2 stāvu ēka, ieeja izdekorēta ar baloniem

Pirmdien, 1. augustā savas durvis vēra pilnībā atjaunota ēka Atbrīvošanas alejā 147a (Grupu māja) un dzīvoklis Atbrīvošanas alejā 151-3a (Grupu dzīvoklis). Divstāvu māja ar 16 dzīvokļiem un atsevišķi pielāgots dzīvoklis divām personām kļūs par dzīvesvietu cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, kur viņi varēs apgūt prasmes dzīvot patstāvīgi un integrēties sabiedrībā.

Kā atzīmē pārvaldes “Sociālais dienests” Sociālo pakalpojumu nodaļas vadītāja Inese Nipere, Deinstitucionalizācijas projekta īstenošanas laikā šis ir lielākais infrastruktūras objekts, kur tika veikta ēkas pārbūve, ieguldot vairāk nekā vienu miljonu eiro. Deinstitucionalizācijas projekta galvenais mērķis ir sniegt sociālos pakalpojumus Rēzeknes pašvaldībā dzīvojošām personām ar garīga rakstura traucējumiem, kā arī bērniem ar funkcionāliem traucējumiem. Savukārt Grupu mājas (dzīvokļa) pakalpojums nepieciešams, lai nodrošinātu mājokli, individuālo atbalstu problēmu risināšanā un, ja nepieciešams, sniegtu sociālo aprūpi personām ar garīga rakstura traucējumiem, kurām ir objektīvas grūtības dzīvot patstāvīgi, bet nav nepieciešama atrašanās ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā.

Rēzeknes pašvaldība Deinstitucionalizācijas projektā iesaistījās 2016. gadā, apzinot pašvaldībā dzīvojošās personas ar garīga rakstura traucējumiem, viņu vajadzības un nepieciešamo sociālo pakalpojumu klāstu. Rezultātā projektā tika iesaistītas 46 personas ar garīga rakstura traucējumiem un lielākai daļai no izvērtētajām personām bija vēlme dzīvot patstāvīgi, neatkarīgi no saviem ģimenes locekļiem un integrēties sabiedrībā.

Jūlija beigās notika pēdējie sagatavošanās darbi un dzīvokļu aprīkošana ar visu nepieciešamo, lai uzņemtu pirmos iemītniekus. Klientu uzņemšanai ir sagatavoti 16 dzīvokļi – astoņi katrā ēkas stāvā. Katram stāvam ir atsevišķa koplietošanas virtuve, kas aprīkota ar sadzīves tehniku, kā arī kopīga atpūtas un veļas mazgāšanas telpa. Istabiņas ir aprīkotas ar gultu, skapi, galdu, krēslu un atsevišķu sanitāro mezglu. Dažas no istabiņām paredzētas personām ar pārvietošanās traucējumiem, tās ir plašākas un aprīkotas ar funkcionāli regulējamo galdu. Ēkas infrastruktūra ir pielāgota personām ar pārvietošanās traucējumiem, uzstādīts lifts, tādēļ nokļūšana otrajā stāvā nav apgrūtinoša.

Personas ar garīga rakstura traucējumiem ikdienā nav nodarbinātas un pastāv grūtības organizēt savu brīvo laiku, tādēļ šī projekta ietvaros pagājušajā gadā tika atvērts Dienas aprūpes centrs personām ar garīga rakstura traucējumiem un Specializētās darbnīcas, kas atrodas Viļānu ielā 10.

Apvienojot esošo sociālo pakalpojumu klāstu, personām ar garīga rakstura traucējumiem būs iespēja dzīvot neatkarīgi, un savā ikdienā viņi būs kvalificētu darbinieku uzraudzībā, atbalstīti un pieskatīti. Darbinieki palīdzēs šiem cilvēkiem apgūt sociālās prasmes, plānot ikdienu, lietderīgi pavadīt brīvo laiku, dosies ar viņiem kopā uz tirdzniecības vietām pēc pārtikas, sadzīves precēm, un nepieciešamības gadījumā apmeklēs ārstniecības iestādes. Dienas laikā dzīvokļu iemītnieki varēs darboties Dienas aprūpes centra organizētajās nodarbībās vai savas prasmes attīstīt šūšanas darbnīcā vai kokapstrādes darbnīcā, bet vakarā doties uz savu dzīves vietu, kur kopīgi vai individuāli pavadīt brīvo laiku.

Šobrīd Sociālā dienesta redzeslokā ir potenciālie klienti gan no pensionāru sociālo pakalpojumu centra, gan no mājvietām, kur pašreiz dzīvo kopā ar saviem tuviniekiem. Klienti ir motivēti dzīvot neatkarīgi, un Grupu mājas (dzīvokļa) pakalpojums ļaus viņiem sākt patstāvīgu dzīvi, lai turpmāk nenonāktu sociālās aprūpes centros.

Grupu māja ir gatava uzņemt pirmos klientus, lai saprastu un pārliecinātos, cik ļoti šāds pakalpojums ir nepieciešams. Diemžēl vietu skaits ir ierobežots. Netālu atrodošajam Grupu dzīvoklim potenciālie iedzīvotāji jau ir zināmi – tā ir ģimene ar garīga rakstura traucējumiem. Dzīvoklis ir aprīkots ar plašu virtuvi, viesistabu, sanitāro mezglu un guļamistabu.

Pārvaldes “Sociālais dienests” darbinieki vēlas, lai šī māja un dzīvoklis kļūtu par īstu mājvietu, kurā klienti jutīsies droši un brīvi.

Aicinām apkārtējo māju iedzīvotājus un pārējos Rēzeknes iedzīvotājus ar sapratni un līdzjūtību uzņemt šos cilvēkus pilsētā un palīdzēt viņiem iejusties ikdienas dzīvē.

0 Komentāru

Komentāri

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

*

Sazinies ar mums

Nosūtiet mums ziņu un mēs ar Jums sazināsimies.

Sūta
©2022 Rēzeknes valstspilsētas pašvaldība

Log in with your credentials

Forgot your details?