Datums

15.05.2021. - 13.06.2021.

Notikuma apraksts

Atvēršana paredzēta 15. maijā, sekojot epidemioloģiskajai situācijai valstī, – vai nu 3. stāva izstāžu zālē vai arī muzeja logu vitrīnās.

Starptautiskās akcijas “Muzeju nakts 2021” ietvaros, kam šogad Latvijā ir dots moto “ROBEŽAS”, Latgales Kultūrvēstures muzejs piedāvā keramikas vecmeistaram, Silajāņu podniecības pudura māla pavēlniekam Andrejam Paulānam (1896-1973) veltītu izstādi, kurā tiks eksponēti izcilā podnieka keramikas trauki, svečturi un sīkplastika no muzeja slēgtās krātuves.

A. Paulāns pārstāv to Latgales podnieku plejādi, kas izprot māla garu un ar savu darbību pāraug to netveramo robežu, kur tautas amatnieka darinājums pārtop augstvērtīgā mākslas darbā. Būdams gan tautas podnieks, gan Latvijas Mākslinieku savienības biedrs un Latvijas PSR Nopelniem bagātais mākslas darbinieks, A. Paulāns savā būtībā paliek vienkāršs lauku cilvēks, kurš lieso Latgales zemi pārvērš mīlestības Augstajā dziesmā senču mantojumam. A. Paulāna dzīves gājums ir pierādījums tam, ka nekādi pārbaudījumi vai šķēršļi nevar uzvarēt to garu, kas, iemitinājies māla pikucī, neļauj sēdēt rokas klēpī salikušam.

A. Paulāns ir dzimis Silajāņu pagasta Šembeļu sādžā, pazīstama podnieka Izidora ģimenē. Jau agrā bērnībā bijis klāt tēva darbos, “rādījis gaismu” tumšajā kaktā, kur tēvs griezis virpu, palīdzējis sagatavot mālus, pats iemēģinājis roku māla dzīvnieciņu veidošanā. 1. pasaules karam plosoties Latvijas teritorijā, jau 1915. gadā tika iesaukts karadienestā latviešu strēlnieku bataljona rindās, 1917. gadā kaujās pie Krustpils kontuzēts un smagi ievainots, pēc atveseļošanās demobilizējies un atgriezies dzimtajās mājās. Ieguvis apbalvojumu – Jura krustu, taču uz mūžu zaudējis vienu aci. Karā gūti ievainojumi nav šķērslis, lai uzsāktu darbošanos ar mālu, savainotais plecs atgādina par sevi ik reizi, kad jaunais podnieks sēžas pie virpas. Tēva vadībā un iedvesmā A. Paulāns ātri apgūt arodu un atrod jaunas formas un rotājumus, strādā daudz, attīstot savu izpratni par māla traukiem un to pielietojumu. 1925. gadā viņš apņēma par sievu citas podnieku dzimtas – Gailišu – meitu Francisku.

Augot pieprasījumam pēc dekoratīviem māla izstrādājumiem, Silajāņu meistars izstrādā gan jaunas vāžu un svečturu formas, gan darina aizvien sarežģītākas sīkplastikas kompozīcijas. Dekoratīvā ievirze atsaucas arī uz piedāvājumiem ņemt dalību izstādes, tautas mākslas gadatirgos, podnieku darbnīcas Latgalē apmeklē etnogrāfi un tautas mākslas pētnieki, aprakstot Latgales podnieku darbošanos, tehnoloģijas un vedot sev līdzi māla izstrādājumus. Jau sākot ar 20. gs. 20. gadiem A. Paulāna dekoratīvie māla trauki ir bijuši ekspozīciju kodols vairākās starptautiska mēroga izstādēs: 1931. g. – Francijā, Sevrā; 1933. g. – Somijā, Helsinkos; 1934. g. – Zviedrijā, Stokholmā; 1935. g. – Beļģijā, Briselē; 1938. g. – Vācijā, Berlīnē. Vispasaules Mākslas un tehnikas izstādē Parīzē 1937. gadā iegūta augstākā atzinība – zelta medaļa un diploms.

Pēc 2. pasaules kara, 1947. gadā, kad padomju varas uzliktie nodokļi vairs neļauj nodarboties ar savu amatu, tāpat kā daudziem meistariem, arī A. Paulānam, nācās šķirties no darbnīcas. Meklējot izdzīvošanas iespējas, 1949. gadā sācis strādāt kolhozā par podnieku, darinājis galvenokārt saimniecības traukus, kuru puse bija jānodod kolhoza vajadzībām. Ilgi šī sadarbība nevilkās, jo netika atbalstīta dekoratīvo trauku darināšana, meistars atkal sāka maksāt nesamērīgos nodokļus.

Pateicoties mākslas zinātnieka Jāņa Pujāta centieniem glābt tautas mākslu no iznīcības, varas gaiteņos domas mainās un 1955. gadā amatnieku nodokļi tiek atcelti. 1957. g. A. Paulāns tika uzņemts Latvijas Mākslinieku savienībā un 1958. g. viņam piešķīra Latvijas PSR Nopelniem bagātā mākslas darbinieka goda nosaukums. Meistara trauki ir tikuši izstādīti gan kopējās tautas lietišķās mākslas, gan personālizstādēs visā Latvijā, rīkotas piemiņas izstādes. Pēc meistara aiziešanas mūžībā viņa darbnīcu un cepli pārveda uz Raiņa memoriālo muzeju Jasmuižā, kur ik gadu augustā sākumā Latgales keramiķi apdedzina podus A. Paulāna ceplī.

SAZINIES AR MUMS

Atsūtiet mums ziņu un mēs sazināsimies ar Jums tiklīdz tas būs iespējams.

Sūta
©2021 Rēzeknes pilsētas dome

Log in with your credentials

Forgot your details?