Rēzeknes ģerbonis šodien

2000. gada martā Rēzeknes Dome pieņēma lēmumu par pilsētas simbolikas apstiprināšanu. Deputāti nobalsoja par Rēzeknes ģerboņa variantu, kas bija pieņemts Latvijas pirmās brīvvalsts laikā.
Tā kā vairāki apdzīvoto vietu vecie ģerboņi neatbilda neatkarīgas valsts idejai, 1923. gadā Latvijā tika izveidota īpaša heraldikas komisija. Šajā laikā Latgales oficiālais simbols bija grifs (attēlots uz kreiso pusi), kas rokā tur zobenu. Tas pats grifs (vēlme uzskatīt sevi par Latgales sirdi un galvaspilsētu) ieņēma centrālo vietu Rēzeknes pilsētas ģerbonī, kas tika pieņemts 1925. gadā. Tajā uz debeszila fona attēlots zelta (dzeltens) grifs – sens mitoloģisks radījums ar lauvas ķermeni un ērgļa spārniem.
Grifs ir milzīgs, liels un nikns radījums. Mitoloģijā tas bieži veic zelta sargātāja funkcijas. Šis ir varenības, varas un ātruma simbols. Tiesa, pēc heraldikas noteikumiem grifs tiek attēlots ar zobenu, bet Rēzeknes ģerbonī zobens bija nomainīts ar vairogu Latvijas karoga krāsās, akcentējot pilsētas piederību valstij. Debeszilais fons pēc heraldikas noteikumiem nozīmē cēlsirdību, godīgumu, uzticību un nevainojamību.

Rēzeknes ģerbonis padomju laikā

20. gs. 70. gados Rēzekne iegūst jaunu ģerboni, tomēr šoreiz ar simboliem, kas liecina par tā laika situāciju. Uz Latvijas PSRS karoga augšējās daļas bija attēlots zobrats, sirpis un āmurs, bet apakšējā daļā – seno laiku svečturis, pašā augšā uz balta fona bija uzraksts „Rēzekne”. Ģerboņa autors Uldis Ozoliņš.
Neskatoties uz dažiem heraldikas noteikumu pārkāpumiem (kā fons izmantots valsts karogs), padomju laika Rēzeknes ģerbonis sevī ietvēra konkrētu informāciju: Rēzekne ir rūpniecības pilsēta, kurā ir saglabātas tradicionālās nodarbes. Tomēr šis ģerbonis nebija plaši izplatīts.

B. Ķēnes 1857. gadā izstrādātais Režicas ģerbonis

19. gs. 50. gados tika izstrādāts vēl viens Režicas ģerbonis, tomēr kaut kādu iemeslu dēļ tas tā arī netika oficiāli apstiprināts. Aleksandrs II, vēloties pilsētas ģerboņus padarīt vizuāli pilnīgus un izveidot tos saskaņā ar Eiropas heraldikas noteikumiem, uzdeva Senāta Ģerboņu nodaļas vadītājam B. Ķēnem (1817–1886) izstrādāt principiāli jaunu ģerboņu izveides sistēmu un pārskatīt visus esošos pilsētu ģerboņus. Viņš šo uzdevumu izpildīja spīdoši –izstrādāja loģisku pilsētas ģerboņu unifikācijas sistēmu, ko 1857. gadā apstiprināja imperators.
Saskaņā ar B. Ķēnes versiju, Režicas ģerbonim bija jāizskatās šādi: sudrabainais vairogs ir nosēts ar sermuļu astītēm, brīvajā daļā – Vitebskas guberņas ģerbonis. Vairogu vainago sudrabots torņa kronis, pa tā malām izvietotas zelta vārpas, kas pārsietas ar Aleksandrijas lentu.
Sudraba krāsa ir tīrības un nevainīguma simbols, Dieva žēlastība un atklātība. Sermuļu astītes ir varas simbols. Torņa kronis liecināja par pilsētas apriņķa statusu. Ar Aleksandrijas lentu apvītās zelta vārpas liecināja, ka Režicā ir attīstīta zemkopība un maizes tirdzniecība. Nezināmu iemeslu dēļ šis ģerbonis netika oficiāli apstiprināts.

Režicas ģerbonis 1781. gadā

Pirmais Režicas ģerbonis apstiprināts 1781. gada 21. septembrī kopā ar citu Polockas vietvalžu pilsētu ģerboņiem. Ģerboņu apstiprināšanas priekšvēstnese bija valdības 1775. gada 7. novembra pavēle par vietējo pašvaldību reformas uzsākšanu visā Krievijas impērijā, to parakstīja Katrīna II. Šis dekrēts ieviesa jaunu administratīvo dalījumu Krievijā.
Vladimirs Nikonovs savā grāmatā „Rēzekne. Vēsturiskie apraksti no seniem laikiem līdz 1917. gadam” sniedz šādu Režicas ģerboņa aprakstu – “tas sastāv no viena krustota vairoga, kura augšdaļā uz zelta fona melns divgalvains ērglis, kronēts ar skatā lieliem diviem un trešo imperatora kroni, kas ir augstāko spēku žēlsirdība attiecīgajiem iedzīvotājiem. Vairoga apakšējā laukā uz sermuļa lauka „pakaļdzīšanās” – uz labo pusi auļojošs jātnieks ar paceltu zobenu. Ģerboņa apakšējā lauka krāsu attiecība ir šāda: sermuļu laukā sudrabots bruņots jātnieks ar paceltu zobenu un apaļu vairogu; sedli uz sudraba zirga ir purpursarkani, noklāti ar trīsdaļīgu zelta segu ar debeszilu apmali”.

Sazinies ar mums

Nosūtiet mums ziņu un mēs ar Jums sazināsimies.

Sūta
©2022 Rēzeknes valstspilsētas pašvaldība

Log in with your credentials

Forgot your details?