Rēzeknes Tautas teātris

Rēzeknes teātra veidošanās vēsture rodama 20. gs. sākumā, bet Tautas teātra statusu kolektīvs ieguvis 1959. gada janvārī, kad par režisoru strādāja Antons Varslavāns. Kopš 1973. gada Rēzeknes Tautas teātri vada režisore Māra Zaļaiskalns.

Rēzeknes Tautas teātrī no darba brīvajā laikā darbojas dažādu profesiju cilvēki, kuri rada, eksperimentē un improvizē par dažādām tēmām, iestudējot gan ārzemju, gan latviešu un latgaliešu autoru darbus. Režisores Māras Zaļaiskalns vadībā pirmais iestudējums bija Dž. B. Prislija “Skandalozs notikums ar misteru Ketlu un misis Mūnu”, bet pēdējo 20 gadu laikā teātrī iestudētas vairāk kā 25 izrādes, piemēram, Francis Trasuns “Tu navaicoj manis, kaids asu” (2000), latviešu tautas pasaku kaleidoskops “Netici blēņām” (2007), Ulrihs Hūbs “Astoņos pie šķirsta” (2013), Broņislavs Vaļpītrs “Patentēts inteliģents jeb kai Mikeļs precētīs gribēja” (2014), Vasīlijs Šukšins “Kaprona eglīte. Dīvainis. Mikroskops” (2017) u. c.

Rēzeknes Tautas teātris kopš 2000. gada katru otro gadu Rēzeknē rīko Starptautisko teātru festivālu “Soli pa solim”, tā ietvaros Rēzeknē viesojušies kolektīvi no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Krievijas, Baltkrievijas, Vācijas, Lielbritānijas, Francijas, Itālijas, Spānijas, Austrālijas, Gruzijas, Izraēlas u. c. Festivāls dod iespēju iepazīties ar dažāda žanra un formas izrādēm. Pēc katras izrādes notiek diskusijas, kur radošie kolektīvi satiekas ar skatītājiem un profesionāļiem (ekspertiem), apmainās viedokļiem un uzklausa vērtējumu.

Tautas teātris regulāri iegūst balvas Latvijas amatierteātru iestudējumu skatē “Gada izrāde”, saņemti apbalvojumi gan par labāko izrādi un režisoru, gan par labākajiem kostīmiem un scenogrāfiju. Tautas teātris ir Vispārējo latviešu Dziesmu un Deju svētku dalībnieks, Latvijas 8. Tautas teātru salidojuma Rēzeknē (1995) organizators, ar izrādēm viesojies gandrīz visās Latvijas pilsētās un piedalījies starptautiskos festivālos Lietuvā, Vācijā, Krievijā, Dānijā, Spānijā, Austrijā, Tunisijā, Beļģijā, Itālijā, Turcijā u. c.

Rēzeknes Tautas teātra režisores Māras Zaļaiskalns režijā tapuši vairāki uzvedumi sadarbībā ar citiem tautas mākslas kolektīviem, tostarp dzejas izrāde “Piļsātā nikod napalīk tymss” (2012) sadarbībā ar vīru kori “Graidi”, Franča Trasuna 150. dzimšanas dienai veltītais literāri muzikālais uzvedums “Francis” (2014) sadarbībā ar Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolu un deju kopu “Dziga”, uzvedums “Re: FRICS” (2016) starptautiskā festivāla “Baroka mūzikas dienas Rēzeknē” ietvaros sadarbībā ar “Kesselberg Ensemble” izrādīts Rēzeknē un Bāzelē Šveicē, opera pasticcio “Māja Mītelim” (2013) Baroka mūzikas dienās izskanēja Rēzeknē un Rīgā, ērģeļmūzikas festivāla “ORGANismi” laikā sadarbībā ar ērģelnieci Ivetu Apkalnu radīti muzikālie uzvedumi “Ja es būtu” (2016), “Saule. Bērni. Rainis” (2015), “Viens prāts ar otru” (2017), kurā piedalījās arī Renārs Kaupers un Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas audzēkņi.

Māra Zaļaiskalns saņēmusi vairākus nozīmīgus apbalvojumus: Latgaliešu kultūras gada balvu “Boņuks” (2016 – par izrādi “Pupas”, 2015 – par uzvedumu “Saule. Bērni. Rainis”, 2014 – par iestudējumu “Francis”, 2012 – par dzejas izrādi “Piļsātā nikod napalīk tymss”), LR Kultūras ministrijas prēmiju tautas mākslā par radoši spilgtu devumu tautas mākslā (1999), 2016. gadā apbalvota ar augstāko valsts apbalvojumu un iecelta par Atzinības krusta virsnieci.

Plašāka informācija par teātra vēsturi, repertuāru un sasniegumiem rodama teātra mājas lapā.

Kontaktinformācija

Režisore Māra Zaļaiskalns
Kontakti: tālr. 26057656, marazalaiskalns@hotmail.com, teart59@inbox.lv
Mājas lapa: http://rtt.lv/
Kolektīvs darbojas Rēzeknes kultūras namā

SAZINIES AR MUMS

Atsūtiet mums ziņu un mēs sazināsimies ar Jums tiklīdz tas būs iespējams.

Sūta
©2022 Rēzeknes pilsētas dome

Log in with your credentials

Forgot your details?