piedaloties atklātos konkursos par līdzekļu piesaisti no Eiropas Savienības struktūrfondiem.

EU emblem and statemet

0 Komentāru

Komentāri

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

*

Sazinies ar mums

Nosūtiet mums ziņu un mēs ar Jums sazināsimies.

Sūta
©2022 Rēzeknes valstspilsētas pašvaldība

Log in with your credentials

Forgot your details?