Zemessargu kopbilde pie pieminekļa "Vienoti Latvijai"

Trešdien, 6. jūlijā Rēzeknē ar svinīgiem pasākumiem atzīmēs Zemessardzes 3. Latgales brigādes 30. gadadienas svinības. Svētku pasākumu, kurā paredzētas uzrunas, apsveikumi, militārā parāde, kā arī dažādas aktivitātes bērniem un pieaugušajiem, aicināts apmeklēt ikviens pilsētas iedzīvotājs un viesis.

Svētku diena 6. jūlija rītā sāksies plkst. 10.00 ar Svēto Misi Rēzeknes Sāpju Dievmātes Romas katoļu baznīcā. To celebrēs V.E. bīskaps Jānis Bulis un kapelāni.

Īpaši tiks godināti Zemessardzes veterāni – aizsardzības ministrs Artis Pabriks pasniegs apbalvojumus tiem zemessargiem, kuri dienējuši Zemessardzē 30 gadus. Šo svinīgo svētku daļu, kas Festivāla parkā sāksies plkst. 11.00, ar saviem muzikālajiem priekšnesumiem kuplinās Nacionālo bruņoto spēku Štāba orķestris.

Pilsētas iedzīvotāji un viesi šajā dienā Festivāla parkā varēs iepazīties ar Zemessardzes 3. Latgales brigādes uzdevumiem un spējām. Brigādes vienības ikvienam interesentam piedāvās uzzināt par dienesta iespējām Zemessardzē, demonstrēs militāro ekipējumu, kā arī aicinās iesaistīties dažādās aktivitātēs.

Plkst. 12.00 plānots gājiens no Zemessardzes 3. Latgales brigādes štāba līdz piemineklim “Vienoti Latvijai!”. Pa Latgales ielu un Atbrīvošanas aleju soļos Zemessardzes 3. Latgales brigādes štāba un Zemessardzes bataljonu vienības, kurām pievienosies jaunsargi un Nacionālo bruņoto spēku štāba orķestris. Pie Latgales Māras pieminekļa zemessargus sagaidīs aizsardzības ministrs, Zemessardzes komandieris un Zemessardzes 3. Latgales brigādes komandieris, kuri teiks svētku uzrunas un noliks ziedus.

Svinīgais pasākums noslēgsies ar Zemessardzes 3. Latgales brigādes militārās tehnikas parādi no pieminekļa “Vienoti Latvijai!” līdz pilsētas ziemeļu rajonam un atpakaļ, demonstrējot sabiedrībai militāro bruņojumu un gatavību aizstāvēt Latvijas valsti.

1991. gada 23. augustā tika pieņemts likums “Par Latvijas Zemessardzi”. Dažu mēnešu laikā 35 teritoriālajos bataljonos iestājās vairāk nekā 10 000 cilvēku. Pēc gada brīvprātīgo zemessargu skaits bija gandrīz 17 000, un Zemessardze kļuva par lielāko atjaunotajai Latvijas valstij uzticamo militāro organizāciju. Lai nodrošinātu tās operatīvu darbību, 1992. gada 30. jūnijā ar Latvijas Republikas  Zemessardzes priekšnieka pavēli Nr. 14 “Par novadu vienību izveidošanu” tika izveidotas piecas novadu brigādes: Zemessardzes 1. brigāde ar štābu Rīgā, Zemessardzes 2. brigāde ar štābu Cēsīs, Zemessardzes 3. brigāde ar štābu Rēzeknē, Zemessardzes 4. brigāde ar štābu Liepājā un Zemessardzes 5. brigāde ar štābu Ogrē.

Pirms 30 gadiem Zemessardzes 3. brigādes struktūrā ietilpa Balvu, Ludzas, Krāslavas, Daugavpils, Preiļu un Rēzeknes bataljons, kā arī Rēzeknes aeroklubs. Zemessardzes 3. Latgales brigādes štābs vienmēr ir atradies Rēzeknē: sākotnēji 18. novembra ielā 20, 1993. gadā tas tika pārcelts uz Jupatovkas ielu 22, bet pēc Krievijas karaspēka izvešanas pārvietots uz tagadējo štāba ēku Dzintaru ielā 7.

Gadu gaitā notika dažas reorganizācijas – no 2003. līdz 2016. gadam reģionālā Zemessardzes struktūra darbojās kā Zemessardzes 2. novads, bet kopš 2018. gada 3. janvāra atgūts vēsturiskais nosaukums – Zemessardzes 3. Latgales brigāde.

Patlaban brigādes sastāvā ir seši bataljoni:

  • ZS 32. kājnieku bataljons ar štābu Rēzeknē,
  • ZS 34. kājnieku bataljons ar štābu Daugavpilī,
  • ZS 35. kājnieku bataljons ar štābu Preiļos,
  • ZS 36. kaujas atbalsta bataljons ar štābu Lūznavā,
  • ZS 55. kājnieku bataljons ar štābu Aizkrauklē,
  • ZS 56. kaujas nodrošinājuma bataljons ar štābu Jēkabpilī.

Zemessardzes 3. Latgales brigāde ir Latvijas armijas 9. Rēzeknes kājnieku pulka tradīciju pārmantotāja. Pulka devīzes “Ņem, Tēvzeme, tavs esmu viss! Sorgoj Latviju!” pirmā daļa ir ieausta Zemessardzes 3. Latgales brigādes karogā, tās otra daļa “Sorgoj Latviju!” ir ieausta Zemessardzes 32. kājnieku bataljona karogā.

Fotogrāfija no arhīva (autors G. Dieziņš, Aizsardzības ministrija): 2019. gada 19. jūnijā Rēzeknē notika Zemessardzes 3. Latgales brigādes komandiera maiņas svinīgā ceremonija.

Informāciju sagatavoja Zemessardzes 3. Latgales brigādes štāba Informācijas daļa

Satiksmes ierobežojumi 6.07.2022. no plkst. 12.00 līdz 14.00

Satiksmes ierobežojumi no plkst. 12.00 līdz 14.00

0 Komentāru

Komentāri

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

*

Sazinies ar mums

Nosūtiet mums ziņu un mēs ar Jums sazināsimies.

Sūta
©2022 Rēzeknes valstspilsētas pašvaldība

Log in with your credentials

Forgot your details?