Tautas lietišķās mākslas studija “Dzīpariņš”

Tautas lietišķās mākslas studija (TLMS) “Dzīpariņš” dibināta 1978.gadā. Studijas pamatuzdevums – seno amatu prasmju saglabāšana, integrēšana mūsdienu mākslā un kultūrā un to nodošana nākamajām paaudzēm. Lai arī pamatmērķis ir seno tradīciju un amatu saglabāšana, mākslas studijas dalībnieces cenšas sekot līdzi jaunām tendencēm rokdarbu jomā.

Daudzu darbības gadu laikā tiek darināti tautas tērpi, austi tautiskie lakati, linu dvieļi, sedziņas un galdauti, vilnas segas un visdažādākie grīdceliņi, adītas zeķes un cimdi, izgatavoti arheoloģiskie brunči un apaudas, veidoti karogi pašdarbības kolektīviem.

Studijā darbojas aktīvas, radošas un pieredzes bagātas sievietes, no tām trīs ir Latvijas Amatnieku kameras meistares, viena – Latvijas Amatnieku kameras zellis, astoņas dalībnieces ir Tautas daiļamata meistares. No 2000.gada studiju vadīja Regīna Gudrika, kopš 2009.gada vadītāja ir Anita Kairiša.

TLMS “Dzīpariņš” dalībnieču darinājumi iepriecina gan Latgales un Latvijas, gan citu tuvāku un tālāku zemju cilvēku sirdis. Ar mīlestību darinātie rokdarbi ir raduši sev mājvietu visā pasaulē – Igaunijā, Polijā, Vācijā, Austrijā, Krievijā, Itālijā, Somijā, Zviedrijā, Norvēģijā, Argentīnā, Kanādā, Amerikā un Austrālijā.

Katru gadu TLMS “Dzīpariņš” piedalās vietējas un valsts nozīmes izstādēs, gadatirgos un projektos. Sadarbībā ar Rēzeknes novada Sakstagala pagasta Franča Trasuna muzeju “Kolnasāta” ir īstenots Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstītais projekts “Latgales plecu lakatu kolekcija”. 2007.gadā īstenots projekts “Tautas mantojuma spēks Latgales mājas mākslas ornamentikā jeb rakstos”, ko atbalstīja Latgales kultūras programma. 2011.gadā tika īstenots projekts “Latgales vēsturiskie cimdi un zeķes”. “Dzīpariņš” ik gadu piedalās vairākās izstādēs. Zīmīgākā ir “Pašdarinātie tautastērpu un apģērbu audumi”, kas atspoguļoja Latvijas Latgales novadam raksturīgākos brunču audumus, kā arī brunču audumu paraugus. Vērienīgajā “Lielajā Dziesmu svētku izstādē” 2008.gadā piedalījās 11 autores ar 23 darbiem – jostām, brunču audumiem, lakatiem, dvieļiem, galdautiem, segām, kā arī grīdceliņiem. 2013.gadā Dziesmu un deju svētku izstādē “Gaisma top citādi” tika izstādīti gan adīti dūraiņi (2 autores), austas jostas (4 autores), gan plecu lakati (2 autores), austie dvieļi (1 autore) u.c. darbi. Dziesmu svētku ieskaņu izstādēs Latvijas novados “Dzīpariņš” piedalījās ar austām gultas segām. 2014.gadā 35 gadu jubilejas izstādē “Latgale – manu jauno dienu zeme” piedalījās 19 autores ar 156 darinājumiem. Katru gadu TLMS “Dzīpariņš” piedalās akcijā “Satiec savu meistaru!”.

Organizatoriskās sapulces notiek katru trešdienu no plkst.11.00, bet vismaz divas reizes mēnesī otrdienu vakaros notiek radošās darbnīcas.

TLMS “Dzīpariņš” darbojas Rēzeknē, Brāļu Skrindu ielā 3 (KN 2.stāvā)

Kontaktinformācija

Vadītāja Anita Kairiša
Kontakti: tālr. 25880259, a0207@inbox.lv
Studija darbojas Rēzeknes kultūras namā

Sazinies ar mums

Nosūtiet mums ziņu un mēs ar Jums sazināsimies.

Sūta
©2022 Rēzeknes valstspilsētas pašvaldība

Log in with your credentials

Forgot your details?