Datums

06.09.2018. - 10.11.2018.

Notikuma apraksts

Izstādes atklāšana 6. septembrī plkst. 15.00.

Svinot Latvijas simtgadi, kāds stāsts par atgriešanos mājās, par nesenu vēsturi, bet tik šķietami tālu un aizmirstu, nezināmu un iepazīstamu. Ir tikai laiks. Tūlīt un tepat.

Pētnieciskais darbs par poļu muižnieku Romeru dzimtu, kura dzīvoja Rēzeknes novada Janapolē no 1811. līdz 1939. g., Latgales Kultūrvēstures muzejā (LKM) aizsākās vairāk nekā pirms 10 gadiem, kad H.S. de Romers piedāvāja LKM iegādāties viņa pētījumus (5 sējumi) par Romeru dzimtu, kura dzīvojusi tag. Rēzeknes novada Janopolē – Janopoles muižā, kur kāda no ēkām un muižas parks joprojām saglabājušies. Romeru dzimtas pētījumā īpašu uzmanību piesaistīja Henrika Severīna de Romera mātes, muižnieka A. K. Romera (Antoni Kazimierz Römer, 1889–1973) sievas Annas Soltanes Romeres mākslinieciskā darbība. 20. gs.  20.–30. g. māksliniece A. Soltane Romere bija pazīstama gan Latvijā, gan visā Eiropā. Viņa daudz ceļoja un eksponēja savus darbus lielākajās Eiropas pilsētās. Lietuvas muzejos sakomplektētas nozīmīgas viņas kolekcijas, kas pētāmas un iepazīstamas nākotnē. 2016. g. pēc Romeru dzimtas nesavtīgas gribas, LKM Rīgā, LR Ārlietu ministrijā, sadarbojoties ar  Latvijas vēstniecību Kanādā, saņēma apjomīgu Romeru dzimtas dāvinājumu – vairāk kā 200 vienības, kas iekļauj gan mākslinieces A. Soltanes Romeres gleznas, gan dzimtas relikvijas u.c. materiālus. Unikālās vērtības un stāsts, kas atgriezušies Latvijā, izzināms un prezentējams kā lepnums, turpinot tā dziļāku pētniecību. Izstādes sadarbības partneri – Lietuvas Nacionālais muzejs piedāvās iepazīt pāris A. Soltanes Romeres gleznas no sava krājuma.

Starptautiska izstāde un konference  būs gan kā apliecinājums aplim, kas noslēdzies- relikvijām atgriežoties mājās, gan pirmo reizi Latvijā iepazīstinās plašāku sabiedrību ar unikālo dzimtu un viņu mantojumu, kā arī iezīmēs aizsākumu turpmākiem starptautiskiem projektiem un pētījumiem par minēto dzimtu un mākslinieci A. Soltani Romeri, viņas darbību.

Par dāvinājumu: https://www.lsm.lv/raksts/kultura/maksla/latgales-kulturvestures-muzejs-sanemis-davana-annas-soltanes-romeres-akvarelus.a207135/

Ieejas maksa:

skolēniem, studentiem – 0,50 €, pieaugušajiem – 0,80 €

SAZINIES AR MUMS

Atsūtiet mums ziņu un mēs sazināsimies ar Jums tiklīdz tas būs iespējams.

Sūta
©2021 Rēzeknes pilsētas dome

Log in with your credentials

Forgot your details?